Երևանում «ռմբակոծել են» գնացքի վագոնները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ավելի քան 40 տարի է` գրաֆիտիների վարպետների «հարձակմանն» են ենթարկվում  աշխարհի տարբեր երկրների մետրոպոլիտենները, այդ թվում` Նյու Յորքի, Լոնդոնի, Մոսկվայի: Այժմ այս երևույթը ծանոթ է նաև հայերին. անհայտ գրաֆիտիստներ «նախշազարդել են» Երևանի մետրոպոլիտենի գնացքի վագոնները, yerevan.ru կայքում գրում է Դավիթ Արյանը:
Միջադեպի մանրամասները ճշտելու նպատակով հեղինակը կապվել է մետրոպոլիտենի մամուլի ծառայության հետ: Մամուլի քարտուղար Նինել Վարդանյանը նախ` հետաքրքրվել է` ինչ է նշանակում «գրաֆիտի», այնուհետև հրաժարվել է առանց տնօրենի գիտության որևէ բան մեկնեբանել: Երկու շաբաթ անց նա հետևյալ կերպ է պատասխանել միջադեպի վերաբերյալ հեղինակի կողմից առաջադրված հարցերին. «Ես հրաժարվում եմ մեկնաբանել: Սա պարզապես աբսուրդ է: Մենք նման հարցերի չենք պատասխանում: Ես չեմ հաստատում այդ միջադեպը»:
Այդուհանդերձ, հեղինակին հաջողվել է որոշ տեղեկություններ ճշտել: Մայրաքաղաքի ստորգետնյա երկաթուղու աշխատակիցների խոսքով` միջադեպը տեղի է ունեցել մարտի 24-ին, իսկ «ռմբակոծման» հետևանքները մեքենավարները միայն առավոտյան են հայտնաբերել:
««Բարեկամություն» մետրոյում կանգնած գնացքի վագոնների վրա մեծ գրառումներ էին արվել, որոնք ծածկել էին անգամ պատուհանների ապակիները: Գնացքը դուրս էր բերվել երթուղուց և տարվել գնացքների հավաքակայան, որտեղ էլ վերացվել էին խուլիգանության հետևանքները: Այլ կերպ այս երևույթն անվանել չի կարելի», - իր դժգոհությունն է հայտնել մետրոյի աշխատակիցներից մեկը:
«Իսկ ես կարծում եմ, որ միօրինակ վագոնները ձանձրալի են, և դրանք կարելի է ներկել տարբեր գույներով, բայց գեղեցիկ կերպով: Իսկ ինչո՞վ են այդ նկարները վատ սովորական ու անպետք գովազդներից»,-իր կարծիքն է հայտնել մետրոյի մեքենավարներից մեկը, ով, սակայն, չի ցանկացել ներկայանալ:

Graffiti Makes Its Way to the Yerevan Metro (VIDEO)
Graffiti has long appeared on railroad boxcars and subways in cities around the world, including New York, London and Moscow. Now this "phenomenon" has come to Yerevan: unknown graffiti artists have tagged a handful of Yerevan subway cars, writes David Aryan on Yerevan.ru.
In the hope of getting more details behind this fairly new canvas chosen by artists, Aryan contacted the Yerevan Metro press service. Press secretary Ninel Vardanyan first asked what is "graffiti," then refused to comment with the director being informed. For two weeks, she responded to the author's questions with "I refuse to comment. This is simply absurd. We don't respond to such questions. I am not confirming this incident."
Later, the author was able to confirm certain details. According to underground railway employees, the incident took place on Mar. 24 and the results were discovered only in the morning.
"There were large markings on the cars parked at Barekamutyun Metro, which covered even the windows. The train was brought out and taken to the train yard, where the effects of hooliganism were removed. There's no other way to call this phenomenon," said one metro driver, expressing his disappointment.
"But I think that monotonous cars are boring and they can be painted in different color, but in a beautiful way. And in what way are those pictures worse than regular and useless ads?" said another subway driver.