Ինձ արտասահմանի նվիրած իշխանությունը պետք չէ. ՀՀ առաջին նախագահ
Հայաստանում ոչ մի հեղափոխություն էլ չի եղել: Այս մասին «Московские новости»-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Հայաստանում ոչ մի արտաքին ազդեցություն չէր գործում, և այժմ էլ չկա: Հայաստանի ազգային կոնգրեսը արտաքին աշխարհի ոչ մի երկրի աջակցությունից չի օգտվում: Միգուցե և դա մեր թերությունն է, բայց մենք տեր չենք փնտրում, նման բան չի եղել և չի լինի, ինձ արտասահմանյան ուժերի կողմից նվիրած ոչ մի իշխանություն պետք չէ»,-հայտարարել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով` 2007-ին ինքը նոր պլատֆորմայով է եկել:
«10 տարի լռում էի: Կարծում եմ, որ նախկին նախագահները բացարձակապես չպետք է խառնվեն քաղաքականությանը: Ամբողջ աշխարհում դա այդպես է: Իհարկե, ինչ-որ բան կարող է դուր չգալ: Բայց երբ տեսնում ես, որ աչքերիդ առջև քո երկիրը, քո պետությունը ամբողջությամբ այլափոխվում է, այլևս չես կարողանում ձեռքերդ ծալած նստել: Վերջին տաս տարիների ընթացքում ոչ ոք չի կարողացել ձևավորել այս պետության մոդելը: Ես դա արել եմ 2007 թվականին, մինչ պաշտոնապես նախընտրական ընտրարշավի մեջ մտնելը: Ես տեսա, որ ոչինչ չի մնացել այն ամենից, ինչ մենք ունեինք 1998-ին, և նրանից, թե մեր խոհերում դեպի ուր էինք գնում 30 տարի: Ժողովրդավարության, ազատ շուկայի փոխարեն մենք մաքուր ավազակապետություն ենք ստեղծել: Քաղաքական իշխանության փոխարեն քրեական իշխանություն ենք ստեղծել:
Հայաստանում բուրգ է ստեղծվել, պետական իշխանությունը վերից վար կոռումպացված է: Ոչ մի պաշտոնատար անձ չկա, ով չունենա իր բիզնեսը: Ոչ մի քաղաքականություն, մաքուր քրեական հարաբերություններ: Պետության, ժողովրդի, բնակչության, ազգային հարստության անողոք թալան: Երկու բյուջե գոյություն ունի`պաշտոնական և ոչ պաշտոնական, որն իրենց գրպանն են դնում, ի դեպ երկրորդը երկու անգամ մեծ է: Դրան վերջ չկա:
Մեր ժամանակ նույնպես կոռուպցիա կար, ո՞վ է ժխտում: Կային անազնիվ պաշտոնյաներ: Մենք պայքարում էինք, որքան կարող էինք, պատերազմին զուգահեռ, և այլ խնդիրների լուծմանը համընթաց: Բայց այսպիսի համակարգային կոռուպցիա, ինչպիսին հիմա է, չկար: Տնտեսագետները երբեմն ցնցվում են, երբ ասում եմ, որ Հայաստանում ստվերային տնտեսություն չկա: Դա պարադոքս է: Ստվերային տնտեսությունը, դա տնտեսություն է, որը գտնվում է պետության վերահսկողության սահմաններից դուրս: Իսկ այդ տնտեսությունը ամբողջությամբ վերահսկվում է պետության կողմից: Դա ստվերային տնտեսություն չէ, դա պետական ռեկետ է»,-նշել է հայկական ընդդիմության առաջնորդը:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` նարնջագույն են համարվում այն հեղափոխությունները, որոնք դրսից են հրահրվում:
Նա նշել է, որ երբ խոսում էին ուկրաինական նարնջագույն և վրացական «վարդերի հեղափոխությունների» մասին, նկատի ունեին, որ այդ հեղափոխությունների հետևում կանգնած է Ամերիկան:
«Դա այդպես չէ: Ոչ մի Ամերիկա չի կարող երկրում հեղափոխություն կազմակերպել: Նրանք կարող են ազդել իրավիճակի վրա ընդամենը 5 %-ով, ոչ ավելին: Եվ Ռուսաստանը նույնպես չի կարող: Երբ ասում են, որ Ամերիկան իշխանության է բերել Յուշենկոյին և Սահակաշվիլիին, ես դրան չեմ հավատում: Այդ ամենն ինքնաբերաբար կատարվեց, դա ժողովուրդն էր: Ես ամբողջությամբ չեմ հերքում արտաքին ազդեցությունը, բայց այն կարող է լինել 5 %-ի սահմաններում», - ասել է Տեր-Պետրոսյանը:

There has never been revolution in Armenia, said first president of the Republic of Armenia and leader of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) Levon Ter-Petrossian in a recent interview with The Moscow News.
"There was no foreign influence in Armenia and there isn't now. The Armenian National Congress has no support from any country in the outside world. Maybe that's our problem, but we are not searching for an owner — there's never been such a thing and never will be. I do not need any power donated by foreign forces," he said.
According to Ter-Petrossian, he came up with a new platform in 2007.
"I was silent for 10 years. I believe that former presidents should not interfere in politics. All over the world this is so. Of course, something might not please you. But when you see your country, your state is completely changing before your eyes, you can no longer sit idly by. In these past 10 years, no one has been able to formulate a model for this state. I did this in 2007, before officially entering the election campaign. I saw that there was nothing left of all from what we had before, in 1998, and from our thoughts of where we would be in 30 years. Instead of democracy and a free market, we have created a pure kleptocracy. Instead of creating political power we have created a criminal government.
"A pyramid has been created in Armenia — the government is corrupt from the top down. There is no high-ranking official who doesn't have a business. No politics, just pure criminal relations. Ruthless plundering of the state, the nation, the population and national wealth. There exist two budgets: one official and the other, unofficial, which they put in their pockets, and by the way, the second is two times more than the first. People brought up in extreme poverty, utter despair. Mass emigration is up. There is no end.
"In our time too there was corruption, who denies this? There were dishonest officials. We were struggling as long as we could, along with the war, along with the solution of other problems. But there wasn't the systemic corruption that exists now. Economists are sometimes shocked when I say there was no shadow economy in Armenia. It is a paradox. The shadow economy is an economy that is outside of the state's control. And this economy is totally controlled by the state. This is not a shadow economy; it's state racketeering," said Ter-Petrossian.
According to the first president of the Republic of Armenia, "Orange Revolutions" are those revolutions which are instigated from outside. He said that when talking about Ukraine's "Orange Revolution" and Georgia's "Rose Revolution," they meant that the US was behind those revolutions.
"This is not the case. No America can organize a revolution in the country. They can influence at most 5% of the situation. And Russia too cannot. When they say the Americans brought power to Yushchenko and Saakashvili, I don't believe it. It happened by itself; it was the people. I don't completely deny outside influences, but it can only be within the 5% limit," he said.