Ժամանակն է, որ իմ ազգն այդ ողբերգությունը ճանաչի որպես Ցեղասպանություն. հրեական համայնքի ղեկավար
Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանը ողջունում է Իսրայելի որոշումը` հանձնարարել Կնեսետի կրթության և մշակույթի հանձնաժողովին վերանայել Օսմանյան կայսրության օրոք հայերի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը և ներկայացնել այն խորհրդարանի հաստատմանը:
«Ես երջանիկ եմ, և մենք լիահույս ենք, որ ժամանակն է եկել, որպեսզի իմ ազգը` հրեական ազգը, այդ ողբերգությունը ճանաչի որպես Ցեղասպանություն»,- Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է Վարժապետյանը:
Լրագրողների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ` ապրիլի 19-ին, այս թեմային անդրադարձ կատարելիս համայնքի ղեկավարը նշել էր, որ Իսրայելի քաղաքական գործիչները գիտեն, թե ինչ կարող է հետևել Ցեղասպանության ճանաչմանը, և գիտեն նաև, որ դա կազդի Իսրայելի տնտեսության և անվտանգության վրա:
«Պետք չէ սեփական երջանկությունը կառուցել ուրիշների դժբախտության վրա: Մի կարծեք, որ Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններն այդքան ծանր վիճակում են: Մենք միայն կարող ենք երազել, որ Հայաստանի և Իսրայելի փոխհարաբերություններն անընդհատ բարելավվեն»:
Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայաստանյան լրագրողների բազմաթիվ հարցերին ի պատասխան` հրեական համայնքի ղեկավարը հայտարարել էր, որ «հրեական աշխարհն ընդունում է այս փաստը:
«Սակայն գոյություն ունեն քաղաքական, տնտեսական հարցեր, այլ երկրների հետ փոխհարաբերություններ: Երբ Հայաստանում ոսկե մեդալով պարգևատրեցին Իրանի նախագահին, մենք վրդովված էինք, սակայն միաժամանակ հասկանում էին, որ դա քաղաքականություն է: Այնպես, ինչպես Հայաստանը չի կարող առանց Իրանի, նմանատիպ պատկերացումներ էլ Իսրայելն ունի այս հարցի շուրջ», - ասել է Վարժապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Ցեղասպանության խնդիրը քննարկվել է Կնեսետի մայիսի 18-ի նիստում: Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին կետը օրակարգ է մտցրել պատգամավոր Զաավա Գալյոնը, ով ներկայացնում է Մերեց խմբակցությունը, իսկ նրան ակտիվորեն աջակցել է իշխող «Լիքուդ» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Զեեվ Էլկինը:
Կնեսետի ամբիոնից ելույթ ունենալով՝ վերջինս նշել է, որ Իսրայելը, որը նրբանկատ է վերաբերվում սեփական ողբերգության զոհերի հիշարակին և պահանջում է հարգալից վերաբերմունք Հոլոքոստի նկատմամբ այլ երկրներից, բարոյական իրավունք չունի անտեսել այն ողբերգությունը, որն ապրել է հայ ժողովուրդը:

Глава евреев Армении: Пришел момент, чтобы мой народ признал эту трагедию геноцидом
Глава Еврейской общины Армении Римма Варжапетян приветствует решение поручить Комиссии Кнессета по образованию и культуре рассмотреть и представить резолюцию Геноцида армян в Османской империи на утверждение парламента.
«Я счастлива, и мы очень надеемся, что пришел момент, чтобы мой народ, еврейский народ признал эту трагедию геноцидом», - заявила Варжапетян в беседе с Epress.am.
На последней встрече с журналистами 19 апреля, высказываясь по данной теме, глава общины отметила, что политики Израиля знают, что следует за признанием Геноцида армян и знают также, что это скажется на безопасности и экономике Израиля. «Не нужно строить свое счастье на несчастье других. Не думайте, что взаимоотношения между Израилем и Турцией находятся в таком тяжелом положении. Мы только можем мечтать о том, чтобы взаимоотношения Армении с Израилем все время усиливались».
На многочисленные вопросы армянских журналистов о непризнании Израилем Геноцида армян председатель общины ответила, что «еврейский мир признает данный факт, в том числе - граждане Израиля». «Но есть момент политики, экономики, взаимоотношений с другими странами. Поэтому когда в Армении наградили золотой медалью президента Ирана, мы были возмущены этим фактом, но это политика. Как Армения не может без Ирана, точно так же у Израиля есть свои понимания в этом плане».
Обсуждение проблемы прошло на состоявшемся накануне, 18 мая, пленарном заседании. Пункт о признании геноцида внесла в повестку дня депутат от партии «МЕРЕЦ» Заава Гальон при активной поддержке председателя парламентской коалиции Зеэва Элькина (Ликуд).
Выступая с трибуны Кнессета, он заявил, что еврейское государство, трепетно относящееся к памяти жертв Катастрофы, и требующее уважительного отношения к ней от других стран, не имеет морального права игнорировать трагедию, постигшую армянский народ.