Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Գնում է բաց դիալոգ
Հայաստանի առաջին նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին այցելելուց հետո պատասխանելով հարցին, թե ինչու հենց հիմա է որոշել հանդիպել Փաշինյանին, վստահություն է հայտնել, որ եթե նախկինում դիմեր խնդրանքով, ապա իրեն թույլ չէին տա:
«Հիմա մթնոլորտ է փոխվել, երկրում ուրիշ քաղաքական վիճակ է: Լուծվել են խնդիրներ, որոնք 3 տարի չէին լուծվում: Ես նկատի ունեմ և Ազատության հրապարակի արտոնումը հանրահավաքների համար, և մարտի 1-ի բացահայտման պաշտոնական հավաստիացումը, և քաղբանտարկյալների ազատ արձակման պրոցեսը, որը ավարտվելու է մայիսի 28-ին, ինչպես ես ասացի նախորդ հանրահավաքում: Գուցե մի քանիսը մինչեւ 28-ը դուրս գան: Այս ֆոնի վրա, բնականաբար, իմ խնդրանքը չէր կարող մերժվել», - Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքերն է մեջբերում «Ազատությունը»:
Վերլուծելով երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակը` Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ վերջին շրջանում իշխանությունների և հասարակության միջև բաց, հրապարակային, շարունակական երկխոսություն է ընթանում:
«Դա մեր երազած պետությունն է, որպեսզի հասարակությունը և պետությունը բաց, հրապարակային, շարունակական երկխոսության մեջ լինեն: Սա չպետք է ավարտվի: Երկխոսությունը պիտի լինի մշտական: Իհարկե, ճգնաժամային պահերին պետք է դրվեն սուր հարցեր, որոնք անմիջական լուծումներ են պահանջում, իսկ ճգնաժամերից դուրս, նորմալ կյանքի պայմաններում միշտ էլ իշխանությունն ու հասարակությունը երկխոսելու, բանավիճելու, իրար համոզելու, իրար պահանջներ ներկայացնելու կարիք ունեն», - ասել է նա:
«Պետք է գնահատել, ոչ թե ռեվերանսներ անել, խոսել ինչ-որ պայմանավորվածություններին մասին: Ո՛չ, գնում է բաց դիալոգ: Մենք մեր պահանջները, մեր խնդիրները, մեր ծրագրերը բաց ներկայացնում ենք իշխանություններին և հասարակությանը, և իշխանությունն էլ բաց պատասխաններ է տալիս դրան: Իհարկե` ոչ այնքան կոնկրետ և ուղիղ, ինչպես մենք ենք ասում, այլ ավելի մշուշապատ և այլն, բայց քայլեր են արվում, դա չի կարելի անտեսել», - նշել է ընդդիմության առաջնորդը:
Ինչ վերաբերում է ապրիլի 28-ի հանրահավաքից հետո ժողովրդի` նստացույց անելու պահանջին, ապա այս հարցի առնչությամբ Տեր-Պետրոսյանն ասել է. «Բնականաբար, կան անհամբեր մարդիկ, պրոցեսը չհասկացող մարդիկ, որոնց թվում է, թե կարելի էր այլ ճանապարհով հարցեր լուծել: Ես վստահ եմ` այլ ճանապարհով մենք կկործանեինք բոլոր հարցերը»:

Левон Тер-Петросян о «государстве мечты»
Лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян опроверг слухи о договоренностях с властями. Об этом он заявил сегодня, 5 мая, в уголовно-исполнительном учреждении «Артик», где лидер оппозиции провел почти часовую встречу с политзаключенным, главным редактором газеты «Айкакан жаманак» Николом Пашиняном.
В интервью «Радио Азатутюн» Тер-Петросян призвал оценить «происходящие в стране последние изменения». «Я уверен, что если бы в прошлом я обратился с просьбой навестить политзаключенных, то мне бы отказали, - сказал лидер АНК, отвечая на вопрос, почему он именно сейчас решил встретиться с заключенным редактором. - Сейчас атмосфера изменилась, в стране другая политическая ситуация. Были решены вопросы, которые не решались в течение 3 лет. Я имею в виду и санкционирование митингов на площади Свободы, и официальное заверение в раскрытии дел 1 марта, и процесс освобождения политзаключенных, который завершится 28 мая, как я сказал об этом на предыдущем митинге. Возможно, несколько из них выйдут на свободу до 28 мая. На этом фоне, естественно, моя просьба не могла быть отклонена».
Анализируя сложившуюся в стране политическую ситуацию, Тер-Петросян сказал: «Государство, о котором мы мечтаем – это когда общество и государство находятся в открытом, публичном и непрерывном диалоге, который не должен прерываться. Конечно, в кризисные моменты должны быть поставлены острые вопросы, которые требуют незамедлительного решения, но по выходе из кризиса, в нормальных условиях жизни, власти и общество всегда нуждаются в диалоге, обсуждении, убеждении друг друга, представлении друг другу требований», - отметил он.
«Нужно оценить, а не делать реверансы и не говорить о каких-то договоренностях. Мы открыто представляем властям и обществу наши требования, наши задачи, наши планы, а власть открыто дает на них ответы. Конечно, не столь конкретные и прямые, как это делаем мы, а более туманные, но делаются шаги, и это нельзя игнорировать», - отметил лидер АНК.
По окончании последнего митинга оппозиции 28 апреля группа оппозиционеров отказывалась покинуть площадь Свободы и требовала остаться на сидячую перманентную акцию протеста. Руководству АНК с трудом удалось убедить их не идти на этот шаг.
Комментируя это обстоятельство, Левон Тер-Петросян отметил: «Ничего не было, большинство людей очень правильно понимают весь этот процесс. Естественно, есть нетерпеливые люди, которые не понимают процесс, которым кажется, что можно решить эти вопросы другим путем. Я уверен, что другим путем мы провалили бы разрешение всех вопросов».