Եթե ես ադրբեջանցի լրտես եմ, ինչո՞ւ եմ ազատության մեջ. իրավապաշտպան
Հայաստանում իրենց հարևանների հետ խաղաղության և համերաշխության մեջ ապրելու պահանջմունքն առկա է յուրաքանչյուր ընտանիքում, յուրաքանչյուր մարդու մեջ: Այս մասին Turan-ի հետ զրույցում հայտարարել է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի ղեկավար, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը: «Իմ և իմ գործընկերների նպատակների մեջ է մտնում խոհանոցային խոսակցությունները հրապարակ բերելը` այդ պահանջմունքը վերափոխելով հասարակական պատվերի»,- պարզաբանել է նա:
Մեկնաբանելով հայկական ԶԼՄ-ների, հասարակական և քաղաքական գործիչների` իր հասցեին հնչեցրած մեղադրանքները, որոնք իրավապաշտպանին դավաճան են համարում կամ ադրբեջանական լրտես, Վանյանը հայտարարել է.
«Սա իմ դեմ ուղղված հիստերիայի արդյունք է, և այն ավելի շատ քարոզչական բնույթ է կրում: Եթե հավատանք այդ քարոզչության հեղինակներին, ապա ես չեմ կարող փողոց դուրս գալ, և ինձ բոլորն արհամարհում են: Սակայն ես ոչ միայն շատ պտղաբեր աշխատանք եմ տանում Երևանում, այլև շրջում եմ երկրի այլ շրջաններում, որտեղ ակտիվ շփվում եմ մարդկանց հետ և կյանքի կոչում իմ ծրագրերը: Մարդիկ շատ լավ հասկանում են տեղի ունեցող գործընթացները և համակրում են ինձ:
Եթե ես Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի լրտեսն եմ, ինչո՞ւ եմ ազատության մեջ: Ես վստահ եմ, որ այդ նույն հարցն իրենց տալիս են շարքային քաղաքացիները և  պատասխանն էլ իրենց համար պարզ է: Ուշագրավ է փաստել, թե ինչու է սկսվել այդ հիստերին, ինչ ենք արել ես ու իմ գործընկերները, որպեսզի նման մեղադրանքներ առաջանան: Մենք կողմ ենք, որպեսզի շարքային քաղաքացիներն անձամբ մասնակցություն ունենան իրավապաշտպան գործունեությանը, սակայն այսօր անգամ այդ հարցն է մենաշնորհային: Այս առնչությամբ ես տերմին եմ մտածել-ռեստորանային-խաղարարար գործունեություն կամ ռեստորանա-տուրիստական երկխոսություն: Սրանով են զբաղված մարդկանց, իրավապաշտպանների այն խմբերը, որոնք փորձում են ոչ ոքի թույլ չտալ մոտիկ գալ, սակայն նրանց աշխատանքը, ավելի ճիշտ նրանց գործունեության արդյունքը մոտ է զրոյին:

Правозащитник: Если я азербайджанский шпион, то почему я на свободе
В Армении потребность жить в мире и добрососедстве со своими соседями есть в каждой семье, каждом человеке, но эта потребность законсервирована. Об этом в интервью Turan заявил руководитель Кавказского центра миротворческих инициатив Георгий Ванян. «Моя задача и задача моих коллег - перенести кухонные разговоры на площадь, трансформировав эту потребность в социальный заказ», - пояснил он.
Комментируя обвинения в свой адрес со стороны армянских СМИ, некоторых общественных и политических деятелей, которые называют его предателем или азербайджанским шпионом, Ванян заявил:
- Это результат истерии, развернутой против меня и она больше носит пропагандистский характер. Если верить авторам этой пропаганды, то я не могу выйти на улицу, и  меня все игнорируют. Однако, я не только плодотворно работаю в Ереване, но и выезжаю в регионы страны, где активно общаюсь с людьми и реализую свои проекты. Люди очень хорошо понимают происходящее и симпатизируют мне.
Если я шпион Азербайджана или Турции, почему я на свободе? Я уверен, что этот же вопрос задают себе наши рядовые граждане и ответ им ясен. Очень интересно отметить, почему началась эта истерия, что такого я и мои коллеги сделали, чтобы появились подобные обвинения. Мы за то, чтобы рядовые граждане сами принимали участие в правозащитной деятельности, но сегодня и на это существует монополия. В этой связи, я придумал термин - ресторанно-миротворческая деятельность или ресторанно-туристический диалог. Этим занимается круг людей, правозащитников, которые стараются никого близко не подпускать, но и их работа, точнее эффект от их деятельности близок к нулю.