ՀԱԿ-ը մայիսի 31-ի հանրահավաքի համար դիմել է քաղաքապետարան
Քիչ առաջ Հայոց Համազգային Շարժում կուսակցության գործադիր քարտուղար Վահագն Հայոցյանը դիմում է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետարան մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում Հայ Ազգային Կոնգրեսի կողմից հանրահավաք և երթ անցկացնելու վերաբերյալ: Համաձայն հայտի` երթը պետք է անցնի Մաշտոց-Ամիրյան-Հանրապետության հրապարակ-Նալբանդյան-Թումանյան-Ազատության հրապարակ երթուղիով:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանը:
«72 ժամվա ընթացքում, համաձայն օրենքի, պետք է տեղի ունենա քննրակում, որից հետո քաղաքապետարանը պետք է որոշում կայացնի` հայտն ի գիտություն ընդունելու կամ մերժելու վերաբերյալ»,- ասել է Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երեք տարի ՀԱԿ-ին թույլ չէին տալիս հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում, սակայն վերջին` ապրիլի 28-ի հանրահավաքը երեք տարվա մեջ առաջին անգամ քաղաքապետարանի կողմից ընդունվել էր ի գիտություն, ինչը Հայ Ազգային Կոնգրեսը համարում է իր կողմից առաջ քաշած առանցքային երեք պահանջներից մեկի իրականացումն իշխանությունների կողմից:

Мэрию оповестили о предстощем митинге армянской оппозиции
Исполнительный секретарь Армянского общенационального движения Ваагн Айоцян представил в столичную мэрию оповещение о проведении Армянским национальным конгрессом митинга на площади Свободы и шествия, намеченных на 31 мая.
Об этом Epress.am сообщил представитель АНК Тигран Аракелян.
«По закону, в течение 72 часов должно состояться обсуждение, после чего мэрия примет решение о принятии заявки во внимание или ее отклонении», - сказал Аракелян.
В течение трех лет АНК не позволяли организовать митинг на площади Свободы, однако мэрия санкционировала митинг оппозиции 28 апреля. Конгресс считает это выполнением одного из выдвинутых им требований. Ранее первый президент, лидер АНК озвучил следующие требования: освобождение политзаключенных, разрешение на проведение собраний на площади Свободы и публичное заверение в готовности начать расследование мартовских событий 2008 года (силовой разгон мирной демонстрации, гибель 10 человек).