Հեռուստաալիքների արտոնագրերի թվի կրճատումը սխալ է, համոզված են Եվրոպայում
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի` մայիսի 9-ին հրապարակված զեկույցում, որը վերաբերում այս տարվա հունվարի 18-ից 21-ը հայաստանյան այցի ընթացքում արված իր դիտարկումներին, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվում նաև ԶԼՄ-ների ազատությանը:
Հանձնակատարը ողջունում է 2010 թվականի մայիսի 18-ին Ազգային Ժողովի կողմից Հայաստանի քրեական և քաղաքացիական օրենսգրքերում զրպարտության և անձնական բնույթի վիրավորանքի վերաբերյալ հոդվածներում բարեփոխումներ մտցնելու մասին օրինագծի վավերացումը: Այդուհանդերձ, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները պատմել են հանձնակատարին, որ այս բարեփոխումները մասնակիորեն են ապաքրեականացնում հոդվածը, քանի որ, օրինակ, «սուտ մատնության» մասին հոդվածի հետ կապված օրենքը դեռևս հնարավորություն է ստեղծում լրագրողների վրա ճնշում գործադրելու համար: Որոշակի մտավախություններ կան նաև կապված Հայաստանի քաղաքացիական օրենսգրքում մտցված փոփոխությունների առնչությամբ, որը բարձր տուգանքներ է նախատեսում հերյուրանք և վիրավորանք հասցնելու դեպքերի համար, ինչը նույնպես կարող է օգտագործվել ԶԼՄ-ների դեմ: Հասարակական կազմակերպությունները վկայակոչել են նաև անձնական վիրավորանք հասցնելու և զրպարտելու համար հայաստանյան լրատվամիջոցների նկատմամբ հարուցված դատական գործերի թվի աճը, ինչպես նաև փոխհատուցման և տուգանքի չափերը, որոնք կարող է վտանգել ԶԼՄ-ների գործունեության հետագա իրականացումը: Որպես օրինակ են բերվում վերջին շրջանում «Հայկական ժամանակ» և «Ժամանակ» օրաթերթերի նկատմամբ հարուցված դատական գործերը:
Հանձնակատարը ընդգծում է, որ անհրաժեշտ է ապաքրեականացնել հերյուրանքի ու զրպարտության վերաբերյալ օրենքը և խուսափել մեծ չափի տուգանքների հարկադրանքից: Միաժամանակ, լրագրողական հանրությունը պետք է մասնագիտական էթիկա և պրոֆեսիոնալ չափանիշներ կիրառի ինքնավերահսկման արդյունավետ համակարգեր զարգացնելու համար:
Հանձնակատարը խորապես մտահոգված է վերջին երկու տարիների ընթացքում լրագրողների վրա կիրառվող ճնշումների և հարձակումների հանգամանքով: Համաձայն քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, 2010 թվականի երկրորդ կեսը այս առումով միանշանակ առաջընթաց է գրանցվել, քանի որ ոչ մի բռնության դեպք չի արձանագրվել:
Հանձնակատարը մասնավորապես անդրադառնում է «Հետք» պարբերականի խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին, Armenia Today լրատվական կայքի խմբագիր Արգիշտի Կիվիրյանին ծեծի ենթարկելու դեպքերին` նշելով, որ դրանց հետաքննությունը մինչ այժմ ոչ մի արդյունքի չի հանգեցրել:
Հանձնակատարը երկրի քաղաքական առաջնորդներին խորհուրդ է տալիս հրապարակայնորեն հայտարարել, որ լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնությունն ու ահաբեկումներն անընդունելի են և նման քայլի դիմած ցանկացած անձ պատժի կենթարկվի: Այս հանգամանքի կարևորությունն առավել հատկանշական է դառնում ընտրությունների նախաշեմին: Լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների դեպքերի արդյունավետ հետազոտությունն առանցքային կարևորություն ունի, այս հարցում ձախողվելը միմիայն կխթանի մարդու իրավունքների ոտնահարման անպատժելիությունը:
Զեկույցում Համմարբերգն անդրադառնում է նաև «Ա1+» հեռուստաընկերությանը` նշելով, որ 2010 թվականի վերջին հեռուստալիքին հերթական անգամ մերժել են հաճախականություն տրամադրել: Մրցույթի ընթացքում նաև կրճատվել է հեռուստաալիքներին տրվող արտոնագրերի թիվը: Ըստ Հանձնակատարի` դա հակասում է Մարդու Իրավունքների եվրոպական համաձայանգրի 10-րդ հոդվածին, որը ենթադրում է «հեռուստատեսության և ռադիոյի հասանելիությունը հանրությանը»: Տեսակետների և մեկնաբանությունների լայն սպեկտրն արտացոլում է երկրում քաղաքական հեռանկարների բազմազանությունը: Հանձնակատարը խորհուրդ է տալիս վերանայել այս որոշումը: Բացի դա, հանձնակատարը նշում է, որ հեռարձակման բոլոր ձևերի արտոնագրումը ու վերահսկումը մեկ կառույցի`ՀՌԱՀ-ի կողմից, հակասում է ԵԽԽՎ-ի սկզբունքներին, համաձայն որի, տպագիր և էլելտրոնային մամուլը չպետք է վերահսկվեն պետական կառույցի կողմից, բացառությամբ հարկային դաշտից:
Հանձնակատարը մտահոգություն է հայտնում ՀՌԱՀ-ի կողմի կիրառված գործընթացների առնչությամբ:
«Այն մեթոդները, որոնք կիրառվեցին հեռուստաալիքներին արտոնագրեր տրամադրելիս, մրցակցության արդարության առնչությամբ կասկածի տեղիք տվեցին: Բազմակարծության սկզբունքը պետք է նման ցանկացած գործընթացի հիմնական նպատակներից լինի», - ասված է զեկույցում:

Armenia's Reduction of TV Licenses Counter to ECHR Article 10: Hammarberg
Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg released his much-awaited report on Armenia yesterday.  Recall, Hammarberg visited Armenia from Jan. 18–21, 2011, and held discussions on the situation of human rights in the country with national authorities, prominent political figures and representatives of civil society. His report, among many other issues, touched upon freedom of expression and freedom of the media.
In particular, Hammarberg welcomed amendments to Armenia's legislation last year which decriminalized libel and insult:
"However, civil society actors have pointed out to the Commissioner that this was only a partial decriminalization as, for example, the application of the criminal provisions on “false crime reporting” (Section 333 of the Armenian Criminal Code) still leaves open the possibility of undue restrictions of freedom of expression. There are also concerns related to the introduction of amendments to the Armenian Civil Code which foresee high monetary fines for insult and defamation through civil suits, which can be imposed upon media outlets.
"NGOs have also referred to an increase in the number of lawsuits against Armenian media outlets for infringing upon a person’s honour, dignity and business reputation, as well as the high amounts of compensation ordered by courts in this context, which could jeopardize the very tenability of the media outlet concerned. Recent lawsuits and court cases against Haykakan Zhamanak and Zhamanak dailies have been cited as examples."
Though Hammarberg was in favor of the decision to decriminalize defamation and libel; nevertheless, he noted that "unreasonably high fines in civil cases relating to media should be avoided. At the same time, the media community should be encouraged to promote and apply ethical and professional standards in journalism and to develop a system of effective self-regulation."
The Commissioner also expressed concern on the attacks and pressure on media outlets and journalists which have occurred in the past two years. "According to civil society actors, the second half of 2010 has marked an improvement in this respect as no cases of violent attacks were registered."
In his report, Hammarberg drew attention to the Nov. 2008 physical attack on Investigative Journalists NGO president and Hetq Online‘s chief editor Edik Baghdasaryan, as well as the Apr. 2009 attack on Armenia Today coordinator Argishti Kiviryan. "At least five further cases of assault and harassment of journalists took place during the 2009 Yerevan Municipal Elections."
"The Commissioner recommends that the political leadership of the country send a clear message stating that violence and intimidation against journalists are unacceptable and will be duly punished. This is all the more crucial in the period surrounding elections. The effective investigation of incidences of violence against journalists is of key importance; to fail to do so can only encourage impunity for human rights violations," he wrote.
Hammarberg also touched upon media pluralism, highlighting the situation with A1+ which has been deprived of a broadcasting license each time it has applied since 2002. With the transition from analogue to digital broadcasting, competitions were announced last year, in which A1+ again failed once more to obtain a broadcasting license. The outcome of the broadcasting licensing competitions were a reduction of licenses, which Hammarberg chided:
"The reduction of licenses to be granted to television outlets runs counter to the States’ obligation under Article 10 ECHR to ensure that 'the public has access through television and radio to … a range of opinion and comment, reflecting inter alia the diversity of political outlook within the country.' The Commissioner, therefore, recommends that this point should be reconsidered.
"Moreover, to place all forms of broadcasting under a regime of licensing by the NCTR runs counter to a Council of Europe Parliamentary Assembly Resolution, which provides that print media and Internet-based media should not be required to possess a State licence, other than a mere business or tax registration document."
The Commissioner also expressed misgivings regarding the methodology applied by the National Commission on Television and Radio (NCTR) in the procedure of allocating broadcasting licenses:
"The manner in which the decisions were taken by the NCTR and the reasoning given for them leave some justified doubts about the fairness of the competition. The principle of media pluralism should be one of the key aims of any such procedure."