ՀԱԿ-ը մայիսի 31-ի հանրահավաքի համար դիմել է քաղաքապետարան
Քիչ առաջ Հայոց Համազգային Շարժում կուսակցության գործադիր քարտուղար Վահագն Հայոցյանը դիմում է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետարան մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում Հայ Ազգային Կոնգրեսի կողմից հանրահավաք և երթ անցկացնելու վերաբերյալ: Համաձայն հայտի` երթը պետք է անցնի Մաշտոց-Ամիրյան-Հանրապետության հրապարակ-Նալբանդյան-Թումանյան-Ազատության հրապարակ երթուղիով:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանը:
«72 ժամվա ընթացքում, համաձայն օրենքի, պետք է տեղի ունենա քննրակում, որից հետո քաղաքապետարանը պետք է որոշում կայացնի` հայտն ի գիտություն ընդունելու կամ մերժելու վերաբերյալ»,- ասել է Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երեք տարի ՀԱԿ-ին թույլ չէին տալիս հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում, սակայն վերջին` ապրիլի 28-ի հանրահավաքը երեք տարվա մեջ առաջին անգամ քաղաքապետարանի կողմից ընդունվել էր ի գիտություն, ինչը Հայ Ազգային Կոնգրեսը համարում է իր կողմից առաջ քաշած առանցքային երեք պահանջներից մեկի իրականացումն իշխանությունների կողմից:

Earlier today, Vahagn Hayotsyan, the executive secretary of the opposition Pan-Armenian National Movement party, submitted a request to Yerevan City Hall to hold a rally in Liberty Square on May 31, followed by a march on the following route: Mashtots Ave. – Amiryan St. – Republic Square – Nalbandyan St. – Tumanyan St. – Liberty Square, Armenian National Congress (HAK) representative Tigran Arakelyan told Epress.am.
"According to the law, there has to be a discussion within a 72-hour period, after which the municipality has to make a decision whether to approve or deny the request," he said.
Recall, for three years, the opposition bloc has been prohibited from holding rallies in Liberty Square — each time having its request denied. However, the last rally, on Apr. 28, broke the trend as it was the first time the opposition was granted permission in advance to hold a rally in Liberty Square — one of the three demands put forth by HAK to the Sargsyan administration.