Կրծքագեղձի քաղցկեղ. 54000 դոլարանոց բուժումն անհասանելի է հայաստանցիների համար
«ՄաՄաՍյու» բարեգործական հիմնադրամը փնտրում է համախոհ և աջակից կազմակերպությունների և անհատների, ովքեր պատրաստ են օգնության ձեռք մեկնել և սատարել Հայաստանում կրծքագեղձի քաղցկեղ ունեցող կանանց:
Այսօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ այդ մասին հայտարարեցին հիմնադրամի ներկայացուցիչները: Ըստ նրանց ներկայացրած վիճակագրության, Հայաստանում ամեն 13-րդ կին բախվում է նմանատիպ խնդրի հետ և նրանց 30 տոկոսը «Հերցեպտին» դեղամիջոցի կարիքն ունի: Իսկ այդ դեղորայքի մեկ սրվակի արժեքն է 3000 դոլար, մեկ կուրսի շրանակում օգտագործվում է 18 սրվակ, այնինքն բուժումն արժե է 54000 դոլար: Այս դեղորայքը չի մտնում պետպատվերով նախատեսված  դեղորայքի ցանկի մեջ:
Հանդիպմանը ներկա էր «Հոֆֆման-Լա Ռոշ» հայաստանյան ներկայցուցչության տնօրեն Բագրատ Լալայանը, ով նշել է, որ իրենց ընկերությունը «Հերցեպտինի» ամեն 4-րդ սրվակը հիվանդներին կարող է տրամադրել անվճար:
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի մամոլոգիայի բաժանմունքի բժիշկ Արթուր Ավետիսյանը, խոսելով վիճակագրության մասին, նշել է.
«Կրծքի քաղցկեղից Հայաստանում տարեկան մահանում է  500-600 կին: Այդ հիվանդությունը Հայաստանում աճում է: Իսկ զարգացող երկրներում նվազում: Հիվանդության աճի առաջին պատճառը բժշկին ուշ դիմելն է, իսկ երկրորդ պատճառը` բուժման որակից է կախված»:
«ՄաՄաՍյու» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Սյուզի Սեպետչյանը ցավով նշել է, որ մեր պետության միջոցներից վեր է վերոնշյալ թանկարժեք դեղորայքի մատչելիությունն ապահովել, սակայն նրա խոսքով`  միևնույն ժամանակ հասաարկությունն արձագանքում է իրենց կոչին և ամեն մեկն իր հնարավորությունների սահամններում օգնում է իրենց:
Սեպետչյանը շատ է կարևորում ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքը, որպեսզի ավելի շատ մարդիկ տեղեկացնեն իրենց ակցիաների մասին:
Ի դեպ, Բագրատ Լալայանը նշել է, որ իրենք նախատեսում են մրցույթ անցկացնել, որի շրջանակներում մրցանակ կտրվի խնդիրը լավագույնս լուսաբանած լրագրողին:

$54 000 за курс. В Армении продолжает расти смертность от рака груди
Благотворительный фонд «МаМаСью» ищет организации и отдельных лиц, готовых протянуть руку помощи и оказать содействие женщинам Армении, страдающих от рака груди.
На пресс-конференции в пятницу представители фонда представили неутешительную статистику онкологических заболеваний в Армении. С раком молочной железы сталкивается каждая 13-ая женщина в стране, 30% из них нуждается в препарате «Герцептин». А одна ампула этого лекарства стоит $3000. Для курса лечения необходимо 18 ампул, то есть лечение стоит $54 000. «Герцептин» не входит в список предусмотренных госскаказом.
Присутствующий здесь директор представительства «Хоффман Ла Рош» в Армении Баграт Лалаян отметил, что каждую четвертую ампулу компания может предоставлять бесплатно.
Врач отделения маммологии национального центра онкологии Артур Аветисян также представил цифры: «От рака груди в Армении каждый год умирает 500-600 женщин. Количество страдающих этой болезнью в Армении растет, а в развивающихся странах сокращается. Первой причиной прогрессирования болезни является зпоздалое обращение к врачу, вторая причина - качество лечения».
Основатель благотворительного фонда «МаМаСью» Сюзи Сепетчян заявила, что «обеспечение доступности дорогостоящего препарата выше возможностей нашей страны». В то же время, по ее словам, общество реагирует на их призыв и каждый помогает по мере возможностей.
Также было объявлено о намерении объявить конкурс среди журналистов. Победителем станет тот, кто будет освещать акции наилучшим образом.