Համմարբերգի` Հայաստանի մասին զեկույցի հրապարակումը հետաձգվել է մեկ շաբաթով
Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի` Հայաստան կատարած իր այցի հիման վրա պատրաստված զեկույցը պետք է հրապարակեր մայիսի 2-ին:
Դա, սակայն, տեղի չի ունեցել: Երեկ ԵԽԽՎ-ում Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Արման Գրիգորյանը, պատասխանելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետաձգման պատճառների մասին հարցին, նշել է, որ, իր տեղեկություններով, Հայաստանի իշխանությունները, որոնց նախապես ուղարկվել էր զեկույցը, մի փոքր ժամանակ են խնդրել զեկույցի մեջ տեղ գտած որոշ հարցադրումներին արձագանքելու համար:
«Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակը, ընդառաջ գնալով այդ խնդրանքին, մի շաբաթով հետաձգել է զեկույցի հրապարակումը: Իմ ունեցած տեղեկություններով, զեկույցը հրապարակվելու է մայիսի 9-ին», - ասել է Գրիգորյանը:

Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg was to have published a report based on his recent visit to Armenia on May 2.
However, this wasn't the case. At the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) yesterday, Armenian National Congress (HAK) representative Arman Grigoryan , asked by a local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times") reporter the reasons for the delay, said that, according to his sources, Armenian authorities, who received the report ahead of time, asked for a little bit more time to respond to the issues raised in the report.
"The Commissioner for Human Rights office, honoring this request, delayed the report going public by one week. According to my sources, the report will be published on May 9," he said.