Եվրոպայում մտահոգված են, որ Հայաստանում տղաներ ավելի շատ են ծնվում
ԵԽԽՎ գենդերային հարցերով զեկուցող Դորիս Ստամպը հունիս 14-17-ը կայցելի նախ Վրաստան, այնուհետև` Հայաստան` իրավիճակի գնահատման նպատակով: Նրա առաքելությունը տվյալ երկրներում ժողովրդագրական խնդիրները և հասարակական իրավիճակը պարզելու միտում ունի:
Ըստ Ստամպի` Հայաստանում և Վրաստանում գենդերային անհավասարակշռություն կա` ծնված տղաների թիվն անհամեմատ գերազանցում է աղջիկների թվին: Նման միտումը պայմանավորված է տեխնոլոգիաների արագ զարգացման հետ, քանի որ ծնողները հնարավարություն ունեն նախապես իմանալ երեխայի սեռը և ընդհատել հղիությունն այն դեպքում, երբ ապագա երեխան իգական սեռի է:
Հունիսի 16-17-ին Դորիս Ստամպը Երևանում կհանդիպի ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի, առողջապահության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարների հետ, իսկ նրա այցի արդյունքների հիման վրա կազմված զեկույցը կքննարկվի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 9-ին ԵԽԽՎ-ի տղամարդկանց և կանանց համար հավասար հնարավորությունների հանձնաժողովում, հայտնում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը:

Европа проверят Армению и Грузию. Здесь убивают неродившихся девочек
Докладчик Парламентской Ассамблеи Совета Европы по пренатальному выбору пола Дорис Стамп прибудет в Грузию и Армению с оценочной миссией с 14 по 17 июня, сообщает официальный сайт ПАСЕ.
Докладчик считает, что в этих двух странах Южного Кавказа наблюдается гендерный дисбаланс - мальчиков рождается больше, чем девочек.
Как отмечено в сообщении ПАСЕ, эта новая тенденция присуща не только Южному Кавказу и считается следствием быстрого развития пренатальных технологий, которые позволяют родителям заранее узнавать пол ребенка и при желании прервать беременность в случае, если плод женского пола.
Именно этот вопрос является главным на повестке визита докладчика в Тбилиси и Ереван. 16-17 июня в армянской столице Дорис Стамп встретится со спикером парламента Армении Овиком Абрамяном, министром здравоохранения Арутюном Кушкяном и министром труда и социального обеспечения Артуром Григоряном.
По итогам визита она докладчик составит доклад, который будет представлен 9 сентября на обсуждении в заседании Комитета ПАСЕ по равным правам для женщин и мужчин в Париже.