ՀԱԿ ակտիվիստը պատմել է` ինչպես է գողական «քաղբանտարկյալը» նվաստացրել քաղբանտարկյալներին
Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ, ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին Facebook-ի իր էջում Կոնգրեսի երեկվա հանրահավաքին իր պահվածքի վերաբերյալ գրառում է թողել:
Երեկ Գասպարին պահանջել էր Ազատության հրապարակի հարթակից հեռացնել ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Արա Հովհաննիսյանին` նրան անվանելով հանցագործ: Երբ Նիկոլ Փաշինյանը մոտեցավ Գասպարիին և խոսեց նրա հետ, վերջինս այլևս որևէ բացատրություն չտվեց` հարցնողներին առաջարկելով պատասխանի համար դիմել Փաշինյանին:
«Երբ «Հովհաննիսյան հանցագործ» գոռալով քայլում, մոտենում էի հրապարակի կենտրոնը, ինձ փորձեցին կանգնեցնել մի քանի մերձավոր ընկերներ (բնական է` ոչ մերձավորները չէին էլ հանդգնի դա անել): Նրանք ցանկանում էին` ամեն ինչ լավ անցնի. նույնիսկ դրանից հետո, երբ ինձանից իմացան` ով է «քաղբանտարկյալ» Արա Հովհանիսյանը, այնուամենայնիվ, ասում էին` հա, բայց դրա տեղը սա չէր:
Ի դեպ 2008 թվից, որ ՀԱԿ-ին (էն ժամանակվա Համաժողովրդական Շարժման) պատասխանատուներին մանրամասն նկարագրելով տեղեկացրել էի, որ Արա Հովհաննիսյանը, լինելով գողական բերդի տեղական ներկայացուցիչ, ինչ ստոր դերակատարություն ունի այլոց, այդ թվում` քաղբանտարկյալներին նվաստացնելու, ոչնչացնելու գործում, ՀԱԿ պատասխանատուները նշում էին, որ էդ խնդրի կարգավորման ժամանակը հիմա չի», - գրել է Գասպարին:
Իր գրառումը շարունակելով` ՀԱԿ ակտիվիստը նշում է.
«Եվ ես անում եմ մեկ հետևություն, որ մենք ամեն ինչը ուզում ենք լինի անթերի, Շարժումը, ՀԱԿ-ը լինի անարատ, անթերի, բայց անարատ և անթերի ձևացնելով` այդպիսին չենք դառնում: Հաճախ հիշում եմ, որ ասվում է «քաղբանտարկյալներից ոչ մեկը չկոտրվեց». սուտ է, մոտ մեկ տասնյակ ներում գրածները թերևս տեսանելի, բայց փոքր կորուստներն էին... չի խոսվում նրանց մասին, ովքեր կալանավայրերի մսաղացում ենթարկվեցին քրեական հանցախմբերի դաժան բռնություններին, նույնիսկ ինքնությունը կորցրած, կիսախելագար դարձածների մասին»:
Այսօր ավելի ուշ արված գրառման մեջ Գասպարին հիշում է կալանավայրում անցկացրած օրերը. «Այդ ժամանակ խուցը նայողն էր ոմն Արայիկ Հովհաննիսյանը` նարկաման, գող-ավազակ, բառացիորեն փալաս էակ /ի դեպ, ընդգրկված քաղբանտարկյալների ցուցակում/, որը ավելի ճղճիմ և անմարդկային էակ էր, քան իմ տեսած այլ խուց նայողները: Կալանավորին նվաստացնելիս սահման չեր ճանաչում: Վերջերս անցել էր ամենաստոր տարբերակին, մի կալանավոր տղամարդու արժանապատվությունը նվաստացնելու տարբերակին: Այսպիսի իրավիճակում նրա համար ամենամեծ պրոբլեմը ես էի, որի պատճառով էլ հաճախակի էր դարձել մեր ընդհարումը»:

Скандал. Узник совести оказался жестоким «смотрящим», бил и унижал сокамерников
Представитель Армянского национального конгресса, активист Вардгес Гаспари объяснил свое поведение на вчерашнем митинге оппозиции, когда он прервал выступающего и во весь голос потребовал убрать со сцены амнистированного несколькими днями ранее политзаключенного Ара Ованисяна. По словам Гаспари, они некоторое время отбывали срок в одном бараке, и Ованисян взял на себя роль «смотрящего», периодически унижая, избивая сокамерников.
Гаспари на своей странице в соцсети Фейсбук, в частности, написал: «Когда я шагал к центру площади с криком «Ованисян – преступник!», меня попытались остановить несколько близких друзей (естественно, недруги не посмели бы этого сделать ). Они хотели, чтобы все прошло хорошо, даже после того, как я сообщил им, кто такой «политзаключенный» Ара Ованисян, они говории «да, но здесь этому не место».
С 2008 года, когда я подробно рассказал ответственным АНК (в то время Общенациональное движение), какую подлую роль, будучи наделен полномочиями тюремного воровского, играл Ара Ованисян в деле унижения, уничтожения в том числе политзаключенных, ответственные АНК говорили, что сейчас не время для решения этой проблемы», - пишет Гаспари.
Активист делает следующий вывод: «Мы хотим, чтобы все было безупречно, и Движение, и АНК, но притворяясь безупречными, мы не становимся таковыми. Часто вспоминаю слова «ни один политзаключенный не сломался». Это ложь. Около десятка написавших прошение о помиловании, пожалуй, были видимыми, но небольшими потерями. Не говорится о тех, кто в мясорубке тюрем подверглись жестокому насилию со стороны уголовных преступных групп, даже о ставших полусумасшедшими».
В сегодняшней своей записи Гаспари вспоминает дни своего заключения. «В то время «смотрителем» в бараке был Ара Ованисян – наркоман, вор-разбойник, тряпка в прямом смысле этого слова (кстати, включенный в список политзаключенных), который был самым бесчеловечным из всех известных мне «смотрителей». Он не знал границ, унижая арестантов. Недавно он прибегнул к самому низкому варианту - к варианту унижения мужского достоинства одного арестанта. В этой ситуации самой большой его проблемой был я, из-за чего и участились наши с ним конфликты».