Հարցը միայն Ղարաբաղի սահմանների և կարգավիճակի որոշման մեջ չէ. կարծիք
ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան յուրաքանչյուր անգամ տեղեկատվական առիթ է դառնում ոչ միայն հակամարտող երկրների ԶԼՄ-ների համար, այլ նաև Ռուսաստանի, մինչդեռ իրականում որևէ բեկումնային բան, կարծես, չկա: Այս մասին իր բլոգում գրում է Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի Լրագրության տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ Ռոման Նադիրյանը:
«Ո՞րն է նորությունը: Որ տարածաշրջա՞ն են եկել: Ի սեր Աստծո, թող այցելեն աշխատանքային կարգով: Թե՞ որ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Իսկ դրա՞ նորությունը որն է:
Թե ուր է սլանում եռյակը, ինձ առայժմ այդքան էլ պարզ չէ, հատկապես` հաշվի առնելով հակամարտող կողմերի կամակորությունն ու լռակյացությունը. նրանք փորձում են սանձն իրենց ձեռքում պահել և թելադրել ուղին:
Մենք ենք, որ պետք է զգուշությամբ մոտենանք այն տեղեկատվությանը, որը սպառում ենք: Պետք չէ մոռանալ այն մասին, որ խոսքը հիմնականում հակամարտության քաղաքական կարգավորման մասին է: Եվ գրեթե անտեսվում են այլ ոլորտները, որոնք կարող էին մերձեցնել մարդկանց: Չէ՞ որ հարցը միայն Ղարաբաղի սահմանների և կարգավիճակի որաշման մեջ չէ (փախստականների հարցը շատ լուրջ է երկու կողմերի համար էլ, սակայն խոսք չի գնում երկու ժողովուրդների` միմյանց հանդեպ վերաբերմունքի մասին: Հնարավո՞ր է արդյոք թշնամու կերպարի առկայության դեպքում կարգավորել հակամարտությունը):
Մենք թույլ ենք տվել պահպանել որոշակի հարաբերություններ քաղաքական բանակցությունների ցածր մակարդակի վրա` դրանով իսկ չափազանց նեղացնելով եկրխոսությունը կարգավորելու հնարավորությունները: Իսկ երկխոսությունները կարող են տարբեր տեսակի լինել` տարբեր մակարդակների վրա:
Իսկ առայժմ... Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո շատ տարիներ են անցել: Իսկ սայլը դեռ տեղում է, առայժմ` հարաբերականորեն հանգիստ ու անվտանգ, ինչի համար, գուցե, պետք է երախտապարտ լինել նաև միջնորդներին», - գրում է Ռոման Նադիրյանը:

Чем нас кормят посредники по Карабаху
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в очередной раз посетив регион, выступили с заявлением, призвав президентов Армении и Азербайджана достичь соглашения в вопросе базовых принципов урегулирования карабахского конфликта в качестве основы для перехода к переговорам. Этой «новости» посвящен очередной пост журналиста, заведующего кафедрой теории и истории журналистики Российско-Армянского (Славянского) университета Романа Надиряна в разделе блогов на сайте «Эхо Москвы».
«И каждый раз любое подобное посещение региона становится информационным поводом не только для СМИ конфликтующих республик, но часто и для российской прессы. Тогда как на самом деле пока ничего прорывного, кажется, не происходит.
В чём новость? В том, что посетили регион? Ради бога, пускай посещают в рабочем порядке. В том, что выступили с заявлением? А что в нём, собственно, нового?
Куда несётся птица-тройка (сопредседателей, кстати, трое), мне пока не очень понятно, тем более, учитывая своенравность и несговорчивость конфликтующих сторон, пытающихся держать вожжи в своих руках и указывать путь.
Это мы должны быть более осмотрительны в информации, которую потребляем. Не стоит забывать о том, что речь идёт в основном о политическом урегулировании конфликта. И почти совершенно игнорируются все иные сферы, которые могли бы сблизить людей. Дело ведь не только в определении границ и статусе Карабаха (вопрос беженцев очень сложный для обеих сторон, но речь вообще об отношении двух народов друг к другу. Разве можно урегулировать конфликт при наличии образа врага?).
Мы позволили остаться хоть каким-то отношениям на низком уровне политических переговоров, тем самым невероятно сузив возможности наладить диалог. А диалоги могут быть какими угодно на самых различных уровнях.
А пока... С момента подписания соглашения о прекращении огня в Нагорном Карабахе прошло много лет. А воз и ныне там. Пока в относительном спокойствии и безопасности. За что, возможно, надо благодарить в том числе и посредников», - в частности, пишет Роман Надирян.