Նախագահականի մոտ բողոքի ակցիան չօգնեց. Կարապետյանին դատապարտեցին 15 տարվա ազատազրկման
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ընթերցել է գործարար Արա Կարապետյանի գործով դատավճիռը, ըստ որի վերջինս դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման: Հենց այդքան տարվա ազատազրկում էր Կարապետյանի համար պահանջել դատախազ Հովսեփ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Արա Կարապետյանը մեղադրվում է ՀՀ մաքսային կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի տան վրա 2008 թվականի հոկտեմբերի 27-ի կեսգիշերին կազմակերպված ավազակային հարձակման համար, ինչպես նաև ավազակային խումբ ձևավորելու և ավազակային հարձակումներ կատարելու մեջ:
Այս տարվա փետրվարի 7-ին Կարապետյանի հարազատները և ընկերները, ովքեր գտնում են, որ մեղադրանքն անհիմն է, բողոքի ակցիա էին անցկացրել նախագահական նստավայրի մոտ: Նրանք ձեռքերում պաստառներ էին պահում, որոնց վրա գրված էր՝ «Ազատություն Արա Կարապետյանին», «Մի դատեք առանց ապացույցների», «Վստահում ենք նախագահին»:
Այդ օրը լրագրողների հետ զրույցում Կարապետյանի քույրը՝ Ծովինար Կարապետյանը նշել էր, որ այդ պահի դրությամբ իրեն թույլ չի տա ասել, թե ինչպիսի ենթատեքստ ունի գործարար Արա Կարապետյանին մեղադրանք առաջադրելը և նրան երկու տարի ԱԱԾ խցում պահելը, սակայն կարծիք էր հայտնել, որ այդ գործընթացում քաղաքական ենթատեքստ չկա:
Այդ օրը Ծովինար Կարապետյանը նշել էր, որ ցանկանում է եղբոր նամակը փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Այսօր արդեն վճիռը կայացնելուց հետո Կարապետյանին աջակցող խումբը լրատվամիջոցներին նամակ է ուղարկել՝ տեղեկացնելով դատավճռի մասին և նշելով, որ «դատելով նրանից, որ հայտնի պատվեր կատարողներից և մարտի մեկի դատավարությունները անցկացնողներից գլխավոր գործող անձը` Մացոն (Մնացական Մարտիրոսյանը – Epress.am), դատավորն էր, իսկ երկորդ գլխավոր գործող անձը դատախազը՝ Հոսոն էր` Հովսեփ Սարգսյանը, ապա կարելի է պարզ տեսնել, որ սա ընդամենը Մարտի մեկի պատվերների երկորոդ սերիան էր»:

Ara Karapetyan Sentenced to 15 Years in Prison
Judge Mnatsakan Martirosyan at the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan today sentenced businessman Ara Karapetyan to 15 years of imprisonment — the length of time prosecutor Hovsep Sargsyan had asked for.
Recall, Ara Karapetyan is one of ten people accused of breaking into the home of and assaulting former chair of the RA State Customs Committee Armen Avetisyan on Oct. 27, 2008.
On Feb. 7 this year, Karapetyan's friends and family, who say the accusation is unfounded and demand a fair trial, were protesting outside the president’s residence in Yerevan. They held placards with inscriptions such as “Freedom to Ara Karapetyan,” “Don’t convict without evidence,” and “We trust the president.”
That day, Karapetyan's sister Dzovinar, speaking to Epress.am, had said that she "won't permit herself" to say what are the implication of the charges against her brother and keeping him in a National Security Service cell for two eyars, but in her opinion, there was no political subtext.
Dzovinar had also said she would like to deliver her brother's letter to Armenian President Serzh Sargsyan.
After the ruling was issued today, Karapetyan's supporters sent a letter to news outlets, informing the press of the court ruling, as well as noting that "judging from the fact that the key actor in the March 1 trials and one of those well-known people who carry out orders was the judge, Matso , and the second key actor was the prosecutor, Hovsep Sargsyan, then it can be clearly seen that this is simply the second series of the Mar. 1 orders."