ՀՔԾ-ն առայժմ չի հարցաքննել YouTube-ում մարտի 1-ի մասին տեսանյութեր տեղադրողին
ՀՀ Հատուկ Քննչական ծառայությունն առայժմ չի հարցաքննել Youtube վիդեոհոսթինգի կայքում մարտի 1-2-ի դեպքերը պատկերող տեսանյութեր տեղադրող martimek2008 օգտատիրոջը:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՔԾ հատուկ կարևոր գործերով քննիչ, «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ «168 ժամ» պարբերականը գրել էր, որ, Հարությանյանի խոսքով, տեսանյութերը YouTube վիդեոհոսթինգում տեղադրողին հարցաքննել են, սակայն հարցաքննությունը դեռ հրապարակման ենթակա չէ: Թերթը գրել էր նաև, որ տեսանյութեր տեղադրողը գործով անցնում է որպես վկա:
Հիշեցնենք, որ martimek2008 օգտատերը մայիս ամսից սկսած 4 տեսանյութ է տեղադրել:
Վերջին տեսանյութը տեղադրվել է հունիսի 16-ին: 2 րոպե 45 վայրկյան տևողությամբ հոլովակը կոչվում է «Դիպուկահարի կողմից գնդակահարված Գրիգոր Գևորգյանը»: Տեսանյութին կցված տեքստում օգտատերը նշում է, որ տեսանյութում պատկերված է այն պահը, երբ դիպուկահարները գնդակահարում են Գրիգոր Գևորգյանին, իսկ այնուհետև թույլ չեն տալիս, որպեսզի ցուցարարները օգնություն ցույց տան նրան: Նույն օգտատերն ավելի վաղ մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ ևս երեք տեսանյութ էր տեղադրել` «Սահմանապահ զորքերը Ազատության հրապարակում», «Ահա թե ինչպես են կրակում 2008 թվականի մարտի մեկին…» և «Սամվել Հարությունանի գնդակահարությունը …01.03.2008թ»:

Armenia's Special Investigative Service (SIS) has not yet questioned YouTube user martimek2008, who has posted a number of videos allegedly depicting the events of Mar. 1–2, 2008, in Yerevan. This news was conveyed to Epress.am by SIS special cases investigator and head of the group carrying out investigations on the Mar. 1 criminal case Vahagn Harutyunyan.
Earlier, local daily 168 Zham ("168 Hours") had reported that, according to Harutyunyan, they had questioned the person posting the clips on YouTube, but the examination cannot yet be made public. The newspaper had also reported that the YouTube user was being called to the case as a witness.
Recall, martimek2008 has posted 4 videos allegedly on the events of  Mar. 1–2, 2008, when national police and military forces, called in to disperse the mass riots following a contested presidential election, used “excessive force and violence” which left 10 people dead and many more wounded, on YouTube since May this year.
The last video had been uploaded on YouTube on Jun. 15. The 2 minutes and 45 seconds clip is called "Grigor Gevorgyan shot by snipers." The description below the video says (in Armenian) that it was shot on Mar. 1, 2008, and depicts snipers shooting at Grigor Gevorgyan, one of the 10 fatal victims, after which demonstrators are not permitted to provide assistance to Gevorgyan. Furthermore, the description notes that the body is left lying on the ground for 30 minutes and that the police don’t attempt to move the corpse.
The other three clips are "Border Troops in Liberty Square," "See how they fire on Mar. 1, 2008," and "Samvel Harutyunyan’s Execution… 01.03.2008".