Ֆրանսիայի Սենատը չի պատժի Հայոց ցեղասպանությունը հերքողներին
Ֆրանսիայի Սենատն այսօր քվեարկությունից հանել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար պատիժ սահմանող օրինագիծը։
Նման առաջարկությամբ հանդես է եկել Սենատի Օրենսդրական հանձնաժողովը, որից հետո առաջարկը դրվեց քվեարկության և ընդունվեց` 196 կողմ, 74 դեմ ձայներով, հայտնում են ֆրանսիական լրատվամիջոցները:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը 2001 թվականին ճանաչել էր Հայոց Ցեղասպանության փաստը, որից հետո ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները սրվել են: 2006 թվականին Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատն ընդունել է նաև Հայոց Ցեղասպանության փաստին առնչվող ևս մեկ օրինագիծ, համաձայն որի, յուրաքանչյուր ոք, ով կժխտի Ցեղասպանության փաստը, քրեական հետապնդման կենթարկվի:

Сенат решил не наказывать за отрицание Геноцида армян
Сенат Франции снял с голосования законопроект, предусматривающий наказание за отрицание факта Геноцида армян.
С таким заявлением выступила Законодательная комиссия Сената, после чего предложение было поставлено на голосование и принято с 196 голосами за и 74 – против.
Парламент Франции признал Геноцид армян в 2001 году, после чего резко обострились турецко-французские отношения. В 2006 году Нижняя палата Сената приняла еще один законопроект о Геноциде, согласно которому, каждого, кто станет отрицать факт Геноцида, ждет уголовное преследование.