Հայաստանում մարդկանց պետք է պաշտպանել դատարաններից. Օմբուդսմեն
Դատարանները կոչված են պաշտպանել մարդկանց իրավունքները պետական մարմիններից, մասնավոր ընկերություններից և այլ մարդկանցից, մինչդեռ հաճախ մարդկանց պետք է պաշտպանել դատարաններից: Այս մասին ասված է ՀՀ ՄԻ պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի` արդար դատաքննության իրավունքին անդրադարձում:
2010 թվականին արդար դատաքննության իրավունքի պաշտպանության խնդրանքով Պաշտպանին հասցեագրված դիմումները կազմել են բողոքների ընդհանուր թվի շուրջ 40%-ը:
«Օրենքով իմ լիազորությունն է մարդկանց պաշտպանել բոլոր պետական մարմիններից, բացառությամբ դատարաններից: Առանձին դատավորների անարդարության, դատական իշխանության բարձրագույն ղեկավարության ակնհայտ թերացումների և դատական համակարգի անկատարության պայմաններում մարդիկ կորցնում են արդարության զգացումն ու, որպես դրա հետևանք, ծայրահեղ հիասթափվում պետական բոլոր ինստիտուտներից», - ասված է Օմբուդսմենի կայքում տեղադրված հաղորդագարության մեջ:
Ըստ Պաշտպանի` այսօր, օրենքով, դատավորի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնում է կամ վերադաս դատարանը կամ մեծամասամբ դատավորներից կազմված Արդարադատության խորհուրդը: Այսօր դատավորն անկախ չէ որպես անհատ, քանի որ կարող է ճնշման ենթարկվել դատական իշխանության բարձրագույն ղեկավարության կողմից:
«Իմ լիազորությունները դատական համակարգում չափազանց սահմանափակ են: Ես չեմ կարող միջամտել ոչ մի խնդրի, որը ենթակա է դատարանի կողմից քննության: Ես չեմ կարող նույնիսկ գնահատական տալ որևէ գործի, երբ այն գտնվում է դատարանի վարույթում: Արդար դատաքննության իրավունքի պաշտպանության համար 2011 թվականի հունվարից օրենքով ինձ տրվել է միայն մեկ լիազորություն, այն է` երբ գործը դատարանում վերջնական ավարտվել է, և այլևս հնարավոր չէ որևէ կերպ ազդել մարդու տվյալ իրավունքի պաշտպանության վրա, Պաշտպանը կարող է Արդարադատության խորհրդին հաղորդել դատավորի կողմից թույլ տրված ապօրինության մասին, ինչի հետևանքով դատավորին կարող են ենթարկել պատասխանատվության, ընդհուպ մինչև՝ ազատել զբաղեցրած պաշտոնից», - նշել է Կարեն Անդրեասյանը:

Омбудсмен признался в бессилии перед судами, «от которых граждан нужно защищать»
Суды призваны защищать права человека от государственных структур, частных компаний и других граждан, а зачастую приходиться защищать людей от самих судов. К этому выводу в своей статье о «праве на справедливый суд» пришел Уполномоченный по правам человека Армении Карен Андреасян.
За 2010 год заявления о защите прав на справедливый суд составили около 40% всех жалоб принятых главным правозащитником страны.
«По закону мои полномочия позволяют мне защищать граждан от всех госструктур, кроме судов. Несправедливость отдельных судей, очевидные нарушения высшего руководства судебной власти и общая неполноценность судебной системы становятся причиной, по которой люди теряют чувство справедливости, и, как следствие, разочаровываются во всех государственных институтах», - говорится в тексте на сайте омбудсмена.
Он пишет, что, по закону, судью контролирует или вышестоящий суд, или состоящий большей частью из судей Совет юстиции. «Сегодня судья несвободен как частное лицо, так как подвержен давлению со стороны высшего руководства судебной власти.
Мои полномочия в судебной системе весьма ограничены. Я не могу вмешаться ни в один конфликт, который подлежит рассмотрению в суде. Я даже не могу дать оценку какому-либо делу, которое находится на рассмотрении», - жалуется Андреасян.