Ադրբեջանական կայքերում հրադադարի խախտման մասին լուրերը հայտնվում են մեխանիկորեն. ՊՆ
Ադրբեջանի ամենօրյա հայտարարությունները, թե իբր հայկական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը, անգամ առաջին հայացքից շատ զավեշտական են: Այս մասին` ի պատասխան Regnum-ի հարցի, հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:
«Ադրբեջանի ապատեղեկատվության գրչակները անգամ մոռանում են տեխնիկական հնարքներ գործադրել, որպեսզի քողարկեն իրենց տեղեկատվության շինծու լինելը: Ասվածի վկայություն են ադրբեջանական 1news.az լրատվամիջոցի ապրիլ ամսվա հաղորդագրությունները. ապրիլի 7-ին, 11-ին, 14-ին, 15-ին, 18-ին, 22-ին հրադադարի ռեժիմի խախտման արձանագրում մշտապես ժամը 10:04-ին ու մշտապես Ֆիզուլիի շրջանում, կամ ապրիլի 4-ին, 5-ին, 19-ին հրադադարի ռեժիմի խախտման արձանագրում մշտապես 09:56-ին ու մշտապես Թարթառի շրջանում: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ այդ հայտարարությունները ուղարկվում են մեխանիկորեն ու արդեն նախանշված համակարգչային ծրագրավորմամբ», - նշել է Կարապետյանը:

Минобороны Армении поймали азербайджанские СМИ на лжи
Ежедневные заявления Азербайджана о том, что армянская сторона якобы нарушает режим прекращения огня, даже с первого взгляда очень забавны. Подобное заявление распростарнил пресс-секретарь министерства обороны Армении Давид Карапетян, отвечая на вопрос корреспондента Regnum.
«Пишущая братия дезинформаторов Азербайджана не трудится даже прибегать к техническим уловкам, чтобы скрыть лживость и надуманность своей информации», - заявил Карапетян.
Ярким свидетельством сказанного, как считает пресс-секретарь, могут послужить сообщения азербайджанского агентства 1news.az от 7, 11, 14, 15, 18, 22 апреля, в которых указывается одно и то же время нарушения режима прекращения огня - 10.04 и постоянно в районе Физули, или же 4, 5, 19 апреля режим прекращения огня нарушается обязательно в 09.56 и непременно в районе Тартари.
«Все это говорит о том, что эти объявления отправляются автоматически и при соответствующем компьютерном программировании", - заключил он.