Համաներման առաջարկը քաղբանտարկյալների համար է արվել. կարծիք
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարած համաներման առաջարկը հենց քաղբանտարկյալների ազատ արձակման համար է արվել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեի համակարգող Վարդան Հարությունյանը:
«Այս համաներմամբ պետք է անխտիր բոլոր քաղբանտարկյալները ազատ արձակվեն, քանի որ դա հենց նրանց համար է: Սա հաշվի առնելով` համաներման տեքստի մեջ առկա կետերը այդքան էլ կարևոր չեն, այսինքն` կարևոր չէ, թե ինչ կետով նրանց վրա կտարածվի համաներումը»,- ասել է Հարությունյանը:
Հարությունյանը, սակայն, հրաժարվել է կանխավ գուշակություններ անել, թե արդյոք բոլոր քաղբանտարկյալներն ազատ կարձակվեն, թե ոչ:
«Ես շատ հուսով եմ, որ բոլորը կազատվեն, բայց քանի որ նրանք դեռ բանտերում են, ես կանխատեսումներ չեմ անի: Նաև շատ ուրախ եմ, որ այս համաներմամբ քրեական հոդվածներով շատ դատապարտվածներ ազատ կարձակվեն»,- նշել է նա:

The general amnesty proposal declared by RA President Serzh Sargsyan is for the release of political prisoners, said coordinator of the Yerevan-based Committee for the Protection of Political Prisoners and Persecuted People Vardan Harutyunyan.
"With this amnesty, all political prisoners without exception will be released because this is exactly for them. Taking this into consideration, the points in the text of the amnesty are not that important; that is, it's not important with which point they will be granted amnesty," he said.
Harutyunyan, however, declined from predicting whether all political prisoners would be released or not.
"I very much hope that all will be released, but since they're still in prison I won't make predictions. Also, I'm very happy that with this amnesty many people imprisoned under criminal charges will be released," he said.