Հայաստանում նախապատրաստվում են Համահայկական խաղերին
Օգոստոսի 13-21-ը Երևանում կանցկացվեն 5-րդ Հահայկական խաղերը: Միջոցառման բացումը կկայանա Վազգեն Սարգսյանի անվան մարզադաշտում, իսկ փակումը` Մարզահամերգային համալիրում: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի ներկայացուցիչ Աննա Վարդանյանը: Նշենք, որ Համահայկական առաջին խաղերն անցկացվել են
1999 թվականին:
Աննա Վարդանյանի խոսքով` այս պահի դրությամբ իրենց արդեն ներկայացվել է 2000 հայտ` Հայաստանի և Սփյուռքի 60 քաղաքներից: Հայտերի ընդունումը շարունակվում է:
‹‹Քանի որ այս տարի 5-րդ համահայկական խաղերն են, այն նաև հոբելյանական է: Եվ բացումը, և փակումը կլինեն տոնական, հնարավոր է, լինի նաև համերգային ծրագիր: Խաղերի ժամանակ մեկ օրը կլինի հանգստյան օր, որի ժամանակ, հաշվի առնելով մարզիկների նախասիրությունները, պատմամշակութային և ճանաչողական այցեր կանցկացնենք Հայաստանի տեսարժան վայրերում››,- ասել է Վարդանյանը:
Խաղերը կանցկացվեն Երևանի տարբեր մարզասրահներում, որտեղ այս պահին կատարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ` խաղերը պատշաճ ձևով անցկացնելու համար:
Համահայկական 5-րդ խաղերին ներկայացված է 10 մարզաձև` ֆուտբոլ, մինի ֆուտբոլ, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, լող, սեղանի թենիս, բադմինտոն և այլն:

The 5th Pan-Armenian Games will take place in Yerevan from Aug. 13 to 21. The Games will kick off at the Vazgen Sargsyan Republic Stadium and wrap up at the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex. This news was conveyed to Epress.am by Pan-Armenian Games World Committee member Anna Vardanyan
According to Vardanyan, they have already received 2,000 applications from 60 cities in Armenia and from the Diaspora, and they continue to receive more.
"Since this year is the 5th Pan-Armenian Games, it's also a jubilee. Both the opening and closing will be festive; it's possible that there will also be a concert program. During the Games, there will be one day of rest during which time, considering the athletes' preferences, we will visit historical-cultural and recreational sites in Armenia," she said.
The Games will be held in various gymnasiums in Yerevan where preparations are already underway. The 5th Pan-Armenian Games will feature 10 sporting events including football (soccer), mini-football, volleyball, basketball, swimming, table tennis, badminton and so on.