Երեխաները բողոքեցին վարչապետի դեմ
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը Նալբանդյան 106/1 հասցեում` նախկին մանկապարտեզի դիմաց, տեղի ունեցավ ակցիա, որի միջոցով երեխաներն իրենց դիրքորոշումը հայտնեցին ապօրինի կառուցապատման վերաբերյալ:
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շրջանցել է օրենքը և հղում անելով ՀՀ կառավարության 2003 թ.-ի որոշմանը` Նալբանդյան 106/1 հասցեում գտնվող մանկապարտեզը վաճառել «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ին»,- ակցիայի ժամանակ Organize-now.am-ին ասաց «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը:
«2005թ. Ազգային Ժողովն ընդունում է օրենք, որի համաձայն` ՀՀ կրթական, միջին և բարձր դասարանի կրթօջախներն արգելվում է սեփականաշնորհել, սակայն 2010թ. մարտին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, շրջանցելով այդ օրենքը, հղում է անում 2003թ. մի որոշմանն ու ոստիկանության ենթակայութան տակ գտնվող երկհարկանի մանկապարտեզը վաճառում «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ին, այն դեպքում, երբ մեզ մոտ առաջինը Հանրապետության Սահմանադրությունն է հետո օրենքը, ապա նոր որոշումը: Այսինքն` ի սկզբանե վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շրջանցել է օրենքը` խախտելով այն», - ասել է նա:

A protest took place on International Children's Day today outside the former kindergarten at Nalbandian 106/1 in Yerevan.
" Prime MInister Tigran Sargsyan has bypassed the law and citing a 2003 Armenian government decision, sold the kindergarten at Nalbandian 106/1 to Avag Shin ("Good Construction") Ltd.," Victims of State Needs NGO president Setrak Baghdasaryan told Organize-now.am during the protest.
"In 2005, the National Assembly approved a law according to which it is prohibited to privatize educational, middle and high school institutions, but in Mar. 2010, Prime Minister Tigran Sargsyan, bypassing this law, cites a 2003 decision and sells the two-storey kindergarten overseen by the police to Avag Shin Ltd., when first here is the Republic's Constitution, then the law, and then the decision. That is to say, from the start, Prime Minister Tigran Sargsyan bypassed the law, violating it," he said.
Children present at the demonstration, as a sign of protest, drew and wrote on the ground and the construction walls.