Եղիսաբեթ II-ի ծննդյան օրը կնշեն նաև Հայաստանում
Հունիսի 8-ին ժամը 18:00-ից հետո Երևանի Սիրահարների այգին կվերածվի Մեծ Բրիտանիայի ազգային տոնի՝ Թագուհու ծննդյան օրվա տոնակատարության վայրի: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի մամուլի ծառայությունը:
Ամեն տարի հունիսին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատները նշում են Միացյալ Թագավորության միապետի ծննդյան պաշտոնական օրը:
«Ինչպես անցյալ տարի, այս տարի նույնպես այս օրը առիթ է ոչ միայն գործընկերների հետ Թագուհու կենացը խմելու, այլ նաև բարձրաձայնելու առկա խնդիրների, այս անգամ՝ հատուկ կարիքներով մարդկանց և պարալիմպիկ սպորտի մասին: Տոնակատարության շրջանակներում հատուկ համերգային ծրագրով հանդես կգա «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությանը կից գործող և իր էությամբ եզակի «Փարոս» կամերային երգչախումբը: Երգչախմբում ընդգրկված կատարողներից շատերը ունեն հաշմանդամություն, օգտվում են սայլակներից: «Փարոսը» ստեղծվել է 1993 թվականին, մի շարք միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, ձեռք է բերել միջազգային լայն ճանաչում: Միջոցառման ընթացքում հյուրերը հնարավորություն կունենան նաև տեսնել Հայաստանի Պարալիմպիկ Կոմիտեի ֆոտոցուցահադեսը, որըկներկայացնի մեր պարալիմպիկների առօրյան ու սպորտային հաջողությունները», - ասված է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Միացյալ Թագավորության Թագուհի Էլիզաբեթ II-ը ծնվել է 1926թ. ապրիլի 21-ին, գահ է բարձրացել 1952 թվականի հունիսի 2-ին, երբ ընդամենը 25 տարեկան էր։ Թագուհու ծննդյան պաշտոնական տոնակատարությունը նշվում է հունիսին, ընդ որում` ամեն անգամ տարբեր օրեր՝ կախված եղանակից։

Queen Elizabeth II's Birthday to be Celebrated in Armenia
As last year, the British Embassy in Armenia will again be celebrating Queen Elizabeth II's birthday at Lovers' Park in Yerevan — this time on Jun. 8 at 6 pm. Though Her Majesty's birthday actually falls on Apr. 21, the monarch's "official birthday" is celebrated in June, with the exact date varying from country to country.
The press release issued by the British Embassy in Armenia notes that the occasion is an opportunity not only to drink a toast to the queen, but also to raise current issues: this year, these issues include people with special needs and paralympic sports.
In Yerevan, there will be performances by Unison NGO and the Paros Chamber Choir. The British Embassy notes that many members of the Paros choir have disabilities (many use a wheelchair) and that the award-winning Paros Chamber Choir was established in 1993 and has toured internationally. During the festivities on Jun. 8, audiences will also be able to peruse photos on display highlighting the everyday life and successes of the Armenian National Paralympic Committee.