Հայերից հետո ԱՄՆ-ում ձերբակալեցին ծագումով իտալացի մաֆիոզներին
Ամերիկյան Հետախուզության դաշնային բյուրոյի (FBI) գործակալները երկուշաբթի ձերբակալել են հանցավոր խմբավորման ենթադրյալ ղեկավար Ջոզեֆ Լիգամբիին և ևս 10 անձանց, որոնց վնասազերծումը, ըստ Դաշնային բյուրոյի, մեծ հարված կհասցնի Ֆիլադելֆիա քաղաքի կազմակերպված հանցագործությանը, հաղորդում է CNN-ը:
Գլխավոր դատախազի օգնական Լենի Բրոյերի խոսքով, ձերբակալվածների մեջ է նաև իտալական «Կոզա Նոստրա» հանցավոր խմբավորման «շեֆի տեղակալ»` Ջոզեֆ Մասսամինոն:
«Ձերբակալվածները մեղադրվում են կեղծարարությունների, դրամաշորթության և մի շարք այլ հանցագործությունների մեջ: Կասկածյալների կողմից իրականացված գործողություններում «արտահայտված են կազմակերպված հանցագործությանը բնորոշ բոլոր նշանները»,- Ֆիլադելֆիայում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նշել է Բրոյերը:
«Քանի որ մենք շարունակում ենք այս հանցավոր խմբերի նվազեցմանն ուղղված ջանքերը, այդ նպատակով օգտագործելու ենք մեր տրամադրության տակ եղած բոլոր հնարավոր միջոցները, այդ թվում՝ ձայնագրությունների և հեռախոսազրույցների գաղտնալսումները »,- ասել է Բրոյերը:
Սյս ձերբակալությունները «Կոզա Նոստրայի» 126 ղեկավարների, անդամների և նրանց գործընկերների մասին հունվարին հավաքված տեղեկությունների արդյունք է:
Մարտին դաշնային գործակալները կեղծարարության մեղադրանք ներկայացրեցին ԱՄՆ-ի արևելքում գործող հանցավոր խմբավորման ենթադրյալ առանցքային կարևորություն ունեցող անդամներին: Բացի ավանդական, տասնամյակներ գործող հանցավոր խմբավորումների դեմ պայքարից, Դաշնային ծառայության գործակալները հետևում են նաև նոր ձևավորվող խմբավորումներին:
Նշենք, որ այս տարվա մարտին Լոս Անջելեսում ձերբակալվել էին «Հայկական Իշխանություն» (Armenian Power) խմբավորման ավելի քան 80 ներկայացուցիչներ, որոնց մեղադրել էին կեղծարարությունների, ինչպես նաև մարդկանց առևանգման մեջ:

Покончили с армянами, взялись за итальянцев. ФБР арестовало главу Коза Ностры
Накануне агенты ФБР  арестовали предполагаемого главаря организованной преступной группировки Джозефа Лигамби и еще 10 человек. Их обезвреживание, считает Федеральное бюро, нанесет мощный удар по организованной преступности города Филадельфии.
По словам помощника генерального прокурора Лени Бройера, в числе арестованных второй человек Коза Ностры Джозеф Массамино.
«Задержанные обвиняются в мошенничестве, вымогательстве и ряде других преступлений. В действиях подозреваемых налицо все признаки, характерные организованной преступности», - передает его слова CNN.
«Так как мы продолжаем работать над сокращением количества этих группировок, мы будем использовать все возможные средства, имющиеся в нашем распоряжении, в том числе - расшифровку записей телефонных разговоров», - сказал он.
Эти аресты являются результатом информации, собранной в январе о 126 главарях, членах «Коза Ностры» и их коллег.
В марте агенты ФБР обвинили в мошенничестве членов действующей на востоке США преступной группировки. Помимо борьбы с традиционными, действующими на протяжении десятилетий группировками, агенты следят также за только формирующимися преступными кланами.
В марте текущего года в Лос-Анджелесе арестовали более 80 представителей «Армянской власти» (Armenian Power), которых обвинили в мошенничестве и похищении людей.