Այս տարի Ղարաբաղում պատերազմ չի լինի «Եվրատեսիլի» պատճառով. Սաֆարյան
Կազանյան հանդիպման ընթացքում, որքան էլ որ միջնորդները լավատեսություն էին հայտնել խնդրի կարգավորման հարցի առումով, ներքին հակասությունները Մինսկի խմբի համանախագահների միջև տեսանելի էին, և շատ կարևոր է հասկանալ, որ դիրքորոշումների նույնությունը դեռևս շահերի նույնություն չէ: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Ժառանգության» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը` խոսելով այս տարվա հունիսի 25-ին Կազանում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների միջև հանդիպման մասին:
«Նույնատիպ դիրքորոշումների տակ ընկած էին միանգամայն տարբեր շահագրգռություններ, և այս առումով ուղղակի կազանյան հանդիպումը ի սկզբանե դատապարտված էր ձախողման` ոչ միայն Մինսկի խմբի համանախագահների շահերի տարբերություն պատճառով, այլ նաև մի պարզ իրողության արդյունքում` Ադրբեջանի կողմից խաղի տեղ տալու հանգամանքը»,- պարզաբանել է Սաֆարյանը:
Ըստ պատգամավորի` չափազանց պարզունակ էր Հայ Ազգային Կոնգրեսի այն կանխատեսումը, ըստ որի կազանյան հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը կկանգնի 2 փաստի առաջ` կամ ստորագրել փաստաթուղթը և ունենալ խնդիրներ սեփական երկրում, կամ ժամանակ շահելու համար հարկադրված կլինի գալ Հայաստան և կազմակերպել որևէ արտահերթ ընտրություն:
«Այս դեպքում էլ Կոնգրեսը կհայտարարեր, որ իր ճնշումները արդյունք են տվել, իր կանխատեսումներն արդարացել են: Նրանք պարզապես չեն հաշվարկել, որ կա նաև երրորդ ճանապարհ` հայկական կողմն օգտագործեց բոլոր վթարային ելքերը և արդեն Ադրբեջանի վրա է ընկնում պատասխանատվությունը»,- ասել է Սաֆարյանը և հավելել, որ նման եզրակացության է եկել Կոնգրեսի անդամների վերջին շրջանի հայտարարություններից: Սաֆարյանը չի մանրամասնել, թե ում կամ որ հայտարություններն ի նկատի ունի:
Սաֆարյանը նշել է, որ ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված լուրջ տեղաշարժեր չարժե սպասել, անգամ պատերազմի հավանականությունը նրան ռեալ չի թվում:
Բանախոսը ժպտալով մեկնաբանել է իր տեսակետը.
«Համենայնդեպս, գոնե այս տարվա ընթացքում պատերազմ չի կարող լինել, որովհետև Ադրբեջանը մեծ շուքով պատրաստվում է Եվարտեսիլի կազմակերպմանը, և երևի թե հայկական կողմի ամենախելամիտ քայլերից մեկն այն կլինի, որպեսզի դիմի միջազգային հանրությանը` Բաքուն մեկընդմիշտ Եվրատեսիլի մայրաքաղաք հռչակելու առաջարկով»:

В Армении предлагают объявить Баку столицей «Евровидения»
Сколько бы посредники ни выражали оптимизма в связи с урегулированием конфликта, внутренние противоречия между сопредседателями Минской группы ОБСЕ были очевидны в ходе встречи в Казани и очень важно понять, что схожесть позиций еще не схожесть интересов. Так руководитель фракции «Наследие» Степан Сафарян прокомментировал недавнюю встречу президентов Армении, России и Азербайджана.
«Под схожими позициями лежали совершенно разные интересы, и в этом смысле встреча в Казани изналачально была обречена на провал не только из-за отличий интересов сопредседателей МГ ОБСЕ, а по одной простой причине – Азербайджан дает возможность маневрировать», - пояснил политик.
Депутат считает крайне простым прогноз Армянского национального конгресса, согласно которому, в ходе встречи Серж Саргсян должен был стать перед двумя фактами: или подписать документ и иметь проблемы в своей стране, или вынужденно организовать в Армении внеочередные выборы для того, чтобы выиграть время.
«В таком случае Конгресс заявил бы, что его давление дает плоды, его прогнозы оправдались. Просто они не учли, что есть и третий путь: армянская сторона воспользовалась всеми аварийными выходами и теперь ответственность падает на Азербайджан». Сафарян подчеркнул, что к такому выводу он пришел после заявлений членов Конгресса последнего времени. Однако он не пояснил, о каких заявлениях идет речь.
Ждать серьезных сдвигов в вопросе карабахского урегулирования не стоит, сказал Сафарян, даже вероятность войны не кажется ему реальной.
Он пояснил свои слова с улыбкой: «По крайней мере в этом году войны быть не может, потому что Азербайджан готовится к «Евровидению», и одним из самых умных шагов армянской стороны станет, наверное, обращение к международному сообществу с предложением раз и навсегда объявить Баку столицей «Евровидения»».