Անժելա Հարությունյան, արվեստի քննադատ
Վենետիկի 54-րդ միազգային Բիենալեին ներկայացված Ձեռնարկներ անվանումը կրող հայկական տաղավարը, որի հղացքը վերաբերում է եզակիի ու համընդհանուրի հարաբերությանը ինքնության համատեքստում, այս տարի առաջարկում է գոյատևման տնտեսության ու քաղաքականության տարբեր գեղագիտական լուծումներ:
Գերնույնանալով իշխանական դիսկուրսների ատրիբուտների հետ՝ Գրիգոր Խաչատրյանի Պատահականությունների ծրագրման կենտրոնը մատուցում է իշխանությունը՝ որպես թատերականացված արարք և կատարում: Մխիթարյան
միաբանությանը պատկանող Մուրադ-Ռաֆաելյան վարժարանում տաղավարին հատկացված սրահի կենտրոնում Խաչատրյանը վերարտադրել է պաշտոնական հանդիպումների սենյակ, որի տարրերն են գորգը, ուղանկյուն սեղանը, գրասենյակային աթոռները, սեղանի երկայնքով տեղադրված թարմ ծաղիկներն ու նախորդ պաշտոնական հանդիպումների լուսանկարչական վավերագրությունները: Նույնիսկ հայկական տաղավարի հսկիչը ակամայից վերածվում է արվեստագետի գործավարուհու:
Մհեր Ազատյանի ինստալյացիան առօրյայի խոսքային ու պատկերային բեկորների մեջ է փնտրում գոյատևման բանաձև: Խորհրդային համընդհարության փլատակների՝ պատահական առարկաների ու լքված վայրերի վայրկենական լուսանկարները անհարմար կույտվել են երկու սենյակները կապող միջանցքում. կարծես մի լուսանկարի գոյությունը միջամտում է մյուսի՝ նույն պատի վրա տեղակայմանը: Ի տարբերություն այս կուտակմանը՝ Ազատյանի տեքստերը, որ կարծես պոկվել են լուսանկարներից, «ազատ շնչում են» հաջորդ, առավել լայն սենյակում:Դրանք երևում ու անհետանում են՝ պայմանավորված դիտողի դիրքով ու տեղաշարժով:
Տաղավարի պատումը եզրափակվում է գոյատևման տնտեսական ուղեցույցով, որը Աստղիկ Մելքոնյանի ձեռնարկն է: Երկաթի ու օրգանական ապակու կառուցվածքը իր վրա է կրում ամսական աշխատավարձը տնտեսելու բազմաթիվ դեղատոմսեր՝ կիրառական հատկապես հայաստանյան սոցիալ-տնտեսական պայմաններում, երբ արվեստագետը և մտավորականը ստիպված են հաճախ գոյատևել սոցիալական սանդուղքի հարթակին:
Թե՛ ինքնին Մելքոնյանի գործը և թե՛ դրա Վենետիկ տեղափոխելու ոդիսականը բյուրեղացնում են մեր երկրի մշակութային քաղաքականությունը, բայց և բարձրացնում արվեստագետի կարգավիճակին ու արվեստի նյութական ու խորհրդանշային արժեքին վերաբերող հիմնարար հարցեր:
Հունիսի 4-ին՝ Պալացցո Զենոբիոյում հայկական տաղավարի մարդաշատ բացման օրը Մելքոնյանի ինստալյացիային հատկացված սենյակի դուռը կողպված էր: Դռանը փակցված էր գրություն, ըստ որի՝ աշխատանքի «կորստի» պատճառով Մելքոնյանի գործի բացումը հետաձգվում էր: Պատճառն այն էր, որ տարբեր բաղադրամասեր, որոնցից հավաքվելու էր ինստալյացիան, պարզապես մոռացել էին Երևանից ուղարկել: Այս միջադեպին հետևեցին երկաթաձողերը տեղում ալյումինով փոխարինելու անհաջող փորձեր, մինչև որ որոշվեց տաղավարը բացել առանց Մելքոնյանի գործի:
Սակայն ո՛չ համադրողների պատասխանատվությունը չեզոքացնող ու անոնիմ երրորդ անձի վերագրող գրությունը, և ո՛չ էլ կազմակերպիչների ինքնաշնորհավորող ու տաղավարի հաջողությունը տոնող վերաբերմունքը չեն կարող քողարկել այն հանգամանքը, որ հայկական տաղավարի պարագայում ոչ թե արվեստագետն է հայտնվել նախագծի առանցքում, այլ ներկայացուցչական իրադարձության փայլը` համեմված բազմաքանակ հանդիսատեսի ներկայությամբ, գինու բաժակների զրնգոցով ու նույնիսկ Վրաստանի նախագահի մշակութային դիվանագիտական այցելությամբ:
Այն, ինչ ընկած է տաղավարի կազմակերպումը որպես մշակութային քաղաքականության փոփոխությունների ու դրա՝ սոսկ ներկայացուցչական իրադարձություն դառլանու արանքում, երկարատև ու բազմաչարչար բանակցություններ են, դիրքերի մշակումներ ու արտահայտումներ: Կուրատորական թիմը՝ կազմված Վարդան Ազատյանից, Ռուբեն Արևշատյանից ու Նազարեթ Կարոյանից, մինչև Վենետիկ հասնելը «կորուստներ» կրեց, երբ Ազատյանը, տաղավարի բացումից մոտ երեք շաբատ առաջ, վայր դրեց համադրողի իր գործառույթները:
Ըստ Epress.am-ին Ազատյանի տված հարցազրույցի՝ պատճառը ֆինանսների բացակայությունից ստեղծված վտանգավոր իրավիճակն էր, երբ յուրաքանչյուր մանրուք կարող էր խորտակել ծրագիրը: Սակայն առաջին հայացքից պրագմատիկ որոշման հետևում նաև մասնագիտական լուրջ նկատառումներ են, որոնք հետևանքներ ունեն նաև մշակութային քաղաքականության համար: Մի իրադրության մեջ, երբ ամեն մի տեխնիկական մանրուքի ձախողում սպառնում է համադրողին կանգնեցնել իրավիճակային լուծումներ գտնելու փաստի առաջ, ապա վտանգված է թե՛ համադրողի պրոֆեսիոնալ ամբողջականությունը, արվեստագետի հետ նրա հարաբերությունները և նախագծի նկատմամբ պատասխանատվությունը: Սակայն ամենակարևորը, ինչպես Ազատյանն է նշում, մեր «երկրի ամենաթանկ ռեսուրսը՝ մարդկային էներգիան փոշիացնելու» արատավոր գործելակերպն է:
Տեղական մշակութային քաղաքականության մեջ արմատական փոփոխությունների կատալիստ դառնալու ձախողումը տաղավարը վերածում է սոսկ ներկայացուցչության վայրի, որտեղ համադրողները (կամա, թե ակամա), կազմակերպիչներն ու կից անձինք արտացոլում են իրենց ֆանտազմատիկ ցանկությունները (կապված ուժի ու ճանաչման հետ), որտեղ ժամանակակից արվեստի հետ առնչվելը վերածվում է սոսկ «ժամանակակից» լինելու կենսաձևի, իսկ արվեստագետը դառնում է այս ցանկություններին ու ասոցացումներին ծառայող գործիք: Այն պարագայում, երբ արվեստի չափման միավորը տոննան է, նախագծի հաջողության գրավականը՝ ներկայացուցչականության հաջողությունը, գործունեության եղանակը՝ իրավիճակայնությունը, իսկ արվեստագետը՝ սոսկ իրադարձության համար առիթ, կարծես անիմաստ է համադրողներից սպասել ինքա-անդրադարձ ու անձնական պատասխանատվություն: Սակայն այն, ինչ կարող է թվալ ընդամենը մեկ գործի տեխնիկական ձախողում, ունի ավելի խորքային պատճառներ ու հետևանքներ, որոնք անքակտելի են տեղական մշակութային քաղաքականությունից:
Ի վերջո, թե՛ հանձնակատարից, թե՛ Մշակույթի նախարարությունից և թե՛ համագործակցող այլ անձանցից ու կառույցներից պատասխանատվություն ակնկալելն անիմաստ է, քանի որ, ինչպես տաղավարի համադրողներից Նազարեթ Կարոյանն է նշում, նրանք «անփորձ» են: Մյուս կողմից՝ Արևշատյանի ու Կարոյանի՝ տաղավարի կազմակերպումը մինչև վերջ հասցնելու որոշումը թույլ չտվեց, որպեսզի թե՛ նախարարությունը և թե՛ կոմիսարը պատասխանատվության իրենց բաժինն ընդունեն ու «փորձ» ձեռք բերեն: Այս իրավիճակում, կամա թե ակամա, ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է համադրողների վրա, որովհետև նրանք այլ խնդիր չունեն, քան արվեստագետի հետ աշխատելն ու որոշակի գործի ցուցադրության համար հնարավոր լավագույն պայմաններ տրամադրելը: Սա հնարավոր է միայն այն ժամանակ, երբ արվեստն ու արվեստագետն է հայտնվում նախագծի կենտրոնում: Ի վերջո, մեր որոշակի տնտեսության մեջ համադրողի գերխնդիրը պետք է լինի նպաստելը, որ արվեստային նախագծերում արվեստագետը դառնա թե՛ տնտեսական և թե՛ գեղագիտական որոշումների գլխավոր սուբյեկտ:
Համադրողի խնդիրը ոչ այնքան հասարակության ու արվեստագետի միջև թարգմանական հնարավորություններ ապահովելն է (արվեստը «բժշկական միջամտության» նման կարիք ունի միայն, երբ այն պետք է «փրկել») և ոչ էլ արվեստի խորհրդանշանային տնտեսությունից համեղ պատառ անկնկալելը, այլ հաճախ կառավարման, կազմակերպման ու համակարգման մանրուքներին՝ սկսած արվեստագետի կացարանի խնդրի լուծումից մինչև մամուլի համար նախատեսված տեքստի պատրաստումը, ամենայն լրջությամբ մոտենալը:
Որոշակի տնտեսության մեջ, որտեղ արվեստագետն ու մշակութային գործիչն իրենց հիմնական գործունեությամբ անկարող են ապրուստի գումար վաստակել, գոնե ցուցահանդեսային իրադարձության ընթացքում ադեկվատ կեցության պայմաններ ապահովելը նույնքան կարևոր նշանակություն ունի, որքան կուրատորական տեքստի որակն ու բացմանը լրատվամիջոցների ներկայությունը: Վերջապես, համադրողի խնդիրն է աշխատել արվեստագետի հետ, և ոչ թե արվեստագետի հաշվին:
Միայն այն դեպքում կարող ենք տոնել վենետիկյան տաղավարի ներկայացուցչական հաջողությունը, այլոց հիացմունքներն ու շնորհավորանքները, երբ տաղավարի կազմակերպման փորձառությունը հանգեցնի որոշակի ազատագրող տեղային մշակութային քաղաքականության:
Վենետիկի բիենալեին մասնակցությունը մշակութային կապիտալ է, որ պետք է ազդեցություն թողնի նախևառաջ տեղական դաշտում, հայաստանյան մշակութային քաղաքականության վրա: Սա ներառում է արվեստագետի հետ համադրողի աշխատելաձևի փոփոխություն, ժամանակակից արվեստի կողմից հանրային կառույցներից մշակութային մուտքի պահանջ ու ներկայացման քաղաքականության մեջ ակտիվ ներգրավվածություն:
Ի վերջո, երբ արվեստագետի՝ Բիենալեի մասնակցության կացությունն ու տնտեսությունը նույնանում է գործի բովանդակության հետ (խոսքը Մելքոնյանի Աշխատավարձի տնտեսման ձեռնարկի մասին է) և վերածվում գոյատևման ռազմավարության, ապա կարելի է եզրահանգել, որ տաղավարի մշակութային քաղաքականությունը ձախողվել է, եթե նույնիսկ ներկայացուցչականությունը հաջողվել է:

From Cultural Politics to the Politics of Pure Representation: The Armenian Pavilion in Venice
The article below was provided by Angela Harutyunyan, an art curator originally from Armenia but now based in Egypt who attended the opening of the Biennale di Venezia (the Venice Art Biennial) earlier this month.
The Armenian Pavilion at the 54th International Art Exhibition of la Biennale di Venezia (the Venice Art Biennial) entitled "Manuals: Subjects of a New Universality" conceptually deals with the relationship of the particular with the universal in the context of identity and offers various aesthetic solutions to the politics and economics of survival.
By overidentifying with the attributes of the dominant power, Grigor Khachatryan’s National Center for Planning Accidents (pictured, below) presents power as a theatrical act and a performance. In a designated room in the Armenian Mekhitarist Mourad Rafaelian College (also known as Palazzo Zenobio) Khachatryan has reproduced a room for official meetings with attributes such as a central carpet, a long table, soft office chairs, tall natural flowers placed along the length of the table as well as photographic documentation of previous official meetings. Even the attendant of the Pavilion automatically becomes Khachatryan’s secretary.
Mher Azatyan’s installation (pictured, below) delves into a formula for survival in verbal and visual fragments of the everyday. The ruins of soviet universality—photographic snapshots of abandoned and accidental objects and sites are uncomfortably crowded on the walls of the hallway connecting two larger rooms, as if the positioning of one photograph intervenes into the space of another. As opposed to this piling up of the visual fragments, Azatyan’s texts seem to breathe freely in a larger room where they appear and disappear according to the viewer’s movements in the room. Azatyan’s short samples of “minimalist poetry” are either collected from the vernacular language or “authored” by the artist. Even though most of them are authored, nevertheless, they are collectively produced utterances that structure everyday communication, or often the lack of it: “We burn wood, and another winter will pass,” “The bee produces honey. What does the artist produce?” and “Money doesn’t like equality.”
Mher Azatyan installation Venice Art Biennale
The narrative of the Manuals concludes with Astghik Melkonyan's guidebook on daily survival or instructions on how to manage one’s monthly salary (pictured, below). The construction made of steel and Plexiglas carries various prescriptions useful especially for artists living in the socio-economic conditions of today’s Armenia. Both Melkonyan’s work and the Odyssey of its transportation to Venice epitomize the cultural politics in contemporary Armenia as well as raise fundamental issues related to the status of the artist as well as art’s symbolic and material value.
On Jun. 4, during the crowded opening of the Armenian Pavilion, the doors of the room reserved for Melkonyan’s installation were locked. A note was hanging with an inscription that due to the “loss” of the work during its transportation, a second opening was scheduled on Jun. 10. The reason for this failure was the fact that various elements of the construction were forgotten and left behind in Yerevan. What followed where haphazard, uncalculated and ultimately failed attempts to manufacture and construct the installation from aluminum, until a decision was made to open the Pavilion without Melkonyan’s work.
However, neither the curator’s neutralizing ascription of responsibility to a third person, nor the celebratory attitude of the organizers could conceal the fact that in case of the Armenian Pavilion it was not the artist who appeared in the center of the project — instead, it was the glitter of pure representation spiced up with a large audience, clinking wine glasses and even the presence of Georgian President Mikheil Saakashvili who visited the Pavilion in a move of cultural diplomacy.
What lies between the curatorial team’s initial mission to use the Pavilion as an opportunity to locally intervene into the cultural politics and the project’s ultimate destiny as pure representation is a long and painful negotiation of power, establishment of professional positions vis-à-vis the Ministry of Culture and the commissioner and manifestations of these positions. The curatorial team consisting of Vardan Azatyan, Ruben Arevshatyan and Nazareth Karoyan experienced some “casualties” before Venice as Azatyan formally withdrew from the team three weeks before the opening of the Biennale.
According to Azatyan’s interview to Epress.am, the main reason for his withdrawal was the delay of financial resources that the commissioner was to secure. This created a situation when the failure of a single miniscule detail could result in the collapse of the entire project. However, behind Azatyan’s solely pragmatic decision stand serious professional considerations with ethical consequences which have ramifications for cultural politics. In a situation when a failure to oversee small details due to the lack of finances threatens the entire project, curators are forced to find situational and momentary solutions. This can create conditions in which not only their professional integrity is threatened as the production of the project is essentially out of their control, but also their working relationship with the artists and the responsibility towards the project. But most importantly, according to Azatyan, “as a result, the vicious work method common in Armenia was again employed — based on sacrifice… Instead of carrying out their direct duties, they act as symbolic bureaus, which in the name of the ‘homeland’,  in the name of ‘the nation’s honor,’ are ‘authorized’ to exploit and decimate the country’s most expensive resource — human energy.”
Instead of becoming a catalyst to have an impact on local cultural politics in Armenia, the Pavilion (even if it is an engaging exhibition) turns into a space for pure representation where the curators (willingly or by default), organizers and those accompanying them project their phantasmagoria (related to power and recognition), where the contact with contemporary art becomes a matter of “lifestyle” and the artist turns into a tool to fuel these desires and associations. When art is measured according to how many tons it weighs, representation as an event becomes the guarantor of the project’s success, situationism turns into the only possible working method and the artist appears as merely a reason to secure the success of the event, then it is pointless to expect a curatorial position, reflection or responsibility. What might seem a simple failure to bring together one installation is a symptom of deeper processes and attitudes within the cultural politics in Armenia.
To expect responsibility from the Ministry of Culture or the commissioner is in vain since, according to Karoyan, they are “inexperienced” in the organization of the Pavilion or dealing with the contemporary art scene. But also, Arevshatyan’s and Karoyan’s decision at the time of Azatyan’s withdrawal to carry on with the project and “save” it, arguably, did not allow the official institutions and their actors to realize their share of responsibility and gain “experience.” In this situation, the whole responsibility by default lies with the curators whose most important task (apart from playing cultural politics with public institutions and their private appointees) is to closely engage with an artist’s practice and provide the best possible conditions for the production of the work and subsequently, the exhibition. This is possible only when the artist’s practice appears at the center of the project. Within our specific economy and distribution of resources, it is the curator’s task to enable the artist as much as possible to become the main economic subject as well as the subject of aesthetic decisions. The curator’s task is not so much the mediation and translation between the art work and its publics (only those works need “medical hermeneutics,” if we borrow Boris Groys’ term, that need to be “saved”). Neither is it the desire to slice a bigger pie of art’s symbolic economy, but to be attentive and serious about the most trivial of administrative, organizational and formal details — starting from the artist’s accommodation to the preparation of the press release.
Finally, it is the curator’s task to work with the artist, and not at the expense of the artist. It is only then we can celebrate the representational success of the Pavilion when the experience of its organization results in an impact in the local cultural policy. The participation in the world’s oldest and most prestigious Biennale certainly involves a branding operation and carries with it cultural capital that can translate into the local cultural politics. This involves a changed attitude towards the artist’s practice, a demand from public institutions to provide access to its resources for the producers of contemporary art and its discourses as well as active involvement in the dominant politics of representation.
When the artist’s experience with the Biennale ironically becomes identical to the content of her work (a manual of how-to-do with the per diem and accommodation and how to construct a laborious installation out of nothing) and turns into a strategy and tactic of survival, then we can easily conclude that the cultural politics of the Pavilion have failed, even if the representation of the event has succeeded.