Կոնգրես - իշխանություն երկխոսության օրակարգը կհաստատվի տասնօրյա ժամկետում
Իշխանությունների և Հայ Ազգային Կոնգրեսի միջև երկխոսության օրակարգի ցանկացած խնդիր պետք է առընչվի արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ, իսկ եթե խոսքը արտահերթ ընտրությունների մասին է, նման քննարկում տեղի չի ունենա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
«Անընդունելի է քննարկել արտահերթ ընտրությունները թե իրավական, թե քաղաքական  տեսանկյունից», - ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Կոնգրեսն իշխանությունների հետ մտադիր է երկխոսել միմիայն արտահերթ ընտրությունների շուրջ, ապա, Բիշարյանի խոսքով, ինքը Կոնգրեսի  քաղաքական գործիչների խոսքում նման ծայրահեղ մոտեցում վերջին շրջանում չի նկատել:
«Եվ պետք էլ չի գնալ ծայրահեղ ճանապարհով: Ես կարծում եմ, որ ՀԱԿ-ը նույնպես գիտակցում է, որ իսկապես ժամանակ չկա: Արդեն մենք պետք է նախապատրաստվենք ընտրությունների, իրենք նույնպես, և այստեղ խոսել արտահերթ ընտրությունների մասին որևէ քաղաքական ուժի շահերից չի բխում, առավել ևս` իրենց: Օրակարգային հարցերից մեկը կարող է լինել դա, և այդ մասին,  հնարավոր է, խոսեն, և հիմնարար պատճառներ լինեն, թե ինչու չենք գնում արտահերթ ընտրությունների, և դրանով հրապարակային դաշտը տեղյակ կլինի, թե ինչ է մտածում ընդդիմությունը և իշխանությունը»,- ասել է  Բիշարյանը:
Նա նաև նշել է, որ խմբի ձևավորումից հետո տասնօրյա ժամկետում տեղի կունենան  երկխոսության առաջին կլոր սեղանի քննարկումները, և  հենց այդ ժամանակ էլ պետք է խոսվի այն օրակարգի մասին, որով պետք է առաջնորդվեն երկու կողմերը:

Dialogue Agenda Between HAK, Armenian Authorities to be Approved Within 10 Days
Any issue on the agenda for dialogue between the authorities and the Armenian National Congress (HAK) has to do with foreign and domestic policies, but if the talk is about pre-term elections, such a discussion won't take place, said head of the Rule of Law (OEK or Orinats Yerkir) party's parliamentary faction Heghine Bisharyan at a press conference in Yerevan today.
"It is unacceptable to discuss early elections — from both a legal and political perspective," she said.
On the observation that HAK has stated that it intends to dialogue with the authorities only on the matter of pre-term elections, Bisharyan said she hadn't noticed such an extreme approach in the remarks of HAK representatives recently.
"And we shouldn't go on the extreme path. I think that HAK also realizes that there's no time. We have to begin preparing for elections, they too, and speaking about pre-term elections doesn't stem from the interests of any political entity — more so, theirs. One of the items on the agenda could be this and it's possible that they'll talk about this and there will be fundamental reasons why we're not moving toward pre-term elections and with this, the public domain will be informed of what the opposition and the authorities are thinking," she said.
Bisharyan added that the first roundtable discussions of the dialogue will take place in a 10-day period after the working group is established, and it is during this time that the dialogue agenda should be discussed.