«Վերադարձ Գյուրուն». Հայերի և թուրքերի մասին ֆիլմի նախագիծը հաղթել է մրցույթում
Ռեժիսոր Ադրինե Գրիգորյանի ու պրոդյուսեր Վահե Օհանյանի «Վերադարձ Գյուրուն» նախագիծը «Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմ 2011»-ի հաղթող է ճանաչվել:
Ստամբուլի «Անադոլու կուլտուր» հասարակական կազմակերպության և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի միջև ստեղծված համագործակցությունը` Հայ-Թուրքական կինոպլատֆորմը (ՀԹԿՓ), փաստագրական ֆիլմերի նախագծերի դիմումներ է ընդունում յուրաքանչյուր տարի: Այս տարի ՀԹԿՓ-ն 9 մասնակից էր ընտրել, որոնք մասնակցեցին հուլիսի 11-13-ը կայացած եռօրյա աշխատանքային հանդիպումներին`Ոսկե Ծիրան կինոփառատոնի շրջանակներում:
Աշխատանքային հանդիպումների արդյունքում մասնակիցներն իրենց գաղափարները ներկայացրեցին ժյուրիի անդամներին: 9 մասնակիցներից հաղթող ճանաչվեց Ադրինե Գրիգորյանի նախագիծը:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է ինքը` Գրիգորյանը, ՀԹԿՓ-ն Թուրքիայի և Հայաստանի ֆիլմարտադրության ներկայացուցիչների միջև կամուրջ ստեղծելու միտում ունի` «ոչ միայն մյուսների կողմից չլսված պատմություններ պատմելով, այլ կենսափորձի և ընդհանուր պատմությունների շնորհիվ միմյանց մասին տեղեկանալով»:
Հարցին` որտեղից ծնվեց «Վերադարձ Գյուրուն»-ի գաղափարը, Գրիգորյանը պատմել է Ֆիլմի գաղափարի հեղինակ և սցենարիստ X-ի հետ (Ադրինե Գրիգորյանի խնդրանքով սցենարիստի անունը չենք հրապարակում) հետ ունեցած իր պատահական հանդիպման մասին: «Սա պատմություն է թշնամիներ համարվող երկու մարդկանց մասին, որոնք բացահայտում են միմյանց` Անատոլիայում գտնվող իրենց նախնիների քաղաք Գյուրունը բացահայտելով»: Գաղափարը ծնվել է Ստամբուլում` Ինանչի հետ հանդիպումից հետո: Նրանց ոգևորել է այն փաստը, որ երկուսի նախնիներն էլ միևնույն Գյուրուն քաղաքից են եղել, թեև ոչ Ադրինեն, ոչ X-ը երբեք այնտեղ չեն եղել: Զույգը որոշել է ճանապարհորդություն կատարել դեպի Գյուրուն`«վերագգտնելու այն անցյալը, որի մասը թեև չեն եղել, բայց որին այնքան ամուր են կապված»:
Գրիգորյանը ուրախ է, որ այժմ ֆիլմի մտահղացումը կյանքի կկոչվի ՀԹԿՓ-ի շնորհիվ. «Այս ծրագիրը հիանալի հնարավորություն է ոչ միայն ֆիլմի նկարահանումն իրականացնելու, այլ նաև փորձառու մասնագետների, բարձր որակավորում ունեցող միջազգային ռեժիսորների խորհրդատվությունը, աջակցությունը ստանալու համար, որոնք ողջ գործընթացի ընթացքում քեզ սատարում են»:
Մեր այն հարցին, թե որն է լինելու հաջորդ քայլը, ռեժիսորը պատասխանել է, որ արդեն աշնանը մեկնարկելու են ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները, իսկ վերջնական տարբերակը պատրաստ կլինի գարնանը: ՀԹՓԿ-ն մտադիր է պատրաստել ֆիլմը մինչ հաջորդ տարվա Ստամբուլի միջազգային կինոփառատոնն ու Ոսկե Ծիրան միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը: Գրիգորյանը հույս ունի ավելի մեծ ֆինանսավորում ստանալ ֆիլմի նկարահանման համար:
Նրա խոսքով` ֆիլմի առաջնային նպատակը Գյուրունում կողք կողքի խաղաղ ապրող հայերի և թուրքերի չլսված ձայները լսելի դարձնելն է:
«Սա պատմություն է հայ և թուրք ընտանիքների մասին, որոնց վրա ազդեցություն է թողել Ցեղասպանությունը: Յուրաքանչյուր մարդկային պատմություն ողջ աշխարհի մարդկանց սովորացնելու հատկություն ունի»,- նշել է ռեժիսորը:

'Back to Gürün': Film on Armenian-Turkish Pair's Journey to Ancestral Town Wins ATCP Award
Filmmaker Adrineh Gregorian and producer Vahe Ohanyan's project "Back to Gürün" was the winner of this year's Armenia-Turkey Cinema Platform award.
The Armenia-Turkey Cinema Platform (ATCP), a collaboration between Anadolu Kültür in Istanbul and the Golden Apricot International Film Festival (GAIFF) in Yerevan, accepts applications for documentary films from Turkish and Armenian filmmakers each year. This year, ATCP selected 9 projects to participate in a three-day documentary workshop, which took place Jul. 11–13, during the Golden Apricot film festival. At the end of the workshop, participants pitched their ideas to the jury, with the winner being awarded $6,000 USD courtesy of the Eurasia Partnership Foundation.
The idea behind ATCP, as told to Epress.am by Adrineh Gregorian, the director of the film, is to build bridges between Turkish and Armenian filmmakers & production teams, "through not only telling stories that the other hasn't heard, but also learning about each other through shared experiences and common stories."
Vahe Ohanyan (pictured, left) and Adrineh Gregorian (pictured, right)
Asked how they came up with the idea for "Back to Gürün," Gregorian describes a happenstance encounter she had the other main subject and scriptwriter for the film, an ethnic Turk from Turkey. The film, "a story about two people thought to be adversaries, discovering each other on their way to discovering their ancestral town in Anatolia, Gürün," took root when Gregorian was in Istanbul last year and met the Turkish partner at an informal gathering. They were excited to find out that both of their ancestors were originally from the same town in Sivas Province, Gürün — however, neither Adrineh nor her Turkish colleague had ever been there. The pair decide to go on a journey to Gürün "to reconnect with a past they were not a part of but feel closely tied to."
Gregorian is happy to say that the film will now come to fruition through the ATCP program. "What's really great about this program is that it's not just a platform to launch a film, but it also offers mentorship by amazing trainers — highly accomplished international filmmakers who are your support team throughout the process," Gregorian told Epress.am on Friday.
Asked what their next steps are, the filmmaker says they will begin shooting in autumn, then work on post-production in the winter, so that the film will be ready for the spring. According to her, ATCP aims to have the films developed through this program ready in time to be screened during next year's Istanbul International Film Festival and the Golden Apricot International Film Festival. In the meantime, Gregorian hopes to secure more funding for the film.
Gregorian also had this to say about the project she is about to embark on: "My primary goal for telling this story is to unearth the unheard voices of the families who lived peacefully side by side in the town of Gürün. It is to tell the story of both Armenian and Turkish families effected by genocide. Each human story, despite vastly contrasting experiences, has the ability to engage and educate people around the world. My experience working with film has given me a taste of this capability, and I am eager for the opportunity to explore my history alongside my Turkish colleague in making 'Back to Gürün'."