Քանի դեռ չկա պաշտոնական որոշում, ՀԱԿ-ը չի մեկնաբանում երկխոսության մասին հայտարարությունը
«Մենք դեռ չունենք որևէ պաշտոնական որոշում, հրամանագիր կամ կարգադրություն երկխոսության համար իշխանությունների կողմից ձևավորված պատվիրակության մասին, ուստի առայժմ ձեռնպահ ենք մնում որևէ մեկնաբանությունից», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը՝ ի պատասխան մեր խնդրանքին մեկնաբանել հուլիսի 9-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանի հնչեցրած՝ իշխանությունների կողմից Կոնգրեսի հետ երկխոսության համար պատվիրակություն կազմելու հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ news.am կայքի հետ զրույցում Արմեն Արզումանյանն ընդդիմության հետ երկխոսության վերաբերյալ ասել էր հետևյալը.
«Եթե հիշում եք, իր` հունիսի 17-ի անդրադարձում Հանրապետության նախագահը հստակ նշել էր, որ եթե մեկ կոնկրետ հարցի շուրջ բանակցությունների փոխարեն Հայ ազգային կոնգրեսն իրապես պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը մեր երկրի զարգացման ուղեգծին, արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող կարևորագույն հարցերի լայն շրջանակում և ցանկություն ունի դա իրականացնել միայն հատուկ նշանակված մարդկանց միջոցով, ապա կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարող են նստել քննարկումների սեղանի շուրջ: Հունիսի 30-ի իր ելույթում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ըստ էության, դրական պատասխանեց այս առաջարկին` նշելով. «Երկխոսություն՝ այո´, բայց ոչ թե երկրորդական, այլ առաջին հերթին հիմնական հարցերի շուրջ»:
Ողջունելով նման արձագանքը` Կոալիցիոն կուսակցությունները ձևավորել են համապատասխան աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են երկուական ներկայացուցիչ յուրաքանչյուր կուսակցությունից: Առաջիկա օրերին կհրապարակվի խմբի անդամների ցանկը, և առաջին աշխատանքային քննարկումը հնարավոր կլինի կազմակերպել արդեն գալիք տասնօրյակում»:

No comment. Оппозиция ответила властям
Пресс-секретарь Армянского национального конгресса Арман Мусинян прокомментировал заявление пресс-секретаря президента Армении Армена Арзуманяна о составлении АНК делегации для диалога с властями.
«Никакого официального заявления, указа или распоряжения о сформированной властями делегации у нас пока нет, поэтому мы воздерживаемся от комментариев», - заявил Мусинян Epress.am.
Ранее Армен Арзуманян сообщил news.am: «Если помните, 17 июня президент Республики четко заявил, что если вместо переговоров по конкретному вопросу Армянский национальный конгресс, действительно, готов продолжить диалог по широкому спектру вопросов внешней и внутренней политики и хочет осуществить это только посредством специально назначенных людей, представители коалиционных партий могут сесть за стол переговоров. В своем выступлении от 30 июня Левон Тер-Петросян, по сути, дал положительный ответ на это предложение, сказав: «Диалог – да, но вокруг основных вопросов, а не второстепенных.
Приветствуя этот ответ, коалиционные партии сформировали соответствующую рабочую группу, в состав которой вошли по два представителя из каждой партии. В ближайшие дни будет опубликован список членов группы, и в течение последующих 10 дней можно будет организовать первое рабочее обсуждение».