Պատգամավորն առաջարկում է ՀՀ նախագահին աշխատել միայն բարձրագույն կրթության ոլորտում
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը պատգամավորական հարցումներ է ուղարկել ՀՀ գործող նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ ԱԺ նախագահ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին և ՀՀ վարչապետ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին:
ԱԺ պատգամավորը, մասնավորապես, հետևյալ հարցն է ուղղել Սերժ Սարգսյանին.
«Չեք կարծում, որ 2011 թվականի հունվարի 29-ին Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահի ընտրության ժամանակ միայն Ձեր թեկնածության առաջադրումը և Ձեր ընտրվելը փաստում է ավտորիտար ռեժիմներին բնորոշ  ղեկավարման մասին և վարկաբեկում է Երևանի պետական համալսարանի ինքնավար կառավարման սկզբունքը»:
Փոստանջյանին հետաքրքրել է, թե ինչպես է Սերժ Սարգսյանը համադրում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահի պարտականությունների հետ:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Դուք 2008 թվականի կեղծված ընտրություններից հետո ստանձնեցիք ՀՀ նախագահի պաշտոնը` լայն հասարակության շրջանում զանգվածային ընդվզման պայմաններում, տասը զոհերի, բազմաթիվ վիրավորների և քաղբանտարկյալների առկայության դեպքում,  արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո (որի ժամանակ ապօրինի օգտագործվեցին ՀՀ զինված ուժերը), ինչպես նաև Ձեր կողմից գործադիր իշխանության ղեկավարման ձախողումը թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականության մեջ և Ձեր սերը բարձրագույն կրթության ղեկավարման ոլորտում, ժամանակը չէ՞ կատարել ընտրություն` հրաժեշտ տալ ՀՀ նախագահի պաշտոնին` հօգուտ բարձրագույն կրթության», - ՀՀ նախագահին ուղղված իր հարցումն այսպես է ավարտել Զարուհի Փոստանջյանը:
Պաշտոններին հրաժեշտ տալու և բարձրագույն կրթության ոլորտն ընտրելու առաջարկը Փոստանջյանն արել է նաև Տիգրան Սարգսյանին և Հովիկ Աբրահամյանին:

Депутат «нелегитимному» Сержу Саргсяну: Идите в вуз, оставьте президентство
«Не считаете ли Вы, что выдвижение только Вашей кандидатуры и Ваши избрание на выборах председателя Совета Ереванского госуниверситета 29 января 2011 года свидетельствует о методе правления, характерной авторитарным режимам, и дискредитирует принцип автономного управления вузом?». Такой вопрос в письме президенту Армении Сержу Саргсяну задает депутат от партии «Наследие», правозащитница Заруи Постанджян.
Она обратилась также и к главе Совета Государственного экономического университета Армении (ГЭУА), председателю парламента Овику Абраамяну, а также премьер-министру Армении, председателю Совета Педагогического университета Тиграну Саркисяну.
Постанджян также интересуется, как Серж Саргсян совмещает обязанности президента Республики Армения с обязанностями председателя Совета ЕГУ. «Учитывая то, что после фальсифицированных выборов 2008 года Вы заняли место президента Армении, в условиях массового недовольства среди широких слоев населения, при наличии 10 жертв, множества раненых и политзаключенных, после объявления чрезвычайного положения, (во время которого незаконным образом были использованы Вооруженные силы Армении), а также Ваш провал в управлении исполнительной власти, во внутренней и во внешней политике, Вашу любовь к руководству в сфере высшего образования, не время ли сделать выбор - распрощаться с постом президента в пользу высшего образования?».
С тем же предложением депутат обратилась также к премьеру Тиграну Саркисяну и спикеру НС Овику Абрамяну.