Գերմանիայի դեսպանն իրեն ընդդիմության հետ չի նույնականացնում. մեկնաբանություն
Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտն իրեն Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ չի նույնականացնում, և ընդդիմության հանրահավաքին նրա ներկայությունը որևէ քաղաքական ենթատեքստ չունի: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ինքը` դեսպանը:
Նշենք, որ «Երկիր» օրաթերթն իր այսօրվա համարում գրել էր, որ ««արմատական» ընդդիմության հանրահավաքներին ոչ միայն պարտաճանաչ մասնակցող, այլև կազմակերպիչների հետ հարթակ բարձրացող Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանը, խախտելով դիվանագիտական էթիկայի բոլոր գրված ու չգրված կանոնները, կոպտորեն միջամտում է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին»:
Շմիդտի խոսքով` յուրաքանչյուր երկրում դեսպանի գործունեության մեջ է մտնում հետևել տվյալ երկրի իրադարձություններին, մանավանդ` քաղաքական, և իր ներկայությունը Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքին նման գործունեության մի մասն է:
Epress.am-ի հարցին, թե ինչու է դեսպանը բարձրաձել Ազատության հրապարակի հարթակ և այնտեղից հետևել հանրահավաքի ընթացքին, Հանս-Յոխեն Շմիդտն ասել է, որ իր նման քայլը պայմանավորված էր ավելի լավ տեսադաշտ ունենալու հանգամանքով, քանի որ հարթակից ավելի հեշտ է հետևել թե ելույթ ունեցողներին, թե հրապարակում հավաքված մարդկանց, այդ թվում` հասկանալ, թե որքան մարդ է ներկա հանրահավաքին:

Посол Германии объяснил, что делал на митинге армянской оппозиции (ФОТО)
Посол Германии Ганс-Йохен Шмидт не идентифицирует себя с Армянским национальным конгрессом, и его присутствие на митинге оппозиции не имеет какого-либо политического подтекста. Об этом Epress.am сообщил сам дипломат, комментируя свое присутствие в непосредственной близости от трибуны на митинге оппозиции 31 мая.
Сегодня, 3 июня, газета «Еркир» в связи с этим пишет: «Посол Германии, не только прилежно участвующий в митингах «радикальной» оппозиции, но и поднявшийся на трибуну с его организаторами, тем самым грубо нарушил все писаные и неписаные законы этики и вмешивается во внутриполитическую жизнь Армении».
По словам Шмидта, следить за событиями, особенно политическими, в стране пребывания, входит в обязанности любого посла, а его присутствие на митинге АНК является частью дипломатической деятельности.
На вопрос, почему посол следил за ходом митинга с трибуны площади Свободы, Ганс-Йохен Шмидт ответил, что этот его шаг «обсуловлен желанием наблюдать за процессом в лучшем ракурсе, так как оттуда легче следить как за выступающими, так и за собравшимися, а также - понять, сколько человек принимает участие в митинге».