Սարգիս Հացպանյանը և Մուրադ Բոջոլյանը մի քանի օրից ազատ են արձակվելու. իրավապաշտպան
Քաղբանտարկյալներ Սարգիս Հացպանյանը և Մուրադ Բոջոլյանը մի քանի օրից ազատ են արձակվելու, բայց ոչ թե իշխանությունների կամոք, այլ այն պատճառով, որ նրանք երկուսն էլ կրել են ՀՀ անարդար դատարանների կողմից կայացված պատիժն ամբողջությամբ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Քաղաքական բանտարկյալների և հալածյալների կոմիտեի համակարգող, իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը:
«Սարգիս Հացպանյանի դեպքը հատկապես առանձնացնում եմ, որովհետև նրա վրա տարածվում էր և այս համաներումը, և 2009-ին հայտարարվածը, բայց իշխանությունները հրաժարվեցին նրան ազատ արձակել` ցուցաբերելով նրա նկատմամբ անհատական վերաբերմունք և կամայական մոտեցում», - ասել է Հարությունյանը:
Նա նաև նշել է, որ Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեն հանդես է եկել հայտարարությամբ` դատապարտելով իշխանությունների քինախնդիր վերաբերմունքը Հացպանյանի նկատմամբ: Հացպանյանի դեպքը, իրավապաշտպանի խոսքով, լրիվ բանականությունից դուրս է:
Վարդան Հարությունյանը նաև ասել է, որ քանի դեռ իշխանությունը գտնվում է չընտրված, ոչ լեգիտիմ մարդկանց ձեռքում, ինքը բոլորովին չի բացառում քաղբանտարկյալների վերադարձը բանտ:

При этой власти политзаключенные могут вернуться в тюрьмы - правозащитник
На днях политзаключенные Саргис Ацпанян и Мурад Боджолян выйдут на свободу, но не по воле властей, а потому, что оба они полностью понесли наказание, вынесенное им несправедливыми судами Армении. Об этом заявил координатор Комитета защиты политзаключенных и преследуемых по политическим мотивам, правозащитник Вардан Арутюнян.
«Я особенно выделяю случай Саргиса Ацпаняна, потому что его коснулась и амнистия 2009 года, но власти отказались освобождать его, проявив к Ацпаняну личное отношение и произвол», - сказал правозащитник.
По его словам, Комитет выступил с заявлением, осуждающим мстительность властей в отношении Ацпаняна. Данный случай, по мнению Арутюняна, «находится за пределами логики».
Координатор Комитета не исключает возвращения в тюрьмы политзаключенных, «пока власть находится в руках неизбранных людей».
Тюрколог, османовед Мурад Боджолян находится в заключении с января 2002 года. Его обвинили в сотрудничестве с турецкими спецслужбами. Боджолян обвиняется по признакам статьи 59 УК – за предоставление информации о государственных, военных или тайнах иного характера.