Սահակաշվիլիի դեմքը փակել են սև քառակուսիներով
Այսօր` հուլիսի 12-ին, երկու վրացական թերթեր` «Ռեզոնանսին» ու «Ալիան», ակցիա են կազմակերպել` ի պաշտպանություն ռուսաստանյան հետախուզության հետ համագործակցելու մեղադրանքով ձերբակալված լրագրողների, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Այս պարբերականների հուլիսի 12-ի համարներում նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի և իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների լուսանկարները փակված են սև քառակուսիներով:
Լուսանկարների տակ առկա է հետևյալ գրությունը. «Այստեղ պետք է լուսանկար լիներ, բայց ֆոտոլրագրողները ձերբակալված են»: Նման ակցիա կազմակերպելու կոչով հանդես է եկել ձերբակալված ֆոտոլրագրող Գեորգի Աբդալաձեն, որը համագործակցում է «Ալիա» թերթի հետ: Լրագրողներն ու մի շարք քաղաքական կուսակցություններ արդեն մի քանի բողոքի ակցիաներ են անցկացրել` ի նշան ձերբակալված ֆոտոլրագրողների հետ համերաշխության: Հերթական ակցիան տեղի կունենա խորհրդարանաի շենքի առջև այսօր:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթվա վերջին ձերբակալվել են մի շարք ֆոտոլրագրողներ, որոնց թվում են Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի անձնական լուսանկարիչ Իրակլի Գեդենիձեն և նրա կինը` Նատիա Գեդենիձեն, ինչպես նաև Վրաստանի ԱԳ նախարարության ֆոտոլրագրող Գեորգի Աբդալաձեն և Եվրոպական ֆոտո գործակալության աշխատակից Զուրաբ Կուրցիկիձեն:
Ձերբակալվածները մեղադրվում են հատուկ ծառայությունների հովանու ներքո ի վնաս Վրաստանի շահերի գործող կազմակերպությանը տարբեր բնույթի տեղեկատվություն հաղորդելու մեջ: Սույն գործով հետաքննություն է ընթանում:

«Здесь должно быть фото». Лицо Саакашвили закрыли черными квадратами
Две грузинские газеты - «Резонанси» и «Алиа» - устроили акцию в поддержку фотографов, арестованных по обвинению в сотрудничестве с российской разведкой. Об этом сообщает «Интерфакс». На фотографиях, опубликованных в номерах этих изданий за 12 июля, лица президента Михаила Саакашвили и других представителей власти закрыты черными квадратами.
Снимки снабжены надписями «Здесь должно быть фото, но фоторепортеры арестованы».
С призывом устроить акцию такого рода к грузинским газетам накануне обратился один из арестованных фотографов Георгий Абдаладзе (который сотрудничает с упомянутой газетой «Алиа»). Откликнулись ли еще какие-то издания на его призыв, не сообщается.
Грузинские журналисты и представители ряда политических партий провели уже несколько акций в поддержку арестованных фотографов. Очередная, как передает GHN, пройдет у здания парламента вечером 12 июля.
Несколько фотографов, включая личного фотографа президента Грузии, были задержаны в конце минувшей недели. Следствие утверждает, что один из них сотрудничал с офицерами ГРУ Генштаба ВС РФ и получал от коллег (работавших в президентской администрации и МИДе) секретную информацию.