Պատգամավորն առաջարկում է ՀՀ նախագահին աշխատել միայն բարձրագույն կրթության ոլորտում
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը պատգամավորական հարցումներ է ուղարկել ՀՀ գործող նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ ԱԺ նախագահ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին և ՀՀ վարչապետ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին:
ԱԺ պատգամավորը, մասնավորապես, հետևյալ հարցն է ուղղել Սերժ Սարգսյանին.
«Չեք կարծում, որ 2011 թվականի հունվարի 29-ին Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահի ընտրության ժամանակ միայն Ձեր թեկնածության առաջադրումը և Ձեր ընտրվելը փաստում է ավտորիտար ռեժիմներին բնորոշ  ղեկավարման մասին և վարկաբեկում է Երևանի պետական համալսարանի ինքնավար կառավարման սկզբունքը»:
Փոստանջյանին հետաքրքրել է, թե ինչպես է Սերժ Սարգսյանը համադրում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահի պարտականությունների հետ:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Դուք 2008 թվականի կեղծված ընտրություններից հետո ստանձնեցիք ՀՀ նախագահի պաշտոնը` լայն հասարակության շրջանում զանգվածային ընդվզման պայմաններում, տասը զոհերի, բազմաթիվ վիրավորների և քաղբանտարկյալների առկայության դեպքում,  արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո (որի ժամանակ ապօրինի օգտագործվեցին ՀՀ զինված ուժերը), ինչպես նաև Ձեր կողմից գործադիր իշխանության ղեկավարման ձախողումը թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականության մեջ և Ձեր սերը բարձրագույն կրթության ղեկավարման ոլորտում, ժամանակը չէ՞ կատարել ընտրություն` հրաժեշտ տալ ՀՀ նախագահի պաշտոնին` հօգուտ բարձրագույն կրթության», - ՀՀ նախագահին ուղղված իր հարցումն այսպես է ավարտել Զարուհի Փոստանջյանը:
Պաշտոններին հրաժեշտ տալու և բարձրագույն կրթության ոլորտն ընտրելու առաջարկը Փոստանջյանն արել է նաև Տիգրան Սարգսյանին և Հովիկ Աբրահամյանին:

MP Suggests Armenian President Leave his Post and Work in Higher Education Sector
"Don't you think that only your candidacy being put forth and your being elected during the Jan. 29, 2011 election of Yerevan State University board chair testifies to the management characteristic of authoritarian regimes and compromises Yerevan State University's principle of self-management?" Postanjyan asked Serzh Sargsyan, in particular.
The opposition MP also inquired a to how Serzh Sargsyan combines his obligations as president of the Republic of Armenia with his obligations as YSU board chair.
"Considering the fact that you assumed the post of RA president after the 2008 rigged elections, under conditions of mass revolt among the general public, in the existence of political prisoners, ten dead and many wounded, after declaring a state of emergency (during which time RA armed forces were used illegally), as well as your failure of the management of authorities in both domestic and foreign policy, and your love in the management of higher education sector, isn't it time to make a choice — to bid adieu to the position of RA president in favor of higher education?" concluded Postanjyan, who also suggested to Tigran Sargsyan and Hovik Abrahamyan that they leave their posts and work full time in the area of higher education.