«Արդարությունը հաղթանակեց». Սպանվել է աշխարհի համար մեկ ահաբեկիչը
2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի նյույորքյան ահաբեկչության, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ահաբեկչական գործողությունների կազմակերպման մեջ մեղադրվող, «Ալ Ղաիդա» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Ուսամա բեն Լադենը սպանվել է ԱՄՆ զորքերի կողմից: Այս մասին հաղորդում են միջազգային գործակալությունները:
Այս լուրը սկսել է կայծակնային արագությամբ տարածվել երեկ երեկոյան, որից հետո ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր ելույթում հաստատել է աշխարհի համար մեկ ահաբեկչի սպանության փաստը: Համաձայն Օբամայի, ամերիկացի զինվորականների փոքր խումբ բեն Լադենի ոչնչացման գործողությունն իրականացրել է Պակիստանում: Բեն Լադենը սպանվել է փոխհրաձգության արդյունքում, ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներից ոչ մեկը չի տուժել:
«Արդարությունը հաղթանակեց», - հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
Ուսամա բեն Լադենի սպանությունը ողջունել է նաև ԱՄՆ 43-րդ նախագահ Ջորջ Բուշը, ով հայտարարել է, որ «ԱՄՆ շարունակում է պայքարն ահաբեկչության դեմ, ու որքան էլ երկար պահանջվեց ահաբեկիչների պարագլուխին ոչնչացնելու համար, միևնույնն է արդարությունը հաղթանակեց»:
Այս պահի դրությամբ ԱՄՆ-ի հատուկ գործողողության մասին, որի արդյունքում սպանվել է բեն Լադենը քիչ բան է հաղորդվում:
Նշենք, որ բեն Լադենի ոչնչացումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների 10-րդ տարելիցից մի քանի ամիս առաջ:

Al-Qaida head Osama bin Laden, the glowering mastermind behind the Sept. 11, 2001 terror attacks that killed thousands of Americans, was killed in an operation led by the United States, US President Barack Obama said Sunday.
A small team of Americans killed bin Laden in a firefight at a compound in Pakistan, the president said in a dramatic late-night statement at the White House.
A jubilant crowd gathered outside the White House as word spread of bin Laden's death after a global manhunt that lasted nearly a decade, AP reports.
"Justice has been done," the president said.
Former President George W. Bush, who was in office on the day of the attacks, issued a written statement hailing bin Laden's death as a momentous achievement. "The fight against terror goes on, but tonight America has sent an unmistakable message: No matter how long it takes, justice will be done," he said.
Few details were immediately available of the operation that resulted in bin Laden's death, although the president said none of the Americans involved was harmed.
The development comes just months before the 10th anniversary of the Sept. 11 attacks on the World Trade Centers and Pentagon, orchestrated by bin Laden's al-Qaida organization, that killed more than 3,000 people.
The attacks set off a chain of events that led the United States into wars in Afghanistan, and then Iraq, and America's entire intelligence apparatus was overhauled to counter the threat of more terror attacks at home.