ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ – Փլանքինգիստները «թափահարվում են» ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո
Youtube վիդեոհոսթինգի կայքում նոր «փլանքինգ տեսանյութ է» հայտնվել, որը ներկայանցում են հայաստանցի փլանքիստները` Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի երաժշտության ներքո:
Facebook սոցիալական ցանցի փլանքինգիստների էջում նշված է նաև, որ հայաստանցի փլանգիստները ուրբաթ երեկոյան` ժամը 19:00-ին, հավաքվելու են Հաղթանակի զբոսայգում, իրենց խոսքով, «փլանգվելու, ջրիկանալու»:
Հիշեցնենք, որ Փլանքինգ  (թարգմանաբար` տախտակություն կամ տախտակացում) նոր էքստրեմալ մարզաձևի ֆեդերացիան Facebook սոցիալական ցանցում էջ է ստեղծել, որով կոչ է անում մարդկանց նկարվել և ուղարկել կամ տեղադրել ֆեյսբուքյան էջում սեփական «տախտակային» նկարները:
Փլանքինգի հիմնական կանոններն են` հնարավորինս շատ մտնել «տախտակի կաշվի» մեջ, պառկել հորիզոնական դիրքով և որքան տարօրինակ ու անպատեհ տեղում, այնքան լավ:
Միևնույն ժամանակ, կազմակերպիչները զգուշացնում են. «Աշխատեք Ձեզ վտանգի չենթարկել. վտանգավոր դեռևս չի նշանակում օրիգինալ: Ֆեդերացիան պատասխանատվություն չի կրում Ձեր կյանքի համար, մի վտանգեք Ձեր կյանքը յուրօրինակ պլանկինգ անելով»:

VIDEO: Planking as Armenian Flag to the Tune of the National Anthem
A new video has been posted on YouTube which shows Armenian planking enthusiasts in the formation and colors of the Republic of Armenia's flag (red, blue and orange) "waving" below the country's national anthem.
A Facebook page dedicated to planking enthusiasts in Armenia also notes that they will be gathering Friday at 7 pm in Victory Park, in their words, "to plank and get silly."
The term “planking” actually seems to originate from Australia. Elsewhere, it’s also known as “playing dead” (South Korea), à plat ventre (“on one’s belly” in France), “extreme lying down” (Australasia) and “facedowns” (US and Ireland).
As previously reported, residents of Armenia who want to play have to first lie face down, hands at their sides (think flat like a plank), and have their photo taken. They can then either upload the photo on the Armenian Planking Federation page or post it on their own wall and tag the group. According to those behind the group, "The most important rule is to give a unique name to the photo."
Organizers, however, caution players not to put themselves in dangerous situations. “The Federation doesn’t bear responsibility for your life. Don’t endanger your life by planking in an original way,” reads the caution note on the Facebook page.