ՀՀ դատախազությունը հաստատել է մանկապիղծ գործարարի մեղադրականը
ՀՀ գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է «Մեթլ փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիայի» նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի» Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը: Հիշեցնենք, որ վերջինս մեղադրվում էր անչափահասների նկատմամբ սեռական ոնտձգություններ կատարելու մեջ:
Համաձայն ՀՀ դատախազության, «նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը 2004-2010թթ. ընթացքում իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար Ախթալա քաղաքի անչափահասներից ընտրել է առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների»: Մինչ ընտրություն կատարելը նա անչափահասների համար հանգիստ է կազմակերպել սկաուտական ճամբարներում և արշավներում, հանդիպումներ է անցկացրել դպրոցներում և սպորտային խմբակներում, որի ընթացքում կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո և ֆոտո նկարահանումներ: ՀՀ դատախազության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ընտրված անչափահասներին Տեր-Պողոսյանն առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար նրանց անհատույց տվել է մինչև 100.000 դրամի հասնող գումարներ:
«Դիտարկումների արդյունքում ընտրված մի շարք անչափահաս, այդ թվում` սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, նրանց կամքին հակառակ, օգտագործելով անօգնական վիճակը, կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը, զբաղվել է համասեռամոլությամբ և սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններով: Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով), վերաորակվել է և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 և 8-15 տարի ժամկետով): Քրեական գործն ուղարկվել  է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ:

Прокуратура подтвердила обвинение в педофилии экс-помощника премьера Армении
Генпрокуратура Армении подтвердила обвинение по делу владельца корпорации «The Metal prince LTD», исполнительного директора Ахталинского горнодобывающего комбината Сероба Тер-Погосяна. Он обвинялся в принуждении к действиям сексуального характера.
Как сообщает прокуратура, согласно доказательствам, выявленным в ходе предварительного следствия, для однополой связи Тер-Погосян избрал наиболее уязвимых несовершеннолетних мальчиков-сирот города Ахтала, в основном, не имеющих отцов.
«Прежде, чем сделать выбор, он организовывал отдых для несовершеннолетних в скаутских лагерях и походах, проводил встречи в школах и спортивных группах, в ходе которых изучал ребят, в том числе делал видео- и фотосъемки», - говорится в сообщении.
Отмечается также, что Тер-Погосян на первой же встрече соблазнял несовершеннолетних безвозмездной выдачей суммы до 100 000 драмов.
«Воспользовавшись беспомощным положением отобранных несовершеннолетних, в том числе не достигших полового созревания мальчиков, их тяжелым финансовым положением, обусловленной возрастом психологической уязвимостью и страхом, возникшим в связи с собственной влиятельностью, занимался гомосексуализмом и совершал иные действия сексуального характера.
Обвинение, выдвинутое Серобу Тер-Погосяну по статье 140 УК Армении (принуждение к действиям сексуального характера, предусматривает до 3 лет лишения свободы) в рамках предварительного следствия по уголовному делу, было переквалифицировано и ему выдвинули обвинение по 3-му пункту и 3-й части второй части статьи 139 УК Армении (предусматривает лишение свободы сроком на 4-10 и 8-15, соответственно).