Ղարաբաղ այցելած լրագրողին Բաքու կթողնեն միայն հակամարտության կարգավորումից հետո
Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են թույլատրել «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Սերգեյ Բունտմանին մուտք գործել իրենց երկիր, բայց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումից հետո: Այս մասին ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է երկրի ԱԳ փոխնախարար, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արազ Ազիմովը:
«Էխո Մոսկվի»-ի լրագրող Սերգեյ Բունտմանը ադրբեջանական իշխանությունների սև ցուցակում էր հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելությունից հետո:
Այս առնչությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլխան Պոլուխովը, հայտարարել էր.
«Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ Բունտմանի ապօրինի այցելության կապակցությամբ Ռուսաստանում մեր երկրի դեսպանատանը կարգադրություն է տրվել մեր բողոքը հայտնել, ինչպես նաև «Էխո Մոսկվի»-ի ղեկավարությանը հասցնել Ադրբեջանի իշխանությունների դիրքորոշումը: Ինքը` Բունտմանը, արդեն համալրել է այն անձանց ցուցակը, ում մուտքն Ադրբեջան չափազանց անցանկալի է»:
Հիշեցնենք, որ ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Վինիդիկտովը, իր հերթին,  Բունտմանի նկատմամբ այս վերաբերմունքի համար մեղադրել էր ադրբեջանցի լրագրողներին. «Պետք է նշեմ, որ ղարաբաղյան այցելության համար մեր վրա հիմնականում հարձակում են գործում ոչ թե Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը, կամ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը, կամ էլ Ադրբեջանի դեսպանատունը, այլ` լրագրող գործընկերները: Ընկերներ, խելքներդ թռցրե՞լ եք: Դա ձեր աշխատա՞նքն է: Ձեր գործը պետության տուզիկը լինելն է: Ձեր աշխատանքը չինովնիկների գործն անե՞լն է: Այդ դեպքում չե՞ք ուզում փոխել ձեր աշխատանքի բնույթը: Պետք չէ մեզ սովորեցնել»,- հայտարարել էր Վինիդիկտովը:

Azerbaijan will Allow Journalist who Visited Karabakh to Enter Country After Conflict Resolved
Azerbaijan's authorities may allow first deputy editor of Ekho Moskvy ("Echo of Moscow") radio station Sergei Buntman (pictured, right) to enter the country, but only after the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, said Azerbaijan's Deputy Minister of Foreign Affairs and the president's personal representative on issues related to the Nagorno-Karabakh conflict Araz Azimov in an interview with the radio station.
Recall, Buntman was declared a persona non-grata in Azerbaijan after he visited Nagorno-Karabakh and interviewed several senior leaders of the unrecognized republic.
Earlier, Azerbaijan’s foreign ministry spokesperson Elkhan Polukhov had said:
“In connection with Buntman’s illegal visit to the occupied territories of Azerbaijan, our embassy in Russia was issued an executive order to express our protest and bring the position of Azerbaijan’s leadership to Ekho Moskvy. The very same S. Buntman is already included in the list of those whose visit to Azerbaijan is extremely undesirable.”
Later, Ekho Moskvy editor-in-chief Alexei Venediktov (pictured, left) said no journalist from Ekho Moskvy will go to Azerbaijan until first deputy editor Sergei Buntman can go.
“Let me also note that we have visa-free travel with Azerbaijan, and Russian citizens don’t need a special permit for entry into the country," he added.