Հարցը միայն Ղարաբաղի սահմանների և կարգավիճակի որոշման մեջ չէ. կարծիք
ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան յուրաքանչյուր անգամ տեղեկատվական առիթ է դառնում ոչ միայն հակամարտող երկրների ԶԼՄ-ների համար, այլ նաև Ռուսաստանի, մինչդեռ իրականում որևէ բեկումնային բան, կարծես, չկա: Այս մասին իր բլոգում գրում է Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի Լրագրության տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ Ռոման Նադիրյանը:
«Ո՞րն է նորությունը: Որ տարածաշրջա՞ն են եկել: Ի սեր Աստծո, թող այցելեն աշխատանքային կարգով: Թե՞ որ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Իսկ դրա՞ նորությունը որն է:
Թե ուր է սլանում եռյակը, ինձ առայժմ այդքան էլ պարզ չէ, հատկապես` հաշվի առնելով հակամարտող կողմերի կամակորությունն ու լռակյացությունը. նրանք փորձում են սանձն իրենց ձեռքում պահել և թելադրել ուղին:
Մենք ենք, որ պետք է զգուշությամբ մոտենանք այն տեղեկատվությանը, որը սպառում ենք: Պետք չէ մոռանալ այն մասին, որ խոսքը հիմնականում հակամարտության քաղաքական կարգավորման մասին է: Եվ գրեթե անտեսվում են այլ ոլորտները, որոնք կարող էին մերձեցնել մարդկանց: Չէ՞ որ հարցը միայն Ղարաբաղի սահմանների և կարգավիճակի որաշման մեջ չէ (փախստականների հարցը շատ լուրջ է երկու կողմերի համար էլ, սակայն խոսք չի գնում երկու ժողովուրդների` միմյանց հանդեպ վերաբերմունքի մասին: Հնարավո՞ր է արդյոք թշնամու կերպարի առկայության դեպքում կարգավորել հակամարտությունը):
Մենք թույլ ենք տվել պահպանել որոշակի հարաբերություններ քաղաքական բանակցությունների ցածր մակարդակի վրա` դրանով իսկ չափազանց նեղացնելով եկրխոսությունը կարգավորելու հնարավորությունները: Իսկ երկխոսությունները կարող են տարբեր տեսակի լինել` տարբեր մակարդակների վրա:
Իսկ առայժմ... Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո շատ տարիներ են անցել: Իսկ սայլը դեռ տեղում է, առայժմ` հարաբերականորեն հանգիստ ու անվտանգ, ինչի համար, գուցե, պետք է երախտապարտ լինել նաև միջնորդներին», - գրում է Ռոման Նադիրյանը:

Determining Karabakh's Borders and Status is Not the Only Issue: Opinion
Every time the OSCE Minsk Group Co-Chairs visit the region it becomes an occasion for information for the media of not only the conflicting countries, but also Russia, while in reality, it seems, nothing's happening, there's no breakthrough, Dean of the Department of Journalism at the Russian-Armenian (Slavonic) University Roman Nadiryan writes on the Ekho Moskvy ("Echo of Moscow") blog.
"What's the news? Which region did they visit? For god's sake, let them visit in working order. Isn't it a fact that they issued a joint statement? But what's actually new in that?
"Where the trio rushes to is still not very clear to me, especially given the stubbornness and reluctance of the conflicting parties — they are trying to keep the reins in their hands and dictate the way.
"It is we who have to be more circumspect in the information we consume. Do not forget that this is mainly about the political settlement of the conflict. And almost completely ignored are all other areas that could bring people together. The point is not only in determining the boundaries and status of Karabakh (the refugee issue is very serious for both parties, but we do not talk about the attitude of the two peoples towards each other. Is it possible to resolve the conflict in the presence of the image of an enemy?)
"We have allowed to keep certain relations on a low level of political negotiations, thus extremely narrowing the possibilities of managing dialogue. And dialogue can be anything at all levels.
"And now... many years have passed since the signing of the ceasefire agreement in Nagorno-Karabakh. And things are there, currently in relative peace and security, for which, perhaps, you should be grateful also to the mediators," writes Nadiryan.