Թուրքիայի ընտրություններն ուսանելի են Հայաստանի համար, կարծում է Մանոյանը
Հայ-թուրքական հարբերությունների հարցում Թուրքիայի ընտրություններից հետո Էրդողանը նոր  քայլերի չի գնա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Ըստ Մանոյանի` Էրդողանն այժմ չունի նախկին քաղաքական ազդեցությունը  Թուրքիայում: Բացի դրանից, կա Ադրբեջանի ազդեցության գործոնը, որը, բացի Թուրքիայի ներքին իրավիճակի վրա ազդելուց, ազդում է նաև «Նաբուկո» ծրագրի շրջանակներում Թուրքիայի գործողությունների վրա:
«Դրա արդյունքում` չեմ  կարծում, որ Էրդողանը կգնա նոր քայլերի»,- ասել է դաշնակցական գործիչը:
Մանոյանի խոսքով` Թուրքիայում ընտրությունները լավ են կազմակերպվել, իսկ ընտրություններից հետո  ձայների քանակի շուտ հրապարակումները և չվիճարկվելը դրական էին Թուրքիայի համար և «ուսանելի` մեզ համար»:
Խոսելով Էրդողանի այն հայտարարության մասին, որ իրենց հաղթանակից հետո Թուրքիան  պետք է իր ազդեցությունն  ունենա Մերձավոր Արևելքից մինչև Բալկաններ, Մանոյանն ասել է. «Դա ցույց է տալիս, որ Թուրքիան իրեն դիրքավորում է որպես գերտերություն, իսկ մեզ համար շատ կարևոր է Սիրիայի հարցը, որտեղ շուտով Թուրքիան կարող է  մտնել և  մարդասիրական քողի ներքո գաղթակայաններ կառուցել, սակայն դրանով կուժեղացնի իր դիրքերը Սիրիայում»:

Following Turkey's parliamentary elections, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan won't take any new steps in the issue of Armenia-Turkey relations, said Giro Manoyan, director of the International Secretariat (in Armenian also known as Central Hai Dat office) of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) Bureau in Yerevan, speaking to journalists today.
According to Manoyan, Erdogan has lost his former political influence in Turkey. Furthermore, there is the Azerbaijan factor, which, apart from affecting Turkey's internal situation, also affects Turkey's activities within the Nabucco project.
"As a result, I don't think that Erdogan will take new steps," he said.
The elections in Turkey were well-organized, Manoyan continued, and the quick tallying and reporting of votes , as well as the fact that they weren't challenged, was positive for Turkey and "instructive for us."
On Erdogan's comment that after his party's victory, Turkey should have its impact on countries from the Middle East to the Balkans, Manoyan said, "This shows that Turkey positions itself as a superpower, but very important for us is the question of Syria, where soon Turkey may enter and build migration stations under the cover of humanitarian , but with that, it will strengthen its positions in Syria."