Թուրքիայի ընտրություններն ուսանելի են Հայաստանի համար, կարծում է Մանոյանը
Հայ-թուրքական հարբերությունների հարցում Թուրքիայի ընտրություններից հետո Էրդողանը նոր  քայլերի չի գնա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Ըստ Մանոյանի` Էրդողանն այժմ չունի նախկին քաղաքական ազդեցությունը  Թուրքիայում: Բացի դրանից, կա Ադրբեջանի ազդեցության գործոնը, որը, բացի Թուրքիայի ներքին իրավիճակի վրա ազդելուց, ազդում է նաև «Նաբուկո» ծրագրի շրջանակներում Թուրքիայի գործողությունների վրա:
«Դրա արդյունքում` չեմ  կարծում, որ Էրդողանը կգնա նոր քայլերի»,- ասել է դաշնակցական գործիչը:
Մանոյանի խոսքով` Թուրքիայում ընտրությունները լավ են կազմակերպվել, իսկ ընտրություններից հետո  ձայների քանակի շուտ հրապարակումները և չվիճարկվելը դրական էին Թուրքիայի համար և «ուսանելի` մեզ համար»:
Խոսելով Էրդողանի այն հայտարարության մասին, որ իրենց հաղթանակից հետո Թուրքիան  պետք է իր ազդեցությունն  ունենա Մերձավոր Արևելքից մինչև Բալկաններ, Մանոյանն ասել է. «Դա ցույց է տալիս, որ Թուրքիան իրեն դիրքավորում է որպես գերտերություն, իսկ մեզ համար շատ կարևոր է Սիրիայի հարցը, որտեղ շուտով Թուրքիան կարող է  մտնել և  մարդասիրական քողի ներքո գաղթակայաններ կառուցել, սակայն դրանով կուժեղացնի իր դիրքերը Սիրիայում»:

Выборы в Турции поучительны для Армении
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган не пойдет на новые шаги в армяно-турецких отношениях после парламентских выборов в Турции. С таким заявлением во вторник выступил руководитель офиса «Ай Дат», член «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
По его мнению, сейчас политическое влияние Эрдогана не то, что было раньше. Кроме того, он отметил фактор Азербайджана, который, по мнению политика, кроме влияния на ситуацию внутри Турции, влияет и на действия Турции в рамках программы Набукко.
Маноян считает, что «выборы были проведены хорошо», а то, что результаты объявлили скоро и они не были опротестованы, политик считает положительным явлением для Турции и «поучительным для нас».
Он также прокомментировал заявление главы турецкого правительства, согласно которому Турция должна иметь влияние от Ближнего Востока до Балкан. «Это показывает, что Турция позиционирует себя в качестве сверхдержавы, а для нас очень важен вопрос Сирии, куда скоро может войти Турция и под предлогом гуманизма построить лагеря для беженцев, чем усилит свои позиции в Сирии».