Պաշտոնական Բաքուն համաձայն չէ Եվրահանձնաժողովի հետ
Ադրբեջանի կրոնական միավորումների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն ոչ օբյեկտիվ է համարում հանրապետությունում կրոնական իրավիճակի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի զեկույցի որոշ եզրակացություններ:
«Վերլուծության մեջ նշվում է, թե իբր որոշ կրոնական միավորումների նկատմամբ խտրականություն է կիրառվում, նրանք ճնշման են ենթարկվում իրավապահ մարմինների կողմից: Միանշանակ հայտարարում ենք, որ մեր երկրում կրոնական ոլորտում ոչ մի խտրականության դրսևորում գոյություն չունի»,- ասված է հինգշաբթի կոմիտեի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչությունը նմանապես անհիմն է համարում նաև այն պնդումը, որ իշխանություններն օգտագործում են կրոնական կազմակերպությունների գրանցման գործընթացը որոշ անցանկալի համայնքների դեմ: Այս առնչությամբ, կոմիտեն հայտնում է, որ 2009 թվականի սկզբից վերագրանցման գործընթացի մերժում են ստացել 30 կրոնական կազմակերպություններ, և այդ որոշումը բացառապես իրականացվել է օրենսդրության համաձայն:
Միաժամանակ, մատնանշված թերությունների վերացման դեպքում համայնքները կրկին կարող են փաստաթղթեր ներկայացնել գրանցման համար: Ավելին, վերագրանցման գործընթացի իրականացումից հետո դեռևս ոչ մի կրոնական համայնքի գոյությունը չեղյալ չի հայտարարվել:
Ինչ վերաբերում է համայնքների գործունեության հարցում ոստիկանության միջամտությանը, ապա դա, ինչպես ասված է հայտարարության մեջ, տեղի է ունենում միայն այդ համայնքի կողմից օրենքի խախտման դեպքում և ոչ մի կերպ չի կարող մեկնաբանվել որպես կրոնական դավանանքի սահմանափակում:

Баку не согласен с выводами Еврокомиссии по религии
Госкомитет по работе с религиозными объединениями Азербайджана считает необъективными некоторые выводы, отраженные в последнем отчете Еврокомиссии по религиозной ситуации в республике.
«В обзоре говорится, будто в отношении некоторых религиозных объединений применяется дискриминация, они подвергаются давлению со стороны правоохранительных органов. Однозначно заявляем, что в нашей стране в религиозной сфере нет никакой дискриминации», - говорится в распространенном в четверг, 9 июня, сообщении комитета.
Таким же необоснованным ведомство считает и утверждение, будто власти используют процесс регистрации религиозных организаций против некоторых нежелательных общин. Комитет в этой связи сообщил, что со времени начала в 2009 году процесса перерегистрации отказ получили 30 религиозных организаций, и это решение было основано исключительно на законодательстве.
При этом после устранения выявленных недостатков общины могут вновь подать документы на регистрацию. Более того, с момента проведения перерегистрации ни одна религиозная община не была аннулирована.
Что касается вмешательства полиции в деятельность общин, то это, как сказано в заявлении, происходит лишь в случае нарушения этой общиной закона и никак не может трактоваться как ограничение свободы вероисповедания.