Իսրայելը Հայոց Ցեղասպանության հարցը դեռ երկար կքննարկի. փորձագետ
Իսրայելի խորհրդարանում` Կնեսետում, Հայոց Ցեղասպանության հարցի արծարծումը հաղթաթուղթ է Իսրայելի ձեռքին`Թուրքիայի դեմ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Նորավանք»գիտակրթական հիմնադրամի փորձագետ Հայագիտական կենտրոնի ղեկավար Արիստակես Սիմավորյանը: Հիշեցնենք, որ մայիսի 18-ին Կնեսետն իր Կրթության և գիտության հանձնաժողով քննարկման համար ուղարկել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Փորձագետի խոսքով` Ցեղասպանության հարցի քննարկման երկար տարիների տաբուն Իսրայելում այժմ հանվել է:
«Իմ կարծիքով` թերևս սա կձգձգվի, կարող է  հանձնաժողովը եզրակացության գա և ասի, որ այս խնդիրը չի համապատասխանում այդ հանձնաժողովի քննարկումներին, ստեղծեք մի նոր հանձնաժողով, որը հնարավորություն կտա հարցն ավելի բանիմաց կերպով առաջ տանել: Այդ հարցը  դեռ երկար կքննարկեն, և դեռ ոչ մի արդյունքների սպասել չի կարելի: Չնայած սա մեկ քայլ առաջ եմ համարում` համեմատած 2007-2008 թվականների հետ»,- նշել է փորձագետը:
Լրագրողի այն հարցին, թե եթե ՄիացյալՆահանգները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, դա ի՞նչ ազդեցություն կթողնի Իսրայելի վրա, Սիմավորյանը նշել է.
«Հրեաները ասում էին, որ գոնե ամերիկացիներն ընդունեն Հայոց ցեսապանությունը, հետո մենք ընդունեինք, քանի որ Ամերիկայի կշիռն ավելի մեծ է այդ հարցում: Ես կարծում եմ, որ եթե Ցեղասպանությունն ընդունվի թեկուզ Իսրայելի կողմից, հետո մենք (նկատի ունի Հայաստանը- խմբ.) ի՞նչ պիտի անենք, մենք որևէ ռազմավարություն պետք է ունենանք: Չեմ կարծում, որ  Իսրայելը համապատասխանեցնում է իր քաղաքականությունը Ամերիկայի հետ այս պահին, քանի որ Ամերիկան վերջերս բավական բացասաբար է վերաբերվում Իսրայելին»,- հավելել է փորձագետը:

Israel will Discuss Armenian Genocide Issue for a Long Time Yet: Expert
Discussion of the Armenian Genocide in Israel's parliament, the Knesset, is a trump card in Israel's hand against Turkey, said Arestakes Simavoryan, head of the Center for Armenian Studies at the Yerevan-based Noravank Foundation, speaking to journalists in the Armenian capital today. Recall, the Knesset made history on May 19 when it held its first open discussion on recognition of the Armenian Genocide. MKs voted unanimously to refer the subject for a further hearing to the Knesset's education committee.
According to Simavoryan, the taboo for many years in discussing the Armenian Genocide in Israel has now been lifted.
"In my opinion, perhaps this will be dragged out; the committee might come to the conclusion and say that this issue doesn't correspond to this committee's discussions; let's create a new committee which will allow us to move the issue forward in a more sensible way. They will discuss this issue for a long time, and no results can be expected yet. Though I consider this one step forward — as compared to 2007–2008," he said.
Asked by a journalist if the United States recognizes the Armenian Genocide, what impact will it have on Israel, Simavoryan said:
"The Jewish people were saying, at least let the Americans accept the Armenian Genocide, then we'll accept it, since America's weight is greater in this issue. I believe that even if Israel accepts the Armenian Genocide, then what are we going to do? We must have a strategy. I don't believe Israel harmonizes its policies with America at this time, since America has had a rather negative attitude towards Israel lately."