Պաշտոնական Բաքուն համաձայն չէ Եվրահանձնաժողովի հետ
Ադրբեջանի կրոնական միավորումների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն ոչ օբյեկտիվ է համարում հանրապետությունում կրոնական իրավիճակի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի զեկույցի որոշ եզրակացություններ:
«Վերլուծության մեջ նշվում է, թե իբր որոշ կրոնական միավորումների նկատմամբ խտրականություն է կիրառվում, նրանք ճնշման են ենթարկվում իրավապահ մարմինների կողմից: Միանշանակ հայտարարում ենք, որ մեր երկրում կրոնական ոլորտում ոչ մի խտրականության դրսևորում գոյություն չունի»,- ասված է հինգշաբթի կոմիտեի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչությունը նմանապես անհիմն է համարում նաև այն պնդումը, որ իշխանություններն օգտագործում են կրոնական կազմակերպությունների գրանցման գործընթացը որոշ անցանկալի համայնքների դեմ: Այս առնչությամբ, կոմիտեն հայտնում է, որ 2009 թվականի սկզբից վերագրանցման գործընթացի մերժում են ստացել 30 կրոնական կազմակերպություններ, և այդ որոշումը բացառապես իրականացվել է օրենսդրության համաձայն:
Միաժամանակ, մատնանշված թերությունների վերացման դեպքում համայնքները կրկին կարող են փաստաթղթեր ներկայացնել գրանցման համար: Ավելին, վերագրանցման գործընթացի իրականացումից հետո դեռևս ոչ մի կրոնական համայնքի գոյությունը չեղյալ չի հայտարարվել:
Ինչ վերաբերում է համայնքների գործունեության հարցում ոստիկանության միջամտությանը, ապա դա, ինչպես ասված է հայտարարության մեջ, տեղի է ունենում միայն այդ համայնքի կողմից օրենքի խախտման դեպքում և ոչ մի կերպ չի կարող մեկնաբանվել որպես կրոնական դավանանքի սահմանափակում:

Baku Disagrees with European Commission Report on Religious Discrimination
The State Committee for Work with Religious Associations of Azerbaijan considers biased some of the conclusions reflected in the latest European Commission against Racism and Intolerance report on Azerbaijan.
"The review says that some religious groups experience discrimination, that they are subjected to pressure from law enforcement agencies. We unequivocally declare that in our country there is no discrimination based on religion," reads the statement issued by the Committee Thursday, report various Azerbaijani media.
The agency also considers unfounded the allegation that the authorities are using the process of registering religious organizations against certain "undesirable" communities. In this regard, the Committee for Work with Religious Associations states that since early 2009, 30 religious organizations have been denied re-registration, and this decision was based solely on legislation.
At the same time, these organizations, after eliminating the indicated shortcomings, can re-apply for registration. Moreover, since the re-registration process has been in place, no religious group's activities have been revoked.
As for police intervention in community activities, this, as it is said in the statement, only occurs when the community has violated the law and in no way can be construed as restricting religious freedom.