Հայաստանին դժվար կլինի հետ պահել ռուսական ռազմակայանին Վրաստանի վրա հարձակումից
2008 թվականի օգոստոսին ռուս-վրացական ռազմական գործողությունների ընթացքում Գյումրիի ռուսաստանյան ռազմակայանը կոնֆլիկտի մեջ չներքաշվեց, քանի որ պաշտոնապես այն չէր ենթարկվում Վրաստանի վրա հարձակված 58-րդ բանակի հրամաններին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Մամուկա Արեշիձեն:
Ներկայումս, նրա խոսքով, իրավիճակը փոխվել է. «Հայաստանում տեղակայված ռազմակայանը և Վրաստանի տարածքում (Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում) գտնվող բոլոր ռազմակայանները, բոլոր զորամիավորումները, այդ թվում` Հյուսիսային Կովկասի 49-րդ և 58-րդ բանակները, ենթարկվում են Հարավային ուղղության  հրամանատարությանը: Ելնելով այս հանգամանքից` եթե Ռուսաստանը հետագայում ռազմական գործողություններ սկսի Վրաստանի տարածքում, այս բոլոր զորքերը մասնակցություն կունենան կոնֆլիկտին, եթե, իհարկե, Հայաստանը չընդդիմանա, սակայն Հայաստանին դժվար կլինի կանխել Գյումրիի զորքերի մասնակցությունը ռազամական գործողություններին»:
Միևնույն ժամանակ, Արեշիձեն վստահություն է հայտնել, որ հայկական իշխանությունները մինչև վերջ հակառակվելու են Վրաստանում ծավալվող գործողություններին Գյումրիի ռազմակայանի մասնակցության հանգամանքին: «Բայց արդյո՞ք Մոսկվան հաշվի կնստի Երևանի կարծիքի հետ: Գյումրիի ռազմակայանը չի ներքաշվի այդ գործողություններին, եթե Ռուսաստանում որոշեն, որ կարող են Վրաստանին հաղթել առանց այդ ռազմակայանի մասնակցության»,- եզրափակել է փորձագետը:

Home / Armenia / Difficult for Armenia to Hold Back Russian Gyumri Base if Attack on Georgia: Analyst
Difficult for Armenia to Hold Back Russian Gyumri Base if Attack on Georgia: Analyst
The Russian military base in the Armenian city of Gyumri did not get involved in the Russo-Georgia war of August 2008, since it wasn’t formally subject to the command of the 58th army which was advancing on Georgia, said Tbilisi-based analyst Mamuka Areshidze in an interview with Epress.am.
Now, he said, the situation has changed: “The military base in Armenia and all the military units on Georgian territory [Abkhazia, South Ossetia], all the military units, including the 49th and 58th armies of the North Caucasus, are under one command — from the southern direction. Based on this fact, if Russia begins military operations on Georgian territory in the future, all these forces will take part in the conflict if, of course, Armenia doesn’t resist, but it will be very difficult for Armenia to prevent the participation of the Gyumri base in military operations.”
At the same time, Areshidze expressed confidence that the Armenian leadership will resist to the end the participation of Gyumri’s Russian base in military actions in Georgia.
“But will Moscow take into account Yerevan’s opinion? The Gyumri base won’t get involved in these operations if Russia decides that it can claim victory over Georgia without the participation of this base,” he concluded.