Քանի դեռ չկա պաշտոնական որոշում, ՀԱԿ-ը չի մեկնաբանում երկխոսության մասին հայտարարությունը
«Մենք դեռ չունենք որևէ պաշտոնական որոշում, հրամանագիր կամ կարգադրություն երկխոսության համար իշխանությունների կողմից ձևավորված պատվիրակության մասին, ուստի առայժմ ձեռնպահ ենք մնում որևէ մեկնաբանությունից», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը՝ ի պատասխան մեր խնդրանքին մեկնաբանել հուլիսի 9-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանի հնչեցրած՝ իշխանությունների կողմից Կոնգրեսի հետ երկխոսության համար պատվիրակություն կազմելու հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ news.am կայքի հետ զրույցում Արմեն Արզումանյանն ընդդիմության հետ երկխոսության վերաբերյալ ասել էր հետևյալը.
«Եթե հիշում եք, իր` հունիսի 17-ի անդրադարձում Հանրապետության նախագահը հստակ նշել էր, որ եթե մեկ կոնկրետ հարցի շուրջ բանակցությունների փոխարեն Հայ ազգային կոնգրեսն իրապես պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը մեր երկրի զարգացման ուղեգծին, արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող կարևորագույն հարցերի լայն շրջանակում և ցանկություն ունի դա իրականացնել միայն հատուկ նշանակված մարդկանց միջոցով, ապա կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարող են նստել քննարկումների սեղանի շուրջ: Հունիսի 30-ի իր ելույթում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ըստ էության, դրական պատասխանեց այս առաջարկին` նշելով. «Երկխոսություն՝ այո´, բայց ոչ թե երկրորդական, այլ առաջին հերթին հիմնական հարցերի շուրջ»:
Ողջունելով նման արձագանքը` Կոալիցիոն կուսակցությունները ձևավորել են համապատասխան աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են երկուական ներկայացուցիչ յուրաքանչյուր կուսակցությունից: Առաջիկա օրերին կհրապարակվի խմբի անդամների ցանկը, և առաջին աշխատանքային քննարկումը հնարավոր կլինի կազմակերպել արդեն գալիք տասնօրյակում»:

"We don't yet have an official decision, decree or order about the delegation formed by the authorities for dialogue; we are currently refraining from any comments," Armenian National Congress (HAK) press spokesperson Arman Musinyan told Epress.am in response to a request to comment on a Jul. 9 statement by RA President Serzh Sargsyan's press spokesperson Armen Arzumanyan on creating a delegation to dialogue with HAK.
On Jul, 9, Arzumanyan, in an interview with local news site News.am, said, "If you recall, in his Jun. 17 address, the president clearly stated that if instead of negotiating on one particular issue, the Armenian National Congress is truly prepared to continue dialogue on the path to our country's development, on a wide range of important foreign and domestic policies and wishes to realize this only through specially appointed people, then the representatives of the coalition parties can sit around the discussion table. In his speech on Jun. 30, Levon Ter-Petrossian, in fact, responded positively to this proposal, saying, 'Dialogue, yes, but not around secondary, but the main issues'.
"Welcoming this response, the coalition parties have established a respective working group that includes two representatives from each party . In the coming days, the list of group members will be made public and it will be possible to organize the first working discussion in the coming 10 days."