ՀՀ դատախազությունը հաստատել է մանկապիղծ գործարարի մեղադրականը
ՀՀ գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է «Մեթլ փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիայի» նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի» Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը: Հիշեցնենք, որ վերջինս մեղադրվում էր անչափահասների նկատմամբ սեռական ոնտձգություններ կատարելու մեջ:
Համաձայն ՀՀ դատախազության, «նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը 2004-2010թթ. ընթացքում իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար Ախթալա քաղաքի անչափահասներից ընտրել է առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների»: Մինչ ընտրություն կատարելը նա անչափահասների համար հանգիստ է կազմակերպել սկաուտական ճամբարներում և արշավներում, հանդիպումներ է անցկացրել դպրոցներում և սպորտային խմբակներում, որի ընթացքում կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո և ֆոտո նկարահանումներ: ՀՀ դատախազության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ընտրված անչափահասներին Տեր-Պողոսյանն առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար նրանց անհատույց տվել է մինչև 100.000 դրամի հասնող գումարներ:
«Դիտարկումների արդյունքում ընտրված մի շարք անչափահաս, այդ թվում` սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, նրանց կամքին հակառակ, օգտագործելով անօգնական վիճակը, կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը, զբաղվել է համասեռամոլությամբ և սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններով: Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով), վերաորակվել է և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 և 8-15 տարի ժամկետով): Քրեական գործն ուղարկվել  է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ:

The deputy head of the RA General Prosecutor Department for Investigation by National Security Agencies has confirmed the indictment in the case of Serop Der-Boghossian, president and owner of Metal Prince Ltd. Corporation and Akhtala Ore Processing Plant CJSC, who was arrested in February on sex abuse charges stemming from media reports that implicated him in pedophilia.
According to the RA General Prosecutor, based on evidence acquired during the investigation, Serop Der-Boghossian, between 2004–2010, chose the most vulnerable, financially needy, orphaned, mainly fatherless boys in the northern town of Akhtala to engage in acts of a sexual nature. Prior to making his choice, he organized scouting and camping trips for minors and held meetings in schools and sports clubs, during which time he made observations, including filming and taking photographs. In the RA General Prosecutor’s statement it says that Der-Boghossian, in order to “tempt” the boys, gave them up to 100,000 drams during their first meeting.
According to the RA General Prosecutor’s statement, though Der-Boghossian was initially being persecuted under RA Criminal Code Article 140 (forced violent sexual acts), he is now being charged with Article 139 Section 2 Paragraph 3 (violent sexual acts done against a minor) and Section 3 (“The actions mentioned in part 1 or 2 of this Article done against an aggrieved under 14 years of age”). He faces imprisonment for 4–10 years in case of the former and 8–15 years in case of the latter. The case has now been sent to the Lori District Court of First Instance for consideration.