Յովանովիչը տխուր է հեռանալ Հայաստանից «պատմական պահին»
Հայաստանում վերջին երեք տարիներին ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Մարի Յովանովիչը մի կողմից ուրախ է վերադառնալ ԱՄՆ` դեպի ընտանիք և ընկերներ, մյուս կողմից՝ տխուր է հեռանալ Հայաստանի նման գեղեցիկ երկրից «այս պատմական պահին»: Այս մասին ասված է Մարի Յովանովիչի այսօր տարածած հրաժեշտի նամակում, որը ուղղված է հայաստանյան հանրությանը:
«Հայաստանում գտնվելու երեք տարիների ընթացքում ես ականատեսն եմ եղել մի շարք զարգացումների, որոնք ընդգծում են մեր ամուր կապերն ու միասին պայծառ ապագա կերտելու մեր հանձնառությունը», - գրում է դեսպանը:
Նա նշում է, որ ԱՄՆ կառավարության ծրագրերը Հայաստանում օժանդակել են երկրի կայուն զարգացմանը` մրցունակությունը բարձրացնելու, հաստատությունները ամրապնդելու, սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների որակը բարելավելու, քաղաքացիական հասարակությանն ավելի մեծ իրավասություններով օժտելու ճանապարհով:
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը գովելի առաջընթաց է գրանցել մարդկանց թրաֆիկինգ հանցագործության դեմ պայքարում: Հայաստանը ի ցույց է դրել, որ հավատարիմ է գլոբալ անվտանգության ապահովման իր հանձնառությանը` հայկական զորախմբեր ուղարկելով Աֆղանստան և ուժեղացնելով Հայաստանի արտահանման վերահսկողության ռեժիմը: Թուլացել են հանրահավաքների ազատության նկատմամբ սահմանափակումները: 2008թ. մարտի 1-ի հետընտրական դեպքերին առնչվող գործողությունների համար անազատության մեջ հայտնված քաղաքացիների նկատմամբ կիրառվել է համաներում, կամ նրանք վաղաժամկետ ազատ են արձակվել: Այնուամենայնիվ, առջևում դեռ շատ մարտահրավերներ կան և Միացյալ Նահանգները պատրաստ են աջակցել Հայաստանին իր առավելագույն ներուժին հասնելու հարցում: Միացյալ Նահանգները վճռականորեն պատրաստ են օժանդակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Մենք շարունակում ենք օժանդակել հայ-թուրքական հաշտեցմանը թե´ այստեղ, թե´ Անկարայում: Նորություն չի լինի թերևս այն, որ Միացյալ Նահանգները շարունակելու են աջակցել ժողովրդավարության կայացմանը, որը Ամերիկայի հիմնադիր սկզբունքն է և հիմնարար գործոն է Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական զարգացման համար: Մենք աշխատում ենք կառավարության և տեղական գործընկերների հետ օգնելու Հայաստանում ժողովրդավարության կայացմանը` օրենքի գերիշխանության, արդյունավետ կառավարման և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի խթանման ճանապարհով: Առաջիկա ընտրությունները հնարավորություններ են ընձեռում Հայաստանի ժողովրդավարության հանդեպ վստահությունը լայնորեն վերականգնելու համար: Իրենց ժողովրդավարական ձգտումները կյանքի կոչելու համար քայլեր պետք է ձեռնարկեն հենց հայաստանցիները, իսկ ամերիկյան ժողովուրդը պատրաստ է օգնել Հայաստանի ժողովրդին այս պահը հանուն առաջընթացի օգտագործելու հարցում», - ասված է Մարի Յովանովիչի նամակում:
Դեսպանը բնական է համարում, որ ԱՄՆ-ն ու Հայաստանը չեն կարող համակարծիք լինել բոլոր հարցերում:
«Սակայն ժողովրդավարության, բարեկեցության և խաղաղության մեր ընդհանուր համոզմունքը ուղենիշ կծառայի մեր հետագա համագործակցության համար: Ես հեռանում եմ Հայաստանից վստահ լինելով, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն խորանալ, և մենք միասին կգտնենք նոր ուղիներ կերտելու ապագա, որ շահավետ կլինի բոլորիս», - եզրափակում է Յովանովիչը:

Посол США в прощальном письме похвалила Армению, но велела не расслабляться
Занимавшая должность посла США в Армении в течение посдених трех лет Мари Йованович «с одной стороны рада возвращаться в Соединенные Штаты, к семье и друзьям, с другой - ей грустно покидать красивую страну Армению в этот исторический момент». Об этом говорится в прощальном письме Йованович, которое распространила пресс-слежба посольства.
«За годы пребывания в Армении я стала свидетелем ряда событий, подчеркивающих наши крепкие связи и залог совместного создания светлого будущего.
Программы американского правительства в Армении содействовали стабильному развитию страны путем повышения конкурентоспособности, улучшения качества служб здравоохранения, наделения гражданского общества большими полномочиями.
За последние несколько лет правительство Армении зафиксировало похвальный прогресс в борьбе с траффикингом. Армения доказала, что верна свеому обязательству в деле обеспечения глобальной безопасности, отправив в Афганистан армянские войска и усилив режим контроля над экспортом Армении.
Сократились ограничения свободы на организацию митингов. Применили амнистию в отношении граждан, арестованных в связи с поствыборными событиями 1 марта 2008 года, либо они были освобождены досрочно. Тем не менее, впереди еще много вызовов, и Соединенные Штаты готовы содействовать Армении в вопросе реализации своего максимального потенциала.
США решительно готовы содействовать мирному урегулированию карабахского конфликта. Мы продолжаем поддерживать армяно-турецкое примирение как здесь, так и в Анкаре.
Предстоящие выборы предоставляют возможность восстановить доверие к демократии Армении. Предпринимать шаги для реализации своих демократических стремлений должны сами граждане Армении, а американский народ готов помочь армянскому использовать этот момент ради прогресса», - говорится в письме Йованович.
Посол считает естественным, что США и Армения не могут быть солидарны во всех вопросах. «Однако наша общая убежденность в вопросах демократии, благосостояния и мира будет служить ориентиром в дальнейшем сотрудничестве. Я покидаю Армению, будучи уверенной, что наши отношения будут развиваться, и мы вместе найдем новые пути для построения будущего, что выгодно для всех нас», - резюмирует дипломат.