Կոնգրեսի և իշխանության միջև երկխոսության ձևաչափում միջնորդի կարիք չկա. ՀԱԿ
Այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսն արձագանքել է խորհրդարանական իշխող կոալիցիայի և ՀԱԿ-ի միջև միջնորդ դառնալու` ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկին հետևյալ հայտարարությամբ.
«1. Մարդու իրավունքների պաշտպանը սխալ է հասկացել երկխոսության իմաստը, քանի որ խոսքը վերաբերում է ոչ թե Կոնգրեսի և խորհրդարանական կոալիցիայի, այլ Կոնգրեսի և գործադիր իշխանության միջև կայանալիք երկխոսությանը:
2. Իշխանության և Կոնգրեսի միջև ուղղակի երկխոսության ձևաչափում ոչ ներքին, ոչ արտաքին միջնորդի կարիք չկա:
3. Իսկ եթե իշխանությունը նպատակահարմար համարի բանակցությունների ընթացքում իր պատվիրակության կազմում ընդգրկել Մարդու իրավունքների պաշտպանին, մենք խնդիր չունենք»:

Оппозиция и власти не нуждаются в посредниках - ответ Омбудсмену
Армянский национальный конгресс отреагировал на предложение Омбудсмена Армении о готовности стать посредником между парламентской коалицией и АНК:
«1. Защитник прав человека неверно понял смысл диалога, так как речь шла не о Конгрессе и парламентской коалиции, а о диалоге, который должен быть начат между Конгрессом и действующими властями.
2. В формате непосредственного диалога между властями и Конгрессом нет нужды ни во внутреннем, ни во внешнем посреднике.
3. Однако если в ходе переговоров власти посчитают целесообразным включить в состав своей делегации Защитника прав человека, у нас с этим проблем не будет».