Հանրահավաքի օրը չաշխատող երթուղայիններին պահանջում են զրկել արտոնագրերից
Հայ Ազգային Կոնգրեսի նախորդ՝ հունիսի 30-ին կայացած հանրահավաքից առաջ մարզային որոշ երթուղայինների անգործության վերաբերյալ Արագածոտնի, Արարատի և Կոտայքի մարզերի բնակիչները թվով 20 դիմում են ներկայացրել ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարին և համանուն նախարարության աշխատակազմի տրանսպորտային տեսչությանը՝ պահանջելով նախազգուշացնել և պատժամիջոցներ կիրառել այն կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք գործարկում են մարզային երթուղային գծերը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` ստեղծված իրավիճակը ցույց է տալիս, որ իշխանություններն իրենց ոճը չեն փոխել. շարունակում են ապօրինաբար սահմանափակել մարդկանց իրավունքները, որպեսզի հնարավորինս քիչ թվով մարդ մասնակցի հանրահավաքներին:
Կարապետյանը նշել է, որ «ոչ մի բան չորոշող» Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը նախորդ հանրահավաքից առաջ հայտարարել էր, որ ոչ մի խոչընդոտ չի լինելու, ճանապարհները բաց են լինելու, սակայն հերթական անգամ ապացուցվեց, որ «այդ մարդու խոսքերը զրո արժեք ունեն»:
Կոնգրեսի ներկայացուցիչը նշել է, որ երեք մարզերից դիմումներ ներկայացրած քաղաքացիները, հղում անելով «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «դ» կետին (հաստատված չվացուցակներով սահմանված երթերի չկատարումը, մեկնման ժամերի խախտումները, երթուղու ուղեգծից ինքնակամ շեղումները և վերջնակետի (սկզբնակետի) խախտումները հանդիսանում են երթուղու սպասարկման իրավունքից զրկման հիմք), խնդրում են նախազգուշացնել ուղևորափոխադրումն իրականացնող կազմակերպություններին, իսկ օրենքով նախատեսված ժամկետում խախտումը կրկնելու դեպքում` զրկել փոխադրումներ կատարելու իրավունքից:
Կարապետյանը նշել է, որ դիմումատուները սպասում են տրանսպորտի նախարարության արձագանքին: Նա նաև կոչ է արել բնակչությանը հետևողականություն դրսևորել այս հարցում:
Հիշեցնենք, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսի հունիսի 30-ին կայացած հանրահավաքից ժամեր առաջ մարզային մի քանի երթուղայիններ դադարեցրել են իրենց աշխատանքը կամ մասնակի են գործել: Մասնավորապես, չէին գործում Արարատի, Կոտայքի, Արագածոտնի մարզի երթուղայիները, իսկ Էջմիածնից Երևան ուղևորվող փոխադրամիջոցները օրվա մեջ մի քանի ժամ դադարեցրել էին իրենց աշխատանքը:

Public Transport Companies Not Operating on HAK Rally Days Should be Deprived of License, Say Residents
Ahead of the Armenian National Congress (HAK) Jun. 30 rally, residents from the provinces of Aragatsotn, Ararat and Kotayk submitted 20 appeals to the transport and communications ministry regarding inter-city transport not operating, requesting the ministry and the transport inspectorate of said ministry to warn and penalize those companies that operate the regional routes. This news was conveyed to Epress.am by HAK representative Vladimir Karapetyan.
Recall, HAK activists have repeatedly stated that the public transport minibuses bringing passengers from the provinces to the capital stop working on days when a HAK rally is being held. Karapetyan said this is a violation of people's rights and a means to discourage people from attending the opposition rallies.
The HAK representative also state that Razmik Zohrabyan, deputy chair of the ruling Republican Party, ahead of the last rally, had said that there would be no obstacles, the roads would be open, but, according to Karapetyan, it was proven once again that "this man's words are worth nothing."
Karapetyan noted that the residents from the three provinces, citing Article 12 Section 2 of the RA Law on Vehicular Transport, are asking the ministry to issue a warning to companies servicing the routes and if they violate the term prescribed by law, to deprive them of the right to operate.