Նախագահականի մոտ բողոքի ակցիան չօգնեց. Կարապետյանին դատապարտեցին 15 տարվա ազատազրկման
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ընթերցել է գործարար Արա Կարապետյանի գործով դատավճիռը, ըստ որի վերջինս դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման: Հենց այդքան տարվա ազատազրկում էր Կարապետյանի համար պահանջել դատախազ Հովսեփ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Արա Կարապետյանը մեղադրվում է ՀՀ մաքսային կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի տան վրա 2008 թվականի հոկտեմբերի 27-ի կեսգիշերին կազմակերպված ավազակային հարձակման համար, ինչպես նաև ավազակային խումբ ձևավորելու և ավազակային հարձակումներ կատարելու մեջ:
Այս տարվա փետրվարի 7-ին Կարապետյանի հարազատները և ընկերները, ովքեր գտնում են, որ մեղադրանքն անհիմն է, բողոքի ակցիա էին անցկացրել նախագահական նստավայրի մոտ: Նրանք ձեռքերում պաստառներ էին պահում, որոնց վրա գրված էր՝ «Ազատություն Արա Կարապետյանին», «Մի դատեք առանց ապացույցների», «Վստահում ենք նախագահին»:
Այդ օրը լրագրողների հետ զրույցում Կարապետյանի քույրը՝ Ծովինար Կարապետյանը նշել էր, որ այդ պահի դրությամբ իրեն թույլ չի տա ասել, թե ինչպիսի ենթատեքստ ունի գործարար Արա Կարապետյանին մեղադրանք առաջադրելը և նրան երկու տարի ԱԱԾ խցում պահելը, սակայն կարծիք էր հայտնել, որ այդ գործընթացում քաղաքական ենթատեքստ չկա:
Այդ օրը Ծովինար Կարապետյանը նշել էր, որ ցանկանում է եղբոր նամակը փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Այսօր արդեն վճիռը կայացնելուց հետո Կարապետյանին աջակցող խումբը լրատվամիջոցներին նամակ է ուղարկել՝ տեղեկացնելով դատավճռի մասին և նշելով, որ «դատելով նրանից, որ հայտնի պատվեր կատարողներից և մարտի մեկի դատավարությունները անցկացնողներից գլխավոր գործող անձը` Մացոն (Մնացական Մարտիրոսյանը – Epress.am), դատավորն էր, իսկ երկորդ գլխավոր գործող անձը դատախազը՝ Հոսոն էր` Հովսեփ Սարգսյանը, ապա կարելի է պարզ տեսնել, որ սա ընդամենը Մարտի մեկի պատվերների երկորոդ սերիան էր»:

Армянскому предпринимателю дали 15 лет. Родные связали это с делом «1 марта»
Предприниматель Ара Карапетян осужден на 15 лет лишения свободы. Суд признал его виновным в организации разбойничьего нападения на дом бывшего председателя Таможенного комитета Армена Аветисяна 27 октября 2008 года, а также в организации бандитской группировки и совершении других аналогичных преступлений.
Вердикт зачитал судья Мнацакан Мартиросян, полностью удовлетворив требование прокурора Овсепа Саргсяна.
После оглашения вердикта родные Карапетяна распространили заявление для СМИ, в котором отмечается: «Судя по тому, что судьей был Мацо (Мнацакан Мартиросян) – главный исполнитель заказов «сверху» в деле «1 марта», а вторым действующим лицом Осо - Овсеп Саргсян, также отличившийся тогда можно понять, что это всего лишь вторая серия заказов по делу о «1 марта».
В феврале текущего года родные и друзья Карапетяна, считающие обвинение необоснованным, провели акцию протеста у резиденции президента страны. В руках они держали плакаты «Свободу Ара Карапетяну!», «Не судите без доказательств!», «Мы доверяем президенту!».
Тогда в беседе с журналистами сестра предпринимателя Цовинар Карапетян заявила, что не позволит себе сказать, какой подтекст лежит в выдвинутом Ара Карапетяну обвинении и содержании его в камере Службы нацбезопасности. Однако она выразила уверенность, что политического мотива в этом процессе нет.
Каким образом «дело 1 марта» касается осужденного предпринимателя в заявлении не уточняется.
Демонстранты не покидали улиц до 1 марта, когда ночью тысячи полицейских напали на палаточный городок, в котором разместились протестующие. Площадь была захвачена и блокирована. Спонтанный митинг начал собираться перед мэрией между посольствами Франции и России. Ночью людей окружили сотрудники правоохранительных органов, позже в город вошли подразделения армии. Граждан под покровом ночи разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. 6 из них до сих пор в тюрьмах. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.