Իսրայելը Հայոց Ցեղասպանության հարցը դեռ երկար կքննարկի. փորձագետ
Իսրայելի խորհրդարանում` Կնեսետում, Հայոց Ցեղասպանության հարցի արծարծումը հաղթաթուղթ է Իսրայելի ձեռքին`Թուրքիայի դեմ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Նորավանք»գիտակրթական հիմնադրամի փորձագետ Հայագիտական կենտրոնի ղեկավար Արիստակես Սիմավորյանը: Հիշեցնենք, որ մայիսի 18-ին Կնեսետն իր Կրթության և գիտության հանձնաժողով քննարկման համար ուղարկել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Փորձագետի խոսքով` Ցեղասպանության հարցի քննարկման երկար տարիների տաբուն Իսրայելում այժմ հանվել է:
«Իմ կարծիքով` թերևս սա կձգձգվի, կարող է  հանձնաժողովը եզրակացության գա և ասի, որ այս խնդիրը չի համապատասխանում այդ հանձնաժողովի քննարկումներին, ստեղծեք մի նոր հանձնաժողով, որը հնարավորություն կտա հարցն ավելի բանիմաց կերպով առաջ տանել: Այդ հարցը  դեռ երկար կքննարկեն, և դեռ ոչ մի արդյունքների սպասել չի կարելի: Չնայած սա մեկ քայլ առաջ եմ համարում` համեմատած 2007-2008 թվականների հետ»,- նշել է փորձագետը:
Լրագրողի այն հարցին, թե եթե ՄիացյալՆահանգները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, դա ի՞նչ ազդեցություն կթողնի Իսրայելի վրա, Սիմավորյանը նշել է.
«Հրեաները ասում էին, որ գոնե ամերիկացիներն ընդունեն Հայոց ցեսապանությունը, հետո մենք ընդունեինք, քանի որ Ամերիկայի կշիռն ավելի մեծ է այդ հարցում: Ես կարծում եմ, որ եթե Ցեղասպանությունն ընդունվի թեկուզ Իսրայելի կողմից, հետո մենք (նկատի ունի Հայաստանը- խմբ.) ի՞նչ պիտի անենք, մենք որևէ ռազմավարություն պետք է ունենանք: Չեմ կարծում, որ  Իսրայելը համապատասխանեցնում է իր քաղաքականությունը Ամերիկայի հետ այս պահին, քանի որ Ամերիկան վերջերս բավական բացասաբար է վերաբերվում Իսրայելին»,- հավելել է փորձագետը:

Эксперт: «Евреи говорили: хоть бы США признали Геноцид армян»
Вопрос Геноцида армян является козырем Кнессета против Турции. Об этом на пресс-конференции во вторник заявил эксперт научно-образовательного фонда «Нораванк», руководитель Арменоведческого центра Аристакес Симаворян.
18 мая Кнессет отправил вопрос признания Геноцида армян на обсуждение в Комиссию по образованию и науке.
По словам эксперта, в Израиле снято многолетнее табу на обсуждение вопроса Геноцида.
«Процесс, пожалуй, затянется, комиссия может сказать, что этот вопрос не соответствует формату ее обсуждений, создайте новую комиссию, что позволит подойти к вопросу с большими знаниями. Его будут обсуждать долго, и пока нельзя ждать каких-либо результатов. Хотя я считаю это шагом вперед по сравнению с 2007-2008 годами», - сказал эксперт.
На вопрос о том, какое воздействие окажет на Израиль возможное признание Геноцида Соединенными Штатами, Симаворян ответил: «Евреи говорили: хоть бы США признали Геноцид, а за ними мы, так как Америки в этом вопросе играет большую роль. Что мы будем делать, если Геноцид признает хотя бы Израиль? У нас должна быть какая-либо стратегия. Не думаю, что в данный момент Израиль подстраивает свою политику под Америку, так как в последнее время США отноится к Израилю достаточно плохо», - заключил эксперт.