Համաներման առաջարկը կքննարկվի ԱԺ արտահերթ նիստում. կարծիք
ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Epress.am-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` խորհրդարանին ներկայացրած համաներում շնորհելու առաջարկը խորhրդարանի կողմից կքննարկվի առաջիկա նիստում, քանի որ այն արվել է մայիսի 28-ի տոնին ընդառաջ և դեռ բավական ժամանակ կա:
«Առաջարկը կարող է քննարկվել և արտահերթ նիստում, և առաջիկա նիստում: Դա կախված է նրանից` ինչպիսի որոշում կկայացվի ԱԺ նախագահի հրավիրած խորհրդակցության արդյունքում»,- ասել է Շարմազանովը:
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանն էլ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը արտահերթ նիստում կքննարկվի:
«Քանի որ Ազգային Ժողովի այսօրվա պետաիրավական հանձնաժողովի նիստում այդ հարցը չի քննարկվել, ապա տրամաբանությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ հարցը արտահերթ կքննարկվի»,- ասել է Սաֆարյանը:
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ:
Նշենք, որ Հայաստանի անկախության 20-ամյակը նշվելու է այս տարվա սեպտեմբերի 21-ին, իսկ մայիսի 28-ը Առաջին հանրապետության օրն է:

Амнистия президента относится к 21 сентября, но объявят ее раньше
Предложение президента Армении Сержа Саргсяна объявить амнистию, представленное парламенту, будет обсуждено на предстоящем заседании, так как оно было сделано в преддверии праздника 28 мая, и время еще есть. Об этом в беседе с Epress.am заявил пресс-секретарь правящей Республиканской партии Эдуард Шармазанов.
«Предложение может быть объявлено как на внеочередном, так и на очередном заседании. Это зависит от решения, принятого в ходе созванного председателем Национального Собрания совещания», - сказал Шармазанов.
По мнению руководителя фракции «Наследие» Степана Сафаряна, предложение президента будет обсуждаться на внеочередном заседании.
«Так как этот вопрос не обсуждался на сегодняшнем заседании государственно-правовой комиссии НС, логика подсказывает, что вопрос будет обсужден на внеочередном заседании», - сказал депутат в беседе с Epress.am.
Напомним, что, по сообщению пресс-службы президента, Серж Саргсян обратился сегодня, 20 мая, в парламент страны с предложением объявить амнистию в связи с 20-летием независимости Республики, которое отмечается 21 сентября. 28 мая в Армении празднуют День Первой Республики.
Источник в администрации главы государства сообщил Epress.am, что амнистия будет объявлена в ближайшее время, несмотря на то, что предложение президента касается 21 сентября.