Վրացական ընդդիմությունը եգիպտական սցենար և 100-500 մարդկանց մահ էր ծրագրում
Վրացական ոստիկանությունը հրապարակել է ընդդիմադիր առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեի և նրա որդի Անզոր Բիցաձեի միջև իբր կայացած հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը: Ըստ այդ ձայնագրության` նրանք քննարկել են Վրաստանում քաղաքացիական պատերազմ հրահրելու հնարավորությունը և համաձայնել են այն մտքի հետ, որ իրենց նպատակներին հասնելու համար հնարավոր է նաև «եգիպտական սցենարն» ու 100-500 մարդկանց սպանությունը:
«Ինչ-որ բանի հասած բոլոր ազգերի հողը արյամբ է սնված: 200 տարի է` արյուն չի թափվել: Հետո դու պետք է իմանաս, որ եթե գործընթացը սկսես, այնտեղ արդեն մի հոգու ոտք կկոտրվի և երկու գլուխ կկտրեն, ուրեմն արդեն վերջ («վերջ» բառը ռուսերեն է արտաբերում)…Այդ ժամանակ դու արդեն հետդարձի ճանապարհ չունես: Իսկ այն, որ ժողովրդի 40 տոկոսը Սահակաշվիլիին է սատարում, ես այդտեղ ոչ մի վատ բան չեմ տեսնում: Եթե նրանք (կառավարությունը) մի քիչ խելք ունենային, հեղափոխության կարիք չէր լինի: Ի՞նչ հիմքերի վրա են 40% -ի մասին հայտարարում: Ինչ է 40%-ն ասում է, որ կքվեարկի՞ Սահակաշվիլիի օգտին», - հեռախոսազրույցի ընթացքում ասում է Բուրջանաձեի որդին:
Ձայնագրության գաղտնազերծումն իրականացվել է երկրում սկսված խռովությունների գիշերվանից հետո, որի ընթացքում երկու ոստիկան մահացավ: Նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին մեղադրել է Ռուսաստանին «արյունոտ գիշեր» կազմակերպելու մեջ: Նինո Բուրջանաձեն լինում է Մոսկվայում և որպես ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ բանակցություններ է վարում ռուսաստանյան իշխանությունների հետ, հայտնում է Newsru.com-ը:

'Egyptian Scenario' and Death of 100–500 People Worth It: Georgia Opposition in Taped Recording
Georgian police on Thursday released a recording of a conversation that allegedly took place between opposition leader Nino Burjanadze and her son Anzor Bitsadze. In the recording, they discuss the possibility of inciting civil war in Georgia and agreed that in order to reach their goals, the "Egyptian scenario" and death of 100 or even 500 people is possible, reports Georgia's interior ministry.
"The land of every nation that achieved something is soaked with blood... In 200 years no blood was shed here. Know this, after you start the process, somebody's leg is broken or that two heads are cut off and then that's it! ... Then you can't go back. And I don't think it's bad that 40% support Saakashvili. If they had some brains the revolution wouldn't be necessary. What are the grounds to claim that 40% support him? Do 40% say they will vote for Saakashvili?" said Bitsadze during the conversation.
According to Georgia's Ministry of Internal Affairs website, in Burjanadze's opinion, the attitude of society towards Russia is polarized and divided on a fifty-fifty basis. According to the pair's forecasts, 30,000 demonstrators would gather at the rally. Bitsadze estimates that the army is weak and if the Kojori Special Tasks Battalion dares to shoot, they will have to deal with the Russian Military Intelligence – GRU Special Task forces.
A video of the five-minute-long audio recording — in Georgian with English subtitles — is available on the MIA website.