«Գյալաջիի ժամանակ չունենք». ՀԱԿ-ին հետաքրքրում են արդյունավետ փոփոխություններ
Ինչո՞ւ են իշխանություններն անդրադառնում այն հարցին, թե բանակցություններն անընդունելի են, իսկ երկխոսությունը` ընդունելի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հարց է բարձրացրել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը և ներկայացրել իր անձնական տեսակետը.
«Բանակցությունը դա մի գործընթաց է, որն ուղղված է պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը: Խուսափելով բանակցություններից` իշխանությունները ցույց են տալիս, որ իրենք չեն ուզում ընդգրկվել մի պրոցեսի մեջ, որի արդյունքում կլինեն պայմանավորվածություններ: Նրանք ուզում են, ինչպես իրենք են ասում, երկխոսել, ուզում են կազմակերպել կարծիքների փախանակում, եթե կուզեք` գյալաջի: Մենք գյալաջիի ժամանակ չունենք: Մեզ հետաքրքրում են արդյունքներ և համակարգային փոփոխություններ»,- ասել է Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, որտեղ պարզ է, որ մի կողմից` կա ըմբռնում իշխանությունների կողմից, որ երկխոսությունը կարևոր գործընթաց է, մյուս կողմից` իշխանությունները դեռևս խուսափում են այդ երկխոսությանը լիարժեք բովանդակություն տալու պատրաստակամությունից:
«Այսինքն` մենք պետք է հասնենք մի իրավիճակի, որը կլինի արդյունավետ: Մենք նշել ենք, որ միակ ձևը դա պատվիրակությունների հանդիպումն է»,- հայտրարել է Զուրաբյանը:

Why do the authorities say negotiations are unacceptable but a dialogue is acceptable? asked Armenian National Congress (HAK) senior representative Levon Zurabyan at a press conference in Yerevan today.
"Negotiations is a process aimed at acquiring agreements. By avoiding negotiations, the authorities show that they don't want to get involved in a process which will result in agreements. They want, as they say, to dialogue; they want to organize an exchange of ideas — an chat, if you like. We don't have time for a chat. We are interested in results and systemic changes," he said.
According to him, a situation has been created today where it's obvious that on one hand, there's an understanding on the part of the authorities; on the other hand, the authorities have thus far avoided the willingness to give full meaning to that dialogue.
"That is to say, we have to reach a situation that will be effective. We have noted that the only way is the meeting of delegations," said Zurabyan.