Հայաստանի գլխավոր մարքսիստը երկու ճանապարհ է առաջարկել Կոնգրեսին
Իշխանություններին ներկայացված Հայ Ազգային Կոնգրեսի երեք նախնական պահանջները Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանը համարում է կարգախոսներ, որոնք «բացարաձակ քաղաքական բովանդակություն չունեցող և ազգի արդիական իրավիճակը չներկայացնող կարգախոսներ են»:
«ՀԱԿ ընդդիմությունը, որը 4 տարի շարունակ թմբկահարում է իր մոնոպոլ միայնակ դիրքի մասին, ասում է, որ ալտերնատիվ  Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և ՀՀՇ-ական ընդդիմության չկա, հատկապես նախագահական ըտրություններից հետո ընկած ժամանակահատվածում թույլ տվեց մի շարք գռեհիկ վիրպումներ: Ես սա ասում եմ ցավով, որովհետև ես ընդդիմության մի մասն եմ: Որո՞նք են այդ  կոպիտ վիրպումները: Ազատութայն հրապարակը վերադարձնել, քաղբանտարկյալներին ազատել և մարտի  1-ի նոր ռազբորակներ: Հիմա ումի՞ց է պահանջում մարտիմեկյան ռազբորկա, այն մարդուց, որի իշխանագողության համար սպանդը պատվիրվել է: Ո՞վ է պատվիրատուն, բռնազավթելու, իշխանագողության», - հայտարարել է Դավիթ Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ այն պետական մեքենան, որը ղեկավարում է այս վարչախումբը, նոր տնետսական քաղաքականութայն որդեգրման առումով իմպոտենտ է, անկարող է:
«Ուրեմն Արցախյան վիկինգների երկրորդ էշելոնի անվերապահ կապիտուլյացիա, ոչ մի արտահերթ պառլամենտական, ոչ մի և այլ և այլ: Ընդդիմությունը չի համարձակվում, գնում է անդրկուլիսյան բանակցությունների: Ինչի՞ մասին էին նրանք բանակցում և ի՞նչ կեղծ խոստումներ էր տվել Ազատիչը, բայց նա հասավ նրան, որ հրապարակավ երկու կողմերն էլ իբր թե կոմպրոմիսային հաշտեցման ձեռք մեկնեցին, ինչի շուրջ` երեք դատարկահաչ կարգախոսների շուրջ»,- ասել է Դավիթ Հակոբյանը:
Գլխավոր մարքսիստն այս պարագայում կարծում է, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսը կորցրել է իր հեղինակությունը: Ըստ այդմ, Հակոբյանը երկու առաջարկ է արել Կոնգրեսին:
«ՀԱԿ-ն ընդամենը երկու ճանապարհ, երկու կարգախոս պիտի որդեգրի, որ վերականգնի քաղաքական պրիստիժը. առաջինը` մոնոպոլ դիրքն արագ զիջում է, համընդհանուր համազգային ընդդդիմություն է ձևավորվում` առանց լիդերների նկրտումների, լիդերական հիվանդության, և  երկրորդ` անմիջապես կրուտոյ 180 աստիճան շրջադարձ` ոչ մի արտահերթ պառլամենտական, այլ արտահերթ նախագահական ընտրություններ` որպես ազգային շահերի միակ հնարավոր տարբերակը»,- հավելել է Դավիթ Հակոբյանը:

Leader of the (not officially registered) Marxist Party of Armenia David Hakobyan considers the three preliminary demands presented to the Sargsyan administration by the Armenian National Congress (HAK) to be slogans which “have absolutely no political content and don’t present the nation’s current situation.”
“The HAK opposition, which has been drumming up its monopoly, its single position for four straight years, says there is no alternative to [HAK leader] Levon Ter-Petrossian or the HHSh [Pan-Armenian National Movement]; particularly in the time after the presidential election, it allowed a number of coarse oversights. I say this painfully because I’m a part of the opposition. What are these gross oversights? Returning Liberty Square, freeing political prisoners and new Mar. 1 showdown. Now from whom is [HAK] asking for a showdown? From those people for whom the slaughter was ordered for stealing power. Who made the order for occupation, for stealing government?” said Hakobyan.
The Marxist leader said the state machine that governs this administration is impotent and unable, in terms of adopting a new economic policy.
“So the capitalization of the second echelon of Artsakh [Nagorno-Karabakh] Vikings, no early parliamentary [elections], no, so on and so on. The opposition doesn’t dare; it moves toward underhand negotiations. What were they talking about and what false promises did Azatich make? But he achieved that, that the two parties publicly alleged a reconciliation compromise, around what, the three empty slogans,” he said.
Hakobyan believes that the Armenian National Congress has lost its authority; hence, he made two proposals to HAK:
“HAK simply has to adopt two slogans, two paths, in order to reinstate its political prestige: first, quickly yield the monopoly position, form a universal, nationwide opposition — without the leaders’ ambitions, the leader disease; and second, an immediate drastic 180 degree turn — no early parliamentary [elections], but early presidential elections, as the only possible option of national interests.”