ՀԱԿ-ին չի բավարարի 3 պահանջների մասնակի կատարումը. Զուրաբյան
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի հետ զրույցում խոսել է Կոնգրեսի հետագա գործողությունների ծրագրերի մասին:
- Պարոն Զուրաբյան, Դուք արդեն նշել եք, որ մարտի մեկի բացահայտման հետ կապված իր այս հայտարարությամբ` Սերժ Սարգսյանը կատարել է ընդդիմության երեք պահանջներից մեկը: Եթե մինչև ապրիլի 28-ի հանրահավաքը Սարգսյանը մասնակի կատարի ընդդիմության առաջադրած այդ երեք պահանջները (քաղբատնարկյալների ազատ արձակում, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի վերականգնում և մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պաշտոնական հավաստիացում – Epress.am), դա որևէ բան կարո՞ղ է փոխել այն հարցում, թե ի՞նչ կարող է լինել ապրիլի 28-ի հանրահավաքին:
- Մեր պահանջների մասնակի բավարարումը մեզ համար ընդունելի չէ: 15 պահանջներից 3 առաջնահերթ պահանջը առանձնացված է հենց այն նպատակով, որ նրանք կազմում են մեկ փաթեթ, որը ամբողջությամբ պետք է կատարվի:
- Իսկ եթե Սերժ Սարգսյանը կատարի այդ բոլոր երեք պահանջները, այդ դեպքում դա ի՞նչ է փոխելու:
- Դա նշանակում է, որ 28-ը դառնում է երկխոսության սկզբնավորման փուլ`ինչպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշել էր իր ելույթում: Իսկ նման դեպքում մենք կունենանք շատ կոնկրետ ձեռքբերումներ, որոնք միայն կոգևորեն ժողովրդին և հասարակությանը:
- Այդուամենայնիվ, ըստ ձեզ, Սերժ Սարգսյանը ստիպվա՞ծ է գնացել մարտի մեկի բացահայտումից խոսելու այս քայլին, թե՞ գիտակցված:
- Երեք տարի ռեժիմը այս քայլին չի գնացել: Դա նշանակում է, որ երեք տարի շարունակ նրանք վարել են «ոչ մի զիջում շարժմանը» քաղաքականություն: Այսինքն, նրանք անգամ փոքրիկ հաղթանակը չեն ցանկացել նվիրել շարժմանը, մի հաշվարկով, որ շարժումը չստանալով որևէ բան` մարելու է, որ ժողովուրդը հիասթափվելու է` տեսնելով պայքարի անիմաստ լինելը: Երեք տարի նրանք շարունակեցին այս պայքարը, հիմա ստացան շատ ավելի հզոր մի շարժում: Հենց դա է պատճառը, որ ռեժիմը փոխել է իր պահվածքը: Այսօր նա հասկանում է, որ առանց զիջումների գնալու, նա չի կարող կարգավորել այն քաղաքական առճակատումը, որը կա Հայաստանում: Միայն այս հարյուր հազարավոր մարդկանց մասնակցությամբ միտինգներն են, որ պարտադրել են ռեժիմին գնալ զիջումների:
- Որքան հավանական եք համարում այն, որ մարտի մեկի պատասխանատուներից և կազմակերպիչներից մեկը կարող է իրապես բացահայտել մարտի մեկը:
- Մենք էլ գիտենք, որ ամբողջ ճշմարտությունը մենք կբացահայտենք միայն իշխանափոխությունից հետո: Բայց այս հավաստիացումը կարևոր էր, որովհետև սրանով ռեժիմը հրաժարվում է իր նախորդ պնդումներից, թե մարտի մեկի էջը փակված է: Ռեժիմն ընդունում է, որ կան չբացահայտված սպանություններ, որոնց պատասխանատուները պետք է պատժվեն: Սա ինքնին արդեն կարևոր արձանագրում է:
- Անկախ այն հանգամանքից, թե քանի պահանջ կկատարի Սերժ Սարգսյանը, արտահերթ նախագահական ընտրություններն ու նրա հրաժարականի պահանջը շարունակելո՞ւ է մնալ օրակարգում:
- Իսկ ի՞նչն է առիթ կամ հիմք տվել կասկածելու, որ մենք մեր ինչ-որ պահանջներից հրաժարվում ենք: Ես հենց նոր ասացի 15 պահանջների կատարման մասին: Խոսքն այն մասին է, որ այս պահանջների կատարումից հետո մենք պետք է սկսենք երկխոսություն արտահերթ ընտրությունների օրակարգով:

Выполнение условий оппозиции не избавит Сержа Саргсяна от требований внеочередных выборов
Координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян в интервью газете «Чоррорд инкнишханутюн» рассказал о дальнейших планах оппозиции.
- Вы уже отмечали, что своим заявлением об активизации расследования событий 1 марта 2008 года Серж Саргсян выполнил одно из трех требований оппозиции. Если до митинга 28 апреля Саргсян частично выполнит три требования оппозиции (освобождение политзаключенных, восстановление права на проведение массовых собраний на площади Свободы, официальное заверение о раскрытии убийств 1 марта), то это может повлиять на сценарий митинга?
- Для нас неприемлемо частичное выполнение требований. Из 15 требований 3 первостепенных пунта отделены именно потому, что они составляют единый пакет, который должен быть выполнен полностью.
- А если Серж Саргсян выполнит все три требования, что в этом случае изменится?
- Это означает, что 28 апреля станет началом формирования диалога, как об этом заявлял Левон Тер-Петросян в своих выступлениях. А в этом случае у нас будут очень конретные достижения, которые только воодушевят народ и общество.
- Серж Саргсян сознательно пошел на эти шаги или вынужденно?
- Три года режим не шел на эти шаги. Это означает, что они три года вели политику «никаких уступок движеию». Они не собирались дарить движению даже маленькие победы, с расчетом, что без этого движение само по себе угаснет, народ разочаруется, видя тщетные попытки борьбы. Три года они продолжали эту борьбу, а сейчас получили еще более сильное движение. Именно это является причиной изменения поведения режима.
Сегодня они понимают, что без уступок невозможно урегулировать политическую обстановку в Армении. Только наши многотысячные митинги заставили режим пойти на уступки.
- Насколько возможным Вы считаете то, что один из организаторов и ответственных за события 1 марта, может их расскрыть?
- Мы прекрасно понимаем, что всю правду узнаем только после смены власти. Но это заверение важно, так как тем самым режим отказывается от своих предыдущих утверждений, что дело закрыто. Режим принимает, что есть нераскрытые убийства, виновные в которых должны понести наказание. Это уже само по себе весьма важно.
- Независимо от того обстоятельства, сколько требований выполнит Серж Саргсян, внеочередные президентские выборы и его отставка остаются на повестке?
- А что может послужить поводом для сомнений, что мы отказываемся от каких-либо своих требований. Я только что сказал о выполнении 15 требований. Речь о том, что после выполнения требований, мы начнем диалог о внеочередных выборах.