Հայաստանին դժվար կլինի հետ պահել ռուսական ռազմակայանին Վրաստանի վրա հարձակումից
2008 թվականի օգոստոսին ռուս-վրացական ռազմական գործողությունների ընթացքում Գյումրիի ռուսաստանյան ռազմակայանը կոնֆլիկտի մեջ չներքաշվեց, քանի որ պաշտոնապես այն չէր ենթարկվում Վրաստանի վրա հարձակված 58-րդ բանակի հրամաններին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Մամուկա Արեշիձեն:
Ներկայումս, նրա խոսքով, իրավիճակը փոխվել է. «Հայաստանում տեղակայված ռազմակայանը և Վրաստանի տարածքում (Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում) գտնվող բոլոր ռազմակայանները, բոլոր զորամիավորումները, այդ թվում` Հյուսիսային Կովկասի 49-րդ և 58-րդ բանակները, ենթարկվում են Հարավային ուղղության  հրամանատարությանը: Ելնելով այս հանգամանքից` եթե Ռուսաստանը հետագայում ռազմական գործողություններ սկսի Վրաստանի տարածքում, այս բոլոր զորքերը մասնակցություն կունենան կոնֆլիկտին, եթե, իհարկե, Հայաստանը չընդդիմանա, սակայն Հայաստանին դժվար կլինի կանխել Գյումրիի զորքերի մասնակցությունը ռազամական գործողություններին»:
Միևնույն ժամանակ, Արեշիձեն վստահություն է հայտնել, որ հայկական իշխանությունները մինչև վերջ հակառակվելու են Վրաստանում ծավալվող գործողություններին Գյումրիի ռազմակայանի մասնակցության հանգամանքին: «Բայց արդյո՞ք Մոսկվան հաշվի կնստի Երևանի կարծիքի հետ: Գյումրիի ռազմակայանը չի ներքաշվի այդ գործողություններին, եթե Ռուսաստանում որոշեն, որ կարող են Վրաստանին հաղթել առանց այդ ռազմակայանի մասնակցության»,- եզրափակել է փորձագետը:

На этот раз Армении будет сложно удержать базу РФ от нападения на Грузию
В августе 2008-го в ходе российско-грузинского конфликта база РФ в Гюмри задействована не была, так как она формально не подчинялась командованию 58-й армии, которая наступала на Грузию. Об этом в интервью Epress.am заявил тбилисский политолог Мамука Арешидзе.
Сейчас, по его словам, ситуация изменилась: «База в Армении и все базы, которые находятся на территории Грузии , все войсковые соединения, включая 49-ю и 58-ю армии на Северном Кавказе, подчиняются одному командованию – это Южное направление. Исходя из этого, если Россия начнет военные операции на территории Грузии в будущем, все эти войска будут принимать участие, если конечно не воспротивится Армения, но ей будет очень сложно не допустить участия гюмрийской базы в военных операциях».
При этом Арешидзе выразил уверенность, что, армянское руководство будет до последнего сопротивляться участию базы РФ в боевых действиях в Грузии. «Но учтет ли Москва мнение Еревана? База в Гюмри может остаться в стороне, если в России посчитают, смогут одолеть Грузию без участия базы», - резюмировал эксперт.