Համմարբերգի` Հայաստանի մասին զեկույցի հրապարակումը հետաձգվել է մեկ շաբաթով
Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի` Հայաստան կատարած իր այցի հիման վրա պատրաստված զեկույցը պետք է հրապարակեր մայիսի 2-ին:
Դա, սակայն, տեղի չի ունեցել: Երեկ ԵԽԽՎ-ում Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Արման Գրիգորյանը, պատասխանելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետաձգման պատճառների մասին հարցին, նշել է, որ, իր տեղեկություններով, Հայաստանի իշխանությունները, որոնց նախապես ուղարկվել էր զեկույցը, մի փոքր ժամանակ են խնդրել զեկույցի մեջ տեղ գտած որոշ հարցադրումներին արձագանքելու համար:
«Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակը, ընդառաջ գնալով այդ խնդրանքին, մի շաբաթով հետաձգել է զեկույցի հրապարակումը: Իմ ունեցած տեղեկություններով, զեկույցը հրապարակվելու է մայիսի 9-ին», - ասել է Գրիգորյանը:

Ереван попросил отложить публикацию доклада комиссара СЕ по правам человека
2 мая главный комиссар по правам человека Совета Европы Томас Хаммарберг должен был опубликовать доклад, подготовленный на основе визита в Армению.
Этого не произошло. Вчера представитель Армянского национального конгресса в ПАСЕ Арман Григорян, отвечая на вопрос газеты «АЖ» о причинах затягивания, заявил, что, по имеющимся у него данным, власти Армении, которым заранее был отправлен документ, попросили немного времени для подготовки ответов на некоторые вопросы доклада.
«Офис комиссара по правам человека, пойдя навстречу просьбе, отложил публикацию доклада на неделю», - сказал Григорян.