Քոչարյանը շնորհակալ է իր «ֆան ակումբի» հեղինակներից «սկզբունքայնության և հայրենասիրության» համար
Ռոբերտ Քոչարյանի ինտերնետային «ֆան ակումբի» գաղափարը և կայքը պատկանում են նախաձեռնող խմբին, որը կայքի ստեղծման վրա աշխատել է մոտ մեկ տարի: Դրանք մարդիկ են (հիմնականում` երիտասարդներ), որոնք ոչ միայն կիսում են Հայաստանի երկրորդ նախագահի քաղաքական հայացքները, այլև իրական պրոֆեսիոնալներ են ինտերնետ-տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այս մասին «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Նրա խոսքով` նախկին նախագահի գրասենյակը ամեն կերպ աջակցելու է այդ նախագծին և նպաստելու է դրա զարգացմանը:
«Մենք արդեն մեծ քանակությամբ նյութեր ենք պատրաստել 1998-2008թթ. նախագահ Քոչարյանի գործունեության մասին և մոտ ժամանակներս կփոխանցենք դրանք կայքի կազմակերպիչներին: Միևնույն ժամանակ, մենք չենք միջամտելու բովանդակային հարցերին. դա նախագծի կազմակերպիչների բացառիկ արտոնությունն է:
Օգտվելով առիթից, կցանկանայի Ռոբերտ Քոչարյանի և իր գրասենյակի անունից շնորհակալություն հայտնել կայքի ստեղծողներին հիանալի կատարված աշխատանքի, սկզբունքայնության և հայրենասիրության համար», - ասել է Սողոմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանն «ֆան ակումբը»` ոչ պաշտոնական կայքի տեսքով, նպատակ ունի «հավուր պատշաճի լուսաբանել» Քոչարյանի գործունեությունը:
Կայքը իր դոմեյնը գրանցել է մայիսի 10-ին, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ քարոզչական տեսանյութ տեղադրել տվյալ կայքում մայիսի 30-ին: Տեսանյութում Երևանի փողոցներում մարդկանց ուղղված այն հարցին, թե ում եք ուզում տեսնել Հայաստանի հաջորդ նախագահի պաշտոնում, բոլորը ցուցադրվողները միաբերան հնչեցնում են Ռոբերտ Քոչարյանի անունը` ընդգծելով նրա մարդկային հատկանիշներն ու 10 տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքը երկրի զարգացման գործում:

Кочарян поблагодарил авторов фан-клуба за «принципиальность и патриотизм»
Сетевой фан-клуб Роберта Кочаряна в течение года создавала инициативная группа, состоящая в основном из представителей молодежи. Члены группы не просто разделяют политические взгляды второго президента Армении, но и являются настоящими профессионалами в сфере интернет-технологий. Подобное мнение в интервью агентству «Медиамакс» высказал руководитель канцелярии экс-главы государства Виктор Согомонян.
По его словам, канцелярия экс-президента будет всячески поддерживать этот проект и способствовать его развитию. «Мы уже подготовили большое количество материалов о деятельности президента Кочаряна в 1998-2008гг. и собираемся в ближайшее время передать их организаторам сайта. В то же время, мы не будем вмешиваться в создание контента: это прерогатива авторов проекта».
Пользуясь случаем, Согомонян от имени Роберта Кочаряна поблагодарил создателей сайта «за прекрасно проделанную работу, принципиальность и патриотизм».
Напомним, что фан-клуб в виде неофициального сайта задался целью «должным образом освещать деятельность Роберта Кочаряна».
Домен был зарегистрирован 10 мая, а агитационный видеоматериал о бывшем главе государства появился спустя 20 дней. На видео ереванцам задают вопрос, кого бы они хотели видеть следующим президентом Армении. Все попавшие в ролик респонденты называли имя Роберта Кочаряна, подчеркивая при этом его «человеческие качества» и работу, проделанную в течение 10 лет в деле развития страны.
Сайт имеет несколько разделов: личная информация, семья, новости, а также «Well done, Mr.President» – «Молодец, господин президент». Кроме того на сайте выделены или отдельные разделы «медиа», «новости» и «СМИ».
Как пишет ditord.com, инициатором создания сайта является пользователь по имени Сурен Овнанян, «работающий на edram.am (платежная система), если судить по данным на сайте».
На главной странице сайта говорится, что с 1 июня, после полного задействования сайта, здесь будут размещены выступления, интервью, фотографии второго президента, видеоматериалы, рассказывающие о его деятельности, мнения людей, а также информация о хобби и членах семьи Кочаряна. Кроме того, инициативная группа сайта предлагает посетителям, имеющим видео о Кочаряне, присылать его им.