Վիեննայում Տիգրան Սարգսյանը պատմել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարևորության և քաղաքական կամքի մասին
Վիեննայում կայացած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 8-ին ելույթ է ունեցել «Հայացք դեպի Ռուսաստան» խորագրով նիստի ժամանակ: Վերջինս նվիրված էր Ռուսաստանի տնտեսական բարեփոխումների հեռանկարներին, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանն այս երկրի անդամակցությանը, Բելառուս, Ռուսաստան, Ղազախստան մաքսային միությանը, ընդհանուր ինտեգրման գործընթացներին, տնտեսությունում առկա հիմնախնդիրներին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության կայքը, իր ելույթում ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է մի շարք հարցերի, մասնավորապես` պետության դերին գնային քաղաքականության ոլորտում, ինովացիոն կենտրոնի ստեղծման փորձին, ներդրումային միջավայրին, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, կոռուպցիայի հաղթահարման խնդիրներին՝ որպես տնտեսության, ինովացիայի զարգացման արգելակիչ դրսևորման:
Ըստ ՀՀ վարչապետի՝ տրանսնացիոնալ կորպորացիաների համար կոռուպցիան և ներդրումային միջավայրը ոչ այնքան վտանգավոր երևույթներ են: Դրանց համար ավելի կարևոր է պետության ապագայի քաղաքական կանխատեսելիությունը: Տիգրան Սարգսյանի խոսքով՝ ներդրումային միջավայրն առաջին հերթին անհրաժեշտ է մեր տնտեսվարող սուբյեկտներին և միջին ու մանր բիզնեսին:
«Որովհետև առանց փոքր ու միջին գործարարության զարգացման չի կարող լինել միջին խավ, իսկ առանց վերջինիս զարգացման` քաղաքացիական հասարակություն: Դրա համար, եթե մենք ուզում ենք հիմնարար փոփոխություններ տեսնել մեր երկրներում, ներդրումային բարենպաստ իրավիճակ, որ ինստիտուտներն աշխատեն, անհրաժեշտ է ստեղծել քաղաքացիական հասարակություն: Եվ ստացվում է, որ քաղաքացիական հասարակության ստեղծման ճանապարհին հենց փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման խթանմամբ է հնարավոր հասնել նրան, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ներուժ լինի», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
Վարչապետ Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ կոռուպցիայի դեմ առաջին դեղամիջոցը կառուցվածքային բարեփոխումներն են: Անհրաժեշտ է, որ իշխանության մոտ լինի կոռուպցիայի դեմ պայքարելու քաղաքական կամք:
«Որտեղի՞ց է առաջանում այդ քաղաքական կամքը: Վերջինս ի հայտ է գալիս, երբ համոզմունք կա այն ծրագրերի ճշմարտության մեջ, որոնք իրականացնում ես: Եթե իշխանության գլուխ կանգնածների մոտ կա այդ համոզմունքը, որ դա լավ է երկրի, ժողովրդի ապագայի համար, ապա իշխանություններն իրականացնում են այդ բարեփոխումները», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ շատ գործընթացներ, որոնք ընթանում են Ռուսաստանում, ազդում են Հայաստանում ընթացող գործընթացների վրա: Սա պայմանավորված է նրանով, որ երկու երկրներն աշխատում են միասնական տնտեսական տարածությունում, նրանց մենթալիտետները, մշակութաբանական միջավայրը միմյանց շատ նման են:
Անդրադառնալով մաքսային միությանը՝ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմը բազմիցս հնչեցրել է այդ հարցը. Հայաստանի համար անիմաստ է անդամակցել մաքսային միությանը` ելնելով տնտեսական պատճառներից: Հայաստանն Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ է 2003 թվականից, երկրում իրականացվում է արտահանման, ներկրման, հարկային բավական ազատական քաղաքականություն: «Անիմաստ է անդամակցել մաքսային միությանը, որովհետև մենք չունենք ընդհանուր սահման այդ մաքսային միության հետ: Համաշխարհային փորձում չկա այնպիսի օրինակ, որ չունենալով ընդհանուր սահմաններ, ստեղծվեն կամ անդամակցեն մաքսային միությունների, քանի որ կորում է այն տնտեսական օգուտը, որը դուք կունենաք, եթե ձեր ապրանքը հատում է սահմանն առանց մաքսային զննման: Այն պատճառով, որ մենք մաքսային միության հետ պետք է շփվենք երրորդ երկրների միջոցով և մաքսային բոլոր գործողությունները պետք է անցկացնենք, ոչ մի տնտեսական օգուտ դրանից չենք ունենա: Ավելին, մենք ստիպած կլինենք վերանայել մեր բոլոր մաքսային տուրքերը՝ համապատասխանեցնելով դրանք Ռուսաստանի, Բելառուսի Ղազախստանի սահմանած մաքսատուրքերին: Իսկ դա նշանակում է որոշակի փոփոխություններ տնտեսական կառուցվածքում, և դրան շատ դժվար է գնահատական տալ», - ասել է ՀՀ վարչապետը:

Corruption, Civil Society and Institutional Reform: Tigran Sargsyan at the World Economic Forum
At the Jun. 8 session "Spotlight on Russia" at the World Economic Forum on Europe and Central Asia in Vienna, Armenian Prime MInister Tigran Sargsyan, in his four-minute opening address, addressed various issues such as setting up innovation centers in Armenia, the fight against corruption, institutional reforms and the Belarus-Russia-Kazakhstan customs union.
The prime minister spoke in Russian, but his words were translated simultaneously into English. His remarks below are transcribed verbatim and in full from the video recording of the session on the World Economic Forum's official website:
On the matter of "setting up some sort of innovation centers, what efforts have been made in Armenia specifically, there are any number of circumstances that prevent us from successfully developing such innovation projects, especially to do with funding and the third had to do with the investment climate and we have a number of problems there because we have to carry through institutional reform. that has to do with your fourth question and what prevents us from doing that is corruption.
"So we have to tackle the matter of corruption. We have to find a way to overcome corruption which is putting a break on everything else. For transnational corporations, corruption and the current investment climate are not perceived as terribly risky. What's more important for them is the political foreseeability of developing the country. The investment climate in our part of the world as it relates to small- and medium-sized businesses , because you have to have a middle class for that. Unless you have the middle class, you can't have small- and medium-sized businesses or have a civil society, so if we want to see really fundamental change in the country, if we want to see a more favorable investment climate, if we want to see institutions functioning properly then we have to create a civil society and what emerges is that in order for that to happen and in order to develop small- and medium-sized businesses, we have got to develop a potential for combatting corruption.
"I think that the first remedy is institutional reform. We have to have the political will in the administration to resist corruption. But when political will emerges, it tends to be when people are fully convinced of their right-doing. If the authorities have that conviction, that what they're doing will be good for the country, good for the people, good for the future of the country, then they will engage in such reforms.
"In essence, that's what it involves. All of the processes underway in Russia have an impact on what happens in Armenia. We are part of the same economic space, we have similar outlooks, we have similar cultural background. As to the customs union, and we've heard this question raised any number of times, as far as Armenia's concerned, we see no real gain to be had by joining it. There are economic reasons. We're already a member of the World Trade Organization; we have been since 2003, and we have been pursuing a sufficiently liberal policy, export, import duties, and all the rest that come under that heading, so there's really no point in joining the union... We don't share a common border with any of the countries. What would be the advantage then in having goods from Armenia that do not have to travel aboard from one of those three countries be exempted from customs duties?
"So as I say, we stand to gain no advantage; rather, we would have to review all of our own customs duties and bring them into line with what Russia, Kazakhstan and Belarus are imposing. That would entail certain changes in our own economic national structure and that's very difficult to assess at this stage. Thank you."